Czy można bezpiecznie korzystać z solarium?

Wiele łóżek opalających w solariach nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała szereg nieprawidłowości w ich działaniu. Czy możliwe jest sztuczne i szybkie, ale bezpieczne opalanie? Jak odpowiednio korzystać z solarium?
/ 18.06.2013 13:25

W I kwartale 2013 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach masażu. Zakwestionowała 35% skontrolowanych urządzeń opalających ze względu na przekroczenie dopuszczalnego poziomu promieniowania lamp.

Najczęstsze nieprawidłowości

Najwięcej nieprawidłowości dotyczy braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Norma europejska zobowiązuje właścicieli solariów do umieszczania w swoich salonach informacji „Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry. Czytaj uważnie instrukcje. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie”.

 W 35% kontrolowanych urządzeń stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV – nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy, który wynosi 0,3 W/m2. Sytuacja uległa znacznej poprawie – w 2011 r. Polska Inspekcja Handlowa zakwestionowała z tego powodu aż 75% łóżek opalających. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

Konsekwencje prawne

Jeśli Inspekcja Handlowa stwierdzi znaczne przekroczenie poziomu promieniowania UV, umożliwia właścicielom solariów podjęcie działań naprawczych, np. dostosowanie łóżka opalającego do wymagań normy poprzez wymianę lamp. Jeżeli nie usuną nieprawidłowości dobrowolnie, inspektorzy IH mogą podjąć decyzję o czasowym wstrzymaniu świadczenia usług przy wykorzystaniu niespełniającego wymagań sprzętu opalającego do czasu usunięcia zagrożenia. W 2013 r. wszyscy skontrolowani dobrowolnie naprawili wszystkie nieprawidłowości.

Polecamy: Jak należy korzystać z solarium?

O czym pamiętać, gdy korzystamy z solarium?

Nie należy korzystać z solarium częściej niż raz na 48 godzin. Długość opalania uzależniona jest od karnacji i fototypu. Osoby o jasnej skórze ze skłonnością do pojawiania się piegów, niebieskimi lub zielonymi oczami i blond włosami powinny zachować ostrożność podczas opalania, gdyż są one szczególnie narażone na poparzenia.

Przed opalaniem powinniśmy zadbać o to, aby skóra była czysta, bez makijażu, kosmetyków i perfum – zwiększają one wrażliwość skóry na światło. Wskazane jest zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych do opalania w solarium. Należy również pamiętać o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem.

Naszą czujność powinny wzbudzić hasła typu „Turbo solarium”, „mocne lampy”. Zazwyczaj oznaczają zwiększoną moc promieniowania UV, a grozi to poparzeniem skóry. Warto również sprawdzić, czy łóżko opalające zostało wcześniej zdezynfekowane.

Gdzie zgłaszać nieprawidłowości?

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. Pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów lub pod bezpłatnym numerem infolinii 800 007 707.

Źródło: materiały prasowe UOKIK/ws

Zobacz także: Tanoreksja, czyli uzależnienie od solarium