Czy depilacja preparatami chemicznymi jest skuteczna?

Depilacja chemiczna jest bezbolesna i łatwa w zastosowaniu. Czy należy do najbardziej skutecznych metod pozbywania się zbędnego owłosienia? Jaki rodzaj włosów jest najbardziej podatny na depilację chemiczną?
/ 10.04.2013 14:19

Czym jest depilacja chemiczna?

Depilacja chemiczna to jeden ze sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Do wyboru mamy specjalne kremy, pianki, żele lub mleczka. Preparaty te rozpuszczają keratynę włosa do wysokości 1 mm pod powierzchnią skóry. Podczas tej reakcji chemicznej wydzielają one dość specyficzny i niezbyt przyjemny zapach.

Nowością jednak w tym sezonie są kosmetyki, które pachną owocami i kwiatami. Dodatkowo do każdego preparatu dołączona jest szpatułka, przy pomocy której rozprowadzamy kosmetyk na skórze. Następnie zostawiamy go na czas, jaki został określony na opakowaniu przez producenta. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji na opakowaniu.

Oczywiście zanim przejdziemy do wykonania zabiegu, musimy przeprowadzić próbę alergiczną, aby sprawdzić czy nie jesteśmy uczulone na składniki preparatu. Jeśli okaże się, że jakiś składnik kosmetyku powoduje alergię na naszej skórze, najlepiej od razu zmienić kosmetyk na inny.

Zalety depilacji chemicznej:

  • jest bezbolesna i szybka;
  • efekt jest dłuższy niż przy depilacji maszynką;
  • łatwa w zastosowaniu;
  • usuwa nawet bardzo krótkie włoski, dzięki czemu skóra po depilacji jest idealnie gładka;
  • odrastające włosy są delikatne i nie wrastają w skórę.

Z kolei wadą tej metody jest to, że preparaty chemiczne mogą podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Stosowanie wszystkich kosmetyków służących do depilacji odbywa się w podobny sposób.

Najnowsze preparaty chemiczne posiadają wiele dodatkowych zalet, np. pielęgnują oraz regenerują ciało. Działanie kremu do depilacji opiera się na związkach chemicznych, które są pochodnymi kwasów. Związki te potrafią rozpuszczać włoski zarówno na powierzchni, jak i nieco głębiej w skórze. Dzięki temu ich wzrost jest opóźniony.

Zobacz też: Jak pozbyć się blizn na skórze?

Kremy do depilacji

Kremy do depilacji szybko usuwają zarost, ale dodatkowo również sprawiają, że skóra jest gładka, a także nawilżona i pozbawiona uczucia szorstkości. Sprawia to, że zachowuje zdrowy wygląd i naturalny koloryt.

Krem możemy dobrać w zależności od rodzaju skóry, np. do skóry normalnej, suchej itd. Różnią się one składnikami pielęgnującymi.

Preparat przeznaczony do depilacji suchej skóry będzie zawierał składniki nawilżające, np. wyciąg z lilii bądź melona, ekstrakt z aloesu lub masło Shea. Z kolei ten dla skóry normalnej – mleczko z lotosu oraz wyciąg z jaśminu. Natomiast miód sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona i jednocześnie gładka.

Żele do depilacji

Z kolei żele do depilacji szybko i dokładnie usuwają zbędne owłosienie skóry. Dzięki nim ciało jest dodatkowo przyjemnie schłodzone. Mogą one zawierać także środki pielęgnujące skórę, np. nawilżające oraz łagodzące działanie preparatu. Nowoczesne kosmetyki są uzupełniane np. o D-panthenol oraz olej Babbasu – składniki pielęgnujące oraz wzmacniające naskórek i zapobiegające podrażnieniom.

Dzięki takim składnikom skóra jest miękka, nawilżona i jedwabiście gładka. Żele mogą posłużyć do depilacji wrażliwej skóry, a także okolic bikini, gdzie ciało jest delikatniejsze. Żele są proste w użyciu. Aplikuje się je, a także usuwa dołączoną gąbką.

Zbieg najlepiej wykonać podczas kąpieli lub pod prysznicem. Jego wykonanie uprzyjemni kompozycja zapachowa żelu. Efekt nieskazitelnie gładkiej skóry uzyskamy w kilka minut. Poza tym do żelu zwykle dołączona jest saszetka z balsamem pielęgnującym skórę oraz opóźniającym odrost włosków. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać preparat przeznaczony jednocześnie do wszystkich partii ciała, do konkretnych miejsc bądź też do stref wrażliwych.    

Pianki do depilacji

Jednymi z nowszych preparatów do depilacji są pianki. Doskonale usuwają zbędny zarost. Są proste w aplikacji.

użyciem należy dobrze wstrząsnąć pojemnikiem. Preparat nakładamy na suchą skórę, spryskując równomiernie z odległości 10 cm. Pod pachy piankę nakładamy spryskując palce rąk i rozprowadzając równomiernie na włoski (później trzeba umyć ręce!). Piankę pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie usuwamy ją gąbka dołączoną do opakowania, masując skórę kolistymi ruchami pod ciepłą wodą.

Również pianki zawierają wiele składników, które pielęgnują naszą, jakże często, wrażliwą skórę. Cenne substancje, takie jak aloes i witamina E nawilżają skórę oraz sprawiają, że jest ona sprężysta oraz wygładzona. Natomiast olejek migdałowy pozostawia skórę miękką i gładką oraz delikatnie natłuszcza ją. Inne pianki zawierają kiełki pszenicy, dzięki którym depilowana skóra jest jednocześnie odżywiona i zregenerowana.

Warto zapamiętać, ze przed depilacją chemiczną nie wykonujemy peelingu. Preparatami do depilacji nie należy smarować miejsc podrażnionych lub skaleczonych. Na najlepsze efekty po zastosowaniu tego rodzaju depilacji mogą liczyć osoby o cienkich  i jasnych włoskach. Mimo że wiele kosmetyków do depilacji zawiera również składniki pielęgnujące, to należy jeszcze zaopatrzyć się w dodatkowe balsamy nawilżające lub opóźniające porost włosków. Przydadzą się także żele do skóry po depilacji.   

Zobacz też: Na czym polega mezoterapia igłowa?                

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.