POLECAMY

Czy labioplastyka zwiększa satysfakcję seksualną?

Gazety i filmy erotyczne lansują tak zwany Barbie look, czyli określony wygląd kobiecych miejsc intymnych, gdzie wargi sromowe większe całkowicie zasłaniają te mniejsze. Z tego powodu labioplastyka stała się ostatnio bardzo popularna. Czy jednak taka operacja zwiększa satysfakcję seksualną?

labioplastyka

fot. Fotolia

Nierealistyczny wygląd kobiecych miejsc intymnych

Wargi sromowe większe powinny całkowicie zakrywać wargi sromowe mniejsze – to obowiązujący dziś model estetyczny podobnie jak depilacja krocza. Te wzorce „zawdzięczamy” filmom i pismom erotycznym. Bywa więc, że kobiety, porównując się do modelek, są niezadowolone z wyglądu swoich miejsc intymnych.

Może to rodzić kompleksy, brak pewności siebie czy pozbawić seksualnej satysfakcji. Zwłaszcza jeśli wątpliwości potwierdza lub wzmacnia partner. Wtedy wyjściem wydaje się operacja plastyczna i dostosowanie wyglądu do aktualnych trendów. Panie decydują się na labioplastykę – zmniejszenie warg sromowych mniejszych.

Według badań Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, aż 21% zabiegów w 2012 roku dotyczyło korekcji wyglądu okolic intymnych. To ponad 60% więcej niż rok wcześniej.

Wzrostowa tendencja panuje także w Polsce, co potwierdza nasza praktyka komentuje lek. med. Joanna Wojciula, specjalista ginekologii estetycznej w Holstic Med w Białymstoku.

Zwraca też uwagę na to, iż sposób przedstawiania kobiecego ciała, w tym miejsc intymnych, przez media jest nierealistyczny. Symetria w budowie krocza występuje rzadko i dopuszcza się w tym temacie szerokie zróżnicowanie. To, co utrudnia codzienne funkcjonowanie, wykracza poza normę. Jest grupa kobiet, które zmagają się z przerostem warg sromowych mniejszych, co powoduje dyskomfort związany z nadmiernym podrażnieniem. Czasem nawet uniemożliwia wykonywanie niektórych czynności, np. jazdę rowerem. Może też być powodem bólu podczas stosunku.

Wygląd okolic intymnych może się też zmieniać wraz z wiekiem i przebytymi porodami. Pod wpływem zmian hormonalnych podczas menopauzy krocze staje się mniej elastyczne. Pewną grupę pacjentek chirurgów plastycznych stanowią więc panie w średnim wieku.

Zobacz też: Poprawki intymne – zabiegi kosmetyczne pochwy

Komu nie jest polecana labioplastyka?

Najczęściej jednak labioplastyce poddają się kobiety w wieku 25-35 lat ze względów estetycznych. Nie są to panie związane z branżą erotyczną, a osoby różnych zawodów – prawniczki, pielęgniarki czy studentki. Chcą, by po zabiegu wargi sromowe większe całkowicie zasłaniały te mniejsze. W piśmiennictwie fachowym nosi to nazwę Barbie look. Zwykle są one silnie zdeterminowane i posiadają sporą wiedzę na ten temat. Niestety zwykle jest ona zaczerpnięta z internetu.

Wniosek? Operacja okolic intymnych to temat tabu zauważa z kolei lek. med. Katarzyna Roginiewicz z Holistic Med. Kobiety boją się opowiedzieć o swoich wątpliwościach ginekologowi, a szczera rozmowa jest konieczna. Ważne jest ustalenie z jakich powodów pacjentka decyduje się na zabieg. Niektóre panie bowiem oczekują, że operacja zwiększy ich satysfakcję seksualną.   

Specjalistka z Holistic Med zastrzega jednak, że labioplastyka nie przynosi takich efektów bezpośrednio. Operacja ma spowodować, by kobieta nabrała pewności siebie. Wg badań tak właśnie jest. Aż 95% pacjentek wskazuje na poprawę samooceny po labioplastyce.

Jest grupa pacjentek podatnych na sugestie, które decyzję o operacji podejmują pod naciskiem partnerów – dodaje doktor Wojciula. Należy im poświęcić szczególną uwagę. Poczucie, że za decyzją stoi ktoś inny, powinno być sygnałem ostrzegawczym. Podobnie, gdy poczucie niepewności nie tkwi w wyglądzie, a zupełnie gdzie indziej. Wtedy operacja nie pomoże. Lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja psychologiczna.

Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym.

Zobacz też: Na czym polega zabieg zmniejszania warg sromowych? [grafiki]

Źródło: materiały prasowe Publicum/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Może nie tyle zwiększa satysfakcję seksualną, co powoduje wzrost pewności siebie. Skoro kobieta lepiej wygląda „tam na dole”, to lepiej się ze sobą czuje i jest bardziej otwarta w sprawach seksu. Labioplastyka w końcu nie tylko koryguje miejsca intymne (kiedy jest taka zdrowotna konieczność), ale i odmładza miejsca intymne, kiedy po prostu kobieta czuje się ze sobą źle i ma kompleksy: http://urszulabrumer.pl/odmladzanie-miejsc-intymnych-czesc-1/