POLECAMY

Czy mikrodermabrazja jest bezpieczna?

Mikrodermabrazja to kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny, który polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Czy jest to zabieg całkowicie bezpieczny? Kiedy nie wolno wykonywać mikrodermabrazji?
Czy mikrodermabrazja jest bezpieczna?

Prawidłowo wykonany zabieg mikrodermabrazji jest bezbolesny i nieinwazyjny. Oznacza to, że pacjentka od razu po wizycie w gabinecie kosmetycznym może kontynuować codzienną działalność bez potrzeby pozostawania w domu, leżenia w łóżku itd. Należy jednak pamiętać, że jak każdy zabieg terapeutyczny, także mikrodermabrazja, może mieć swoje efekty niepożądane.

Co jeśli boli?

Występowanie bólu w trakcie zabiegu świadczy o jego nieprawidłowym przeprowadzaniu - jest to sygnał, że usuwane są zbyt głęboko położone warstwy skóry. Dolegliwość taką należy natychmiast zgłosić i ewentualnie skonsultować się z lekarzem dermatologiem przed przeprowadzeniem kolejnego zabiegu.

Możliwe działania niepożądane po zabiegu

Są to objawy wynikające z bezpośredniego podrażnienia skóry w trakcie działania złuszczającego. Do takich nieprzyjemnych dolegliwości należy pieczenie, świąd czy mrowienie skóry poddanej zabiegowi. Warto zauważyć, że te objawy podrażnienia szybko ustępują, nawet u osób o wrażliwej skórze. Dłużej może się natomiast utrzymać zaczerwienienie - nawet do 72 godzin.

Szczególną grupą pacjentów są osoby biorące preparaty zmniejszające krzepliwość krwi (np. aspirynę) - w takich przypadkach mogą pojawiać się  punkcikowate, drobne krwawienia.

Zobacz też: Na czym polega mikrodermabrazja?

Reakcja alergiczna?

W przypadku często stosowanej mikrodermabrazji korundowej może teoretycznie dojść do reakcji alergicznej na kryształki glinu stosowane podczas zabiegu. Warto zauważyć, że powikłanie to spotyka się bardzo rzadko i nie ma ono w praktyce większego znaczenia.

Zobacz też: Czy istnieją przeciwwskazania do mikrodermabrazji?

Odpowiednia sterylizacja sprzętu

Bardzo ważną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest właściwa sterylizacja sprzętu używanego przy mikrodermabrazji diamentowej. O ile metoda ta niesie ze sobą mniejsze ryzyko podrażnienia skóry (w stosunku do tzw. mikrodermabrazji korundowej) to nakładki  są wielokrotnego użytku i muszą być odpowiednio wysterylizowane. Optymalnie procedurę taką należy przeprowadzić w specjalnie przygotowanym do tego urządzeniu tzw. autoklawie. Sprzęt ten daje 100% skuteczność ale jest dość drogi i nie każdy gabinet kosmetyczny ma go na swoim wyposażeniu stosując tańsze metody.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)