Czy masaż może pomóc w odchudzaniu?

Chudniesz, ale twoja skóra traci jędrność i nie jest elastyczna, a na ciele pojawia się cellulit? W takim przypadku warto wspomóc odchudzanie masażem bańką chińską, manualnym drenażem limfatycznym, masażem izometrycznym lub łącznotkankowym. Na czym polega każdy z tych masaży i komu się je poleca?
/ 24.04.2013 11:31

Masaż wspomagający odchudzanie

Proces redukcji tkanki tłuszczowej to droga trudna, żmudna i pełna wielu trudności. Tracimy wówczas tkankę tłuszczową, ale skóra i tkanka podskórna nie zawsze są w stanie „nadążyć” za zmieniającymi się warunkami i zmianami, jakie zachodzą w ciele. Skóra traci wówczas swoją elastyczność i nagle zauważamy, że jest jej „za dużo”.

Co wtedy robić? Czy masaż może być rozwiązaniem? Zdecydowanie tak. 

Propozycja nr 1: masaż bańką chińską

Jest wiele różnorodnych form terapii wspomagających w trakcie odchudzania. Najefektywniejszą z nich jest masaż bańką chińską. Jest to terapia podciśnieniowa. Zabieg polega na wytworzeniu podciśnienia we wnętrzu bańki i zassaniu skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. Bańki mogą być stosowane poprzez działanie statyczne oraz poprzez działanie dynamiczne,  do masażu antycellulitowego.
Podciśnienie wytworzone przez gumową bańkę przyłożoną do skóry rozbija złogi tkanki tłuszczowej gromadzące się w warstwie podskórnej. Ponadto zwiększa ukrwienie skóry, przyspieszona zostaje cyrkulacja limfy. Efektem jest znaczne przyspieszenie tempa przemiany materii. Dzięki lepszemu ukrwieniu, lepszej przemianie materii, skóra staje się elastyczna, lepiej nawodniona.

Oczywiście sam masaż bańką chińską niewiele pomoże, jeśli będziemy się źle odżywiać. Pamiętajmy więc o tym, by jeść zdrowo i nawadniać organizm – pić około 2 litrów wody dziennie.

Propozycja nr 2: manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny to zabieg przyjemny i niebolesny, który może być pomocny w sytuacji „nadmiaru skóry”. Polega na oddziaływaniu na układ limfatyczny (chłonny) specjalnymi technikami. Mimo działania miejscowego wpływa na funkcjonowanie całego ciała.

Drenaż wspomaga i pobudza układ limfatyczny do sprawnego i efektywniejszego działania. Dzięki temu znajduje zastosowanie w tzw. obrzękach lipidowych (nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej, czyli cellulitu). Podobnie jak bańka chińska znacznie poprawia miejscowe i ogólne ukrwienie organizmu, a także przyspiesza przemianę materii i uelastycznia skórę, która jest wówczas znacznie lepiej przystosowana do zmian, jakie zachodzą w organizmie w czasie odchudzania.

Zobacz też: Jakie są zalety masażu gorącymi kamieniami?

Propozycja nr 3 i 4: masaż izometryczny i łącznotkankowy

Przy odchudzaniu terapeuta często wspomaga swoje działania dodatkowymi technikami z masażu izometrycznego oraz masażu łącznotkankowego.

Masaż izometryczny to intensywne masowanie mięśni będących w  skurczu izometrycznym. Tutaj główną techniką jest uderzanie – daje ono silne przekrwienie, co pomaga we wchłanianiu zbędnych produktów przemiany materii.

W przypadku masażu łącznotkankowego terapeuta zajmuje się zmianami, które obserwujemy w tkance łącznej. Kiedy wiemy, że trzeba zastosować techniki tego rodzaju masażu? Kiedy w tkance podskórnej i skórze właściwej widzimy wgłębienia czy obrzmienia. Są to zmiany bardzo charakterystyczne przy cellulicie.

Pamiętajmy, że tylko terapia kompleksowa może przynieść korzyści. Każda z nas jest inna i każda z nas potrzebuje indywidualnego podejścia.

Zobacz też: Specjalne formy masażu