POLECAMY

Co oznacza skrót SPF?

Sprawdź, co dokładnie oznaczają skróty SPF 15, SPF 20, SPF 30, SPF 50 czy SPF 50+. Podpowiadamy, w jaki sposób przeliczać wartość liczbową filtra na ilość bezpiecznych minut spędzonych na słońcu.

SPF

fot. Fotolia

Znaczenie skrótu SPF

SPF to wartość liczbowa filtra (UVA i UVB), która określa zdolność ochrony przeciwsłonecznej danego kremu. Wartość ta mówi nam, jak długo można przebywać na słońcu bez oparzenia skóry. Bez filtra oparzenie ciała następuje po upływie ok. 15 minut. SPF to wielokrotność tego czasu.

Filtr z SPF 8 pozwala na bezpieczne opalanie w czasie około 2 godzin (8 x 15 = 120 minut).

  • SPF 10 – ochrona przez 2,5 godziny
  • SPF 15 – ochrona przez 3 godziny i 45 minut
  • SPF 20 – ochrona przez 5 godzin
  • SPF 30 – ochrona przez 7 godzin i 30 minut
  • SPF 50 – ochrona przez 12 godzin i 30 minut
  • SPF 50 + - ochrona powyżej 12 godzin i 30 minut

Pamiętajmy jednak, aby te wartości zgadzały się z faktycznym działaniem kremu, należy ponawiać aplikację kremu co 2 godziny i po każdej kąpieli słonecznej.

Ważna jest także ilość nałożonego kosmetyku. Aby osiągnąć zamierzony efekt ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym należy aplikować na skórę dość grubą warstwę kosmetyku, o wiele grubszą, niż nam się wydaje. Zalecana ilość nakładanego preparatu wynosi 2 mg/1 cm2 ciała.

Okazuje się, że pojedyncze opakowanie kremu lub emulsji do opalania może nie być wystarczające podczas jednego sezonu słonecznego.

Jaki jest najwyższy filtr SPF?

Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją filtrów przeciwsłonecznych, wysokość najwyższego filtra wynosi 50 +.

Nawet filtr 50+ nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed działaniem promieni słonecznych – skóra delikatnie się opala, ale nie grozi nam poparzenie słoneczne.

Polecamy: Zasady używania kremów z filtrem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
A ja kiedyś widziałam na rynku krem z SPF 60. Czy one zostały wycofane? Czy zmieniło się ich nazwewnictwo?