POLECAMY

Czy istnieje bezpieczne solarium

Zdaniem dermatologów łóżka solaryjne wyrządzają skórze znacznie więcej szkód od naturalnego słońca!
Czy istnieje bezpieczne solarium


Dzieje się tak, dlatego że:


- Zamontowane w nich lampy emitują głównie promienie UVA,
które wnikają do skóry właściwej i tam sieją spustoszenie: uszkadzają włókna elastyny i kolagenu, niszczą komórki układu immunologicznego, działają destrukcyjnie na naczynia krwionośne i powodują mutacje DNA komórkowego. UVA odpowiada za przyspieszone fotostarzenie się i wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry, który w Polsce ciągle jest jedną z najbardziej śmiertelnych odmian nowotworu.


- Bardzo łatwo jest przesadzić z opalaniem. 15 min w solarium jest jak cały dzień spędzony na słońcu. Możesz więc naraz zafundować skórze taką dawkę promieniowania, jakiej nie mogłaby otrzymać naturalnie w ciągu całego roku.


- Lampy w solarium są w bezpośredniej bliskości skóry, więc promienie nie mają szans na rozproszenie (tak jak to częściowo ma miejsce w atmosferze) i uderzają w skórę z ogromną mocą.


- Nie wszyscy właściciele solariów dbają, by maszyny były regularnie serwisowane, co grozi brakiem kontroli nad procesem opalania.


- Istnieje ryzyko zarażenia się np. grzybicą, bo nie zawsze łóżka w solarium są dezynfekowane po użyciu.


Uwaga! Z solarium nie powinny korzystać osoby z bardzo jasną karnacją i znamionami, kobiety w ciąży i przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, mające przebarwienia, stosujące kosmetyki z witaminą A, kwasami i będące podczas terapii antytrądzikowej.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
Ja również opalam się w solarium. Najczęściej około 6-8 minut, ale zawsze używam kosmetyków do opalania. Dzięki nim, jeszcze nigdy się nie poparzyłam. Stosując bronzery lub przyspieszacze opalania można znacznie rzadziej chodzić do solarium i dłużej cieszyć się opalenizną. Polecam firmę Onyx, maja bardzo duży wybór!
/6 lat temu
chodze na solarke 2 razy w tyg. na 10- do 15 minut i jest wszystko ok ,,
/10 lat temu
Biorę tabletki antykoncepcyjne już kilka lat i korzystam także z solarium. Nie zauważam skutków ubocznych, czy może to się okazać po czasie? Z solarium nie przesadzam, powiedzmy uczęszczam 3 razy w miesiącu na 10-15 min.