POLECAMY

Czy klapki japonki mogą powodować problemy ze stopami?

Czy to prawda, że klapki japonki są groźne dla zdrowia i mogą powodować schorzenia stóp? Wyjaśnia Franz Gondoin, podolog z Kliniki Ruchu!

stopy klapki japonki

fot. Fotolia

Japonki to jeden z fasonów butów, które latem wybieramy najchętniej, nie zastanawiając się nad konsekwencjami tej decyzji. Franz Gondoin, podolog z Kliniki Ruchu, omawia najczęstsze dolegliwości związane z noszeniem tego typu obuwia!

Dlaczego klapki japonki są groźne dla stóp?

Japonki po angielsku określane są nazwą flip-flop od dźwięku, który wydają podczas chodzenia. Jeśli do tej pory uważałaś, że to bezpieczny rodzaj obuwia, powinnaś prędko zweryfikować swoje poglądy. Nie tylko buty na obcasach mogą mieć zgubny wpływ na zdrowie – równie niebezpiecznie mogą być płaskie buty, takie jak japonki.

Klapki japonki zaburzają cykl chodu i powodują zapalenia oraz powstanie palców młotkowatych

Po pierwsze, noszenie japonek zaburza nasz cykl chodu, czyli sposób, w jaki chodzimy. Trzy standardowe fazy kroku zanikają podczas noszenia tego typu obuwia. Żeby utrzymać japonki na stopach podczas chodzenia, znacznie upraszczamy krok. Przesuwamy lub ślizgamy się stopami po podłożu, nie odrywając stóp od ziemi. Utrzymanie japonek na stopach generuje także inny problem – podkurczanie i wczepianie palców. Aby oderwać stopę od podłoża, konieczne jest podciągnięcie japonek palcami do góry. Może być to powodem kilku problemów :

  • duży palec powinien zakańczać fazę napędową występującą na końcu każdego kroku. Ze względu na przytrzymywanie klapka nie działa prawidłowo. Tracimy efektywność energetyczną kroku, ale co gorsza – w dłuższej perspektywie czasowej może to prowadzić do przewlekłego zapalenia ścięgien i mięśni paliczków.  
  • Drugi, trzeci, czwarty i piąty palce także ciągną but do góry. Jeśli do tego stopa ślizga się w bucie, może to prowadzić do powstania tzw. palców młotkowatych, czyli anatomicznej deformacji objawiającej się zgrubieniem na grzbietach palców.
  • Z kolei młotkowate place to poważny problem pojawiający się przy powrocie do krytego obuwia. Zgrubienia powodują tarcie między górną częścią stopy a przodem butów.

Jeśli chodzi o japonki, problem jest jeszcze bardziej złożony. Młotkowe palce są bolesne, ponieważ mogą prowadzić do zwichnięcia i nadwichnięcia placów (zwykle między głową kości śródstopia i dnem pierwszych paliczków). Powodują one także zwiększenie nacisku pod głowami kości śródstopia, co może skutkować dyskomfortem i bólem w tym obszarze stopy. Zapieranie się i ciągnięcie japonek do góry za pomocą palców może również prowadzić do powstawania modzeli, zrogowacenia naskórka oraz zgrubień i narośli na najmniejszym placu.

Klapki japonki powodują zrogowacenia na piętach

Dodatkowym problemem w przypadku japonek i klapek jest brak oparcia pięty. Obuwie tego typu ma niezabudowany tył, przez co podczas chodu znacznie słabiej amortyzuje wstrząsy powstające w wyniku uderzenia stopy o podłoże. Ponadto but dużo słabiej przylega do stopy i bardzo często zdarza się, że pięta ucieka i uderza bezpośrednio o ziemię.

Doskonale wiedzą o tym pielęgniarki, lekarze i kucharze – osoby, które na co dzień pracują w tego typu butach. Stale borykają się oni ze zrogowaceniem naskórka na pięcie. Permanentne utrzymywanie się takiego stanu może prowadzić do pękania skóry na piętach, otwierając drogę do powstania poważnych infekcji. Ryzyko jest tym większe, im częściej stopa ma bezpośrednią styczność z podłożem.  

Klapki japonki wiążą się z groźną separacją dużego palca stopy

W przypadku japonek problemy może także sprawiać separacja dużego palca, szczególnie jeśli pasek oddzielający palce wykonany jest z plastiku lub tworzywa sztucznego. Do tych problemów można zaliczyć: obtarcia, stany zapalne oraz powstawanie pęcherzy – szczególnie między placami. 

Klapki japonki to słabe podparcie dla środka stopy

Na koniec – słabe podparcie w środku stopy nie pozwala kontrolować przylegania stopy i może prowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego – pasma rozciągniętego między piętą a kością śródstopia. Schorzenie może występować razem z enezopatią ścięgna dużego palca.

Objawy tego schorzenia pojawiają się zazwyczaj zaraz po przebudzeniu – stopa jest sztywna i czuć silny ból w tylnej części wnętrza stopy. Ból zmniejsza się w ciągu dnia i przemieszcza się w kierunku części środkowej stopy. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Zobacz też: Szpilki – jak je kupować i nosić, by uniknąć schorzeń?

Jak dbać o stopy, jeśli chodzimy w klapkach japonkach?

W takich przypadkach zalecana jest intensywna pielęgnacja stóp i częste wykonywanie pedicure, jednak ograniczającego użycie pumeksu. Dlaczego? Otóż mechanizm nadmiernego rogowacenia naskórka jest procesem obronnym organizmu. Na skórze powstają zgrubienia, które mają chronić miejsca najbardziej narażone na uszkodzenie. Pocieranie stopy za pomocą pumeksu może powodować aktywację mechanizmu rogowacenia naskórka, który po takim zabiegu pojawia się jeszcze szybciej.

Najlepiej więc nie nadużywać pumeksu jako narzędzia do stałej i regularnej pielęgnacji stóp i stosować go z rozwagą. Dużo lepszą metodą, choć wymagającą znacznie większej wprawy i dokładności, jest usunięcie zgrubiałej warstwy skóry za pomocą skalpela. Narzędzie powinno być ostre i dobrze zdezynfekowane, a osoba wykonująca zabieg – kompetentna i doświadczona w takich działaniach. Pedicure powinien być uzupełniony intensywnym nawilżeniem stóp dobrej jakości kremem lub balsamem. Warto pamiętać, aby nie nadużywać kremów z dużą zawartością witaminy A (retinolu), który w nadmiarze może prowadzić do zintensyfikowanego rogowacenia skóry.

Opisane dolegliwości są najczęściej występującymi wśród osób chętnie wybierających ten rodzaj obuwia. Warto jednak pamiętać, że wszystko, co jest stosowane z umiarem i rozwagą, nie szkodzi. Nie wyrzucaj więc wszystkich japonek ze swojej szafy zaraz po przeczytaniu tego artykułu. Ciesz się ich lekkością podczas upałów, ale staraj się ich nie nadużywać. A czasem po prostu zdejmij buty i pochodź trochę na bosaka – będzie to najlepsze rozwiązanie dla twoich stóp!

Zobacz też: Jak mieć piękne stopy po zimie?

Autor: Franz Gondoin, francuski podolog specjalista Kliniki Ruchu w Warszawie. Prowadzi konsultacje podologiczne oraz ręcznie wytwarza wkładki ortopedyczne. Absolwent Ecole Supérieure de Masseurs-Kinésithérapeutes et Pédicurie-Podologie w Saint-Ouen. Od 3 lat mieszka w Polsce.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)