Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

Czy laser może usuwać żylaki?

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Jak rozpoznać objawy żylaków? Jakie badania wykonuje się w celu zdiagnozowania nieprawidłowej pracy żył? Jaki tryb życia sprzyja powstawaniu żylaków? Czy istnieją alternatywne metody leczenia tej choroby? Na czym polega laserowy zabieg usuwania żylaków?
/ 19.11.2012 08:37
Zmiany zakrzepowe znajdujące się w żyłach kończyn dolnych gromadzą się przy ścianach naczyń, zwężając ich światła/ fot.Fotolia

Jak powstają żylaki?

W zdrowych żyłach krew popychana jest w kierunku serca. Problemy zaczynają powstawać, kiedy zastawki żylne nie pracują prawidłowo – krew płynie wstecz lub zalega w naczyniu krwionośnym powodując nadciśnienie. Na nogach pojawiają się nabrzmiałe żyły, które oprócz problemu estetycznego wiążą się bólem oraz z innymi nieprzyjemnymi odczuciami.

Na progresję żylaków wpływa siedzący lub stojący tryb pracy, brak ruchu oraz zaniedbania w czasie ciąży.

Do  ich rozwoju przyczyniają się także kuracje hormonalne i choroby, takie jak zakrzepica, czy zapalenie żył.

Diagnoza żylaków

Widoczne zmiany podskórne to pierwszy sygnał świadczący o niewydolności żylnej. Aby określić stopień zaawansowania choroby, należy poddać się badaniu USG, które pokaże jak pracują zastawki żylne.

Postawiona diagnoza pozwoli wybrać odpowiednią metodę leczenia. Jeszcze do niedawna jedynym rozwiązaniem był bolesny i długotrwały „stripping”, polegający na wyciągnięciu całego naczynia specjalnym cewnikiem. Inwazyjny zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i wiąże się z trzy tygodniowym okresem rekonwalescencji.

Alternatywą dla  złożonego procesu operacyjnego są laserowe techniki medyczne, które stanowią innowacyjne i skuteczne rozwiązanie.

Jak wygląda zabieg laserowy?

Zamiast usuwać chore żyły, możemy je zamknąć od wewnątrz przy użyciu lasera. „Coraz bardziej popularna technologia ELVeS jest ambulatoryjną metodą zamykania żylaków przy użyciu światła emitowanego przez laser.

Polega ona na wprowadzeniu światłowodu do żyły. Wkłucie jest tylko jedno - włókno laserowe wprowadzane jest do samego końca naczynia. W trakcie naświetlania światłowód jest stopniowo wycofywany, a emitowane światło lasera koaguluje naczynie krwionośne na całej jego długości. Zabieg trwa 30-45 minut” – wyjaśnia konsultant medyczny, Urszula Sztwiertnia.

Zobacz także: Laser w służbie piękna

Zalety laserowego zabiegu

Główna zaleta zabiegu to brak okresu rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent może szybko wrócić do codziennej aktywności. „Przy endożylnym usuwaniu żylaków stosuje się znieczulenie miejscowe, które jest mniej obciążające dla pacjenta niż w przypadku anestezji ogólnej. Zabieg nie pozostawia blizn i cechuje go niski wskaźnik nawrotów” - dodaje U. Sztwiertnia.

Jak nie dopuścić do powstania żylaków?

Aby zmniejszyć ryzyko niewydolności układu żylnego, należy prowadzić zdrowy tryb życia i być aktywnym fizycznie. Warto też odstawić papierosy oraz alkohol, a także nie dopuszczać do nadwagi. Osoby, które stosują kuracje hormonalną powinny pamiętać o kontrolnych wizytach u lekarza, natomiast dla kobiet w ciąży wskazane są chłodne kąpiele i częste masaże nóg.

Źródło: materiały prasowe Royal Brand PR/kb

Zobacz również: Jakie zastosowanie w medycynie znajduje laser i laseroterapia?