POLECAMY

Czy istnieją przeciwwskazania do mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja to mechaniczny zabieg kosmetyczny stosowany do złuszczania martwych komórek naskórka. Choć dermatolodzy i kosmetolodzy uważają go za nieinwazyjną i łagodną metodę, istnieje szereg przeciwwskazań do zabiegu mikrodermabrazji.
Czy istnieją przeciwwskazania do mikrodermabrazji?

W ciągu ostatnich lat mikrodermabrazja stała się jednym z najczęściej wykonywanych niechirurgicznych zabiegów upiększających. Sama metoda znana jest od lat 80, jednak wcześniej była zarezerwowana dla gabinetów lekarskich. Obecnie natomiast zabieg ten jest powszechnie dostępny i wykonywany w salonach kosmetycznych.

Chociaż procedura ta jest reklamowana jako łagodna dla skóry i dostępna dla każdego, warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne dolegliwości skórne, przy których nie powinna ona być stosowana.

Stany zapalne skóry

Przede wszystkim przeciwwskazaniem do mikrodermabrazji jest aktywny stan zapalny skóry. Obejmuje to zarówno zakażenia wirusowe (np. opryszczka) jak i bakteryjne (np. zakażenia przymieszkowe) - w których występują ropne krosty. U takich osób należy poczekać z zabiegiem do wygojenia się zmian skórnych. Co ciekawe, sam zabieg mikrodermabrazji może przyczynić się do zmniejszenia częstości infekcji skórnych.

Zobacz też: Czy mikrodermabrazja jest bezpieczna?

Niektóre rodzaje przebarwień i znamiona

Chociaż mikrodermabrazja jest wskazana przy różnego rodzaju przebarwieniach, to nie należy jej wykonywać na powierzchni znamion, naczyniaków a także wszelkich nowotworów skóry (także łagodnych).  Co więcej, przeciwwskazaniem do mikrodermabrazji jest także wszelkie przerwanie ciągłości skóry tzn. ranki, nadżerki i owrzodzenia. Trzeba pamiętać, że chociaż podczas zabiegu złuszczana jest głównie zewnętrzna warstwa skóry, to proces taki nie sprzyja prawidłowemu gojeniu się rany.

Podobne ograniczenia dotyczą także skóry powiek, którą należy pominąć ze względu na jej delikatną strukturę. Należy oczywiście pamiętać, że miejsce to dostępne jest dla innych zabiegów kosmetycznych jak np. maseczki.

Polecamy: Jakie mogą być wady mikrodermabrazji?

Niektóre leki

Przeciwwskazaniem do zabiegu mikrodermabrazji jest także przyjmowanie niektórych preparatów stosowanych w leczeniu trądziku, a mianowicie izotretinoiny (Roaccutane, Izotek, Aknenormin, Axotret czy Curacne). U takich pacjentów zabieg można przeprowadzić najwcześniej po 3 miesiącach od zakończenia terapii, po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)