POLECAMY

Co należy wiedzieć o znieczuleniu?

Znieczulenie ogólne, w wykonaniu anestezjologa, ma za zadanie przeprowadzić Cię przez operację czy zabieg diagnostyczny w sposób bezpieczny i bezbolesny. Dzięki specjalnym lekom nie będziesz aż tak bardzo bał się stołu operacyjnego.
Co należy wiedzieć o znieczuleniu?

Czym jest znieczulenie?

Narkoza to inaczej znieczulenie ogólne, polegające na bezpiecznym i bezbolesnym przeprowadzeniu pacjenta przez czas operacji lub innego, bolesnego i nieprzyjemnego zabiegu medycznego. Stosowane jest podczas zabiegów operacyjnych i ma na celu nie tylko zniesienie bólu, ale także czasowe wyłączenie świadomości. Działania różnych, specjalnie dobranych leków mają również zapewnić niepamięć wsteczną i zwiotczenie mięśni szkieletowych. Znieczulenie ogólne można podzielić, według stosowanych środków, na znieczulenie wziewne, dożylne, złożone i neuroleptoanestezję.

Czym się różnią poszczególne rodzaje znieczulenia?

W znieczuleniu wziewnym, przez cały czas trwania zabiegu, stosowane są wyłącznie gazy anestetyczne, które nie drażnią dróg oddechowych pacjenta, jak na przykład halotan. Wymagany jest tutaj specjalny aparat, który podczas znieczulenia podaje niezbędne leki i podtrzymuje funkcje życiowe za pacjenta. Leki wziewne są uznanymi, bezpiecznymi lekami, działają szybko, a zasypianie i wybudzanie nie powoduje nieprzyjemnych doznań u pacjenta. W metodzie dożylnej stan uśpienia wywołuje się wyłącznie przy pomocy środków podawanych dożylnie. Są to leki nasenne, przeciwbólowe i zwiotczające.

Najczęściej obecnie stosowaną metodą narkozy jest znieczulenie złożone. Polaga ono na połączeniu środków wziewnych i dożylnych, co pozwala ograniczyć ich dawkę i zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych. Należy zauważyć, że każda z tych metod może być stosowana i ma swoje zalety w określonych sytuacjach medycznych.

Inną metodą, która ma już tylko znaczenie historyczne, jest neuroleptoanestezja. Obecnie tej metody nie stosuje się, ze względu na powtarzające się stany powrotu świadomości pacjenta podczas znieczulenia.

Czytaj: Znieczulenie zewnątrzoponowe a nietrzymanie moczu

Jak wygląda znieczulenie ogólne?

Przed rozpoczęciem znieczulenia, podłączane są specjalne urządzenia monitorujące funkcje życiowe pacjenta, na przykład pracę serca (EKG), ciśnienie tętnicze i saturację (ilość tlenu we krwi). Przed podaniem leków usypiających pacjent samodzielnie oddycha przez maskę z tlenem. Następnie podawane są leki dożylne, które powodują zaśnięcie.

Głębokość narkozy zależy od stanu pacjenta i wykonywanego zabiegu. Po zakończonej operacji, zaprzestaje się podawania środków powodujących narkozę i pacjent budzi się. Stosuje się również leki odwracające działanie leków usypiających i zwiotczających mięśnie. W trakcie budzenia anestezjolog prosi o wykonanie prostych poleceń, jak: otwarcie oczu, wysunięcie języka, lekkie uniesienie głowy. Służą one ocenie stanu przytomności osoby poddanej znieczuleniu i zakończeniu działania leków. Po znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje na sali pooperacyjnej przez kilka godzin, gdzie jest stale monitorowany. Za pomocą aparatury jest kontrolowane ciśnienie krwi, tętno i utlenowanie krwi, a przez maskę lub cewnik nosowy jest podawany tlen. Ma to na celu zapewnić bezpieczeństwo pacjenta i pozwala na szybkie rozpoznanie ewentualnych powikłań po zabiegu czy znieczuleniu.

Polecamy też: Przebudzenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)