Co należy wiedzieć o halluksach?

W jaki sposób powstają halluksy? Czy ciąża lub otyłość sprzyjają powstawaniu halluksów? Jaki sport jest zalecany przy tej dolegliwości? Co należy zrobić, kiedy na stopach pojawia się deformacja?
/ 02.08.2012 09:26
Stopy/fot. Fotolia

Halluksy – zmora dla naszych stóp

Kobiety cierpią z powodu halluksów częściej niż mężczyźni. Jest to spowodowane nie tylko rodzajem noszonego obuwia, ale także różnicami fizjologicznymi. Ta dolegliwość może się również nasilać w okresie ciąży, gdy hormon, zwany relaksyną, przygotowując ciało kobiety do porodu rozluźnia jej stawy i więzadła. Najskuteczniejszą metodą walki z halluksami jest profilaktyka, dlatego warto na co dzień dbać o swoje stopy, zwłaszcza jeżeli są one genetycznie obciążone tą dolegliwością.

W obronie funkcjonalności

Halluksy mogą powstawać także na skutek reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób neurologicznych lub przykurczów mięśni.

 – Staw śródstopno-palcowy ulega deformacji pod wpływem różnorodnych czynników. A ponieważ jest to miejsce zbiegu wielu ścięgien, kości i wiązadeł, schorzenie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu stopy – mówi Marta Rondoś, reprezentująca markę obuwniczą Lesta. – Nieleczone halluksy mogą wywoływać kolejne schorzenia, w postaci palców młotowatych, wrastania paznokci czy stanów zapalnych torebki stawowej – dodaje.

Ponadto ból w stopach zniechęca do aktywności fizycznej, więc deformacja może być zarówno efektem otyłości, jak i jej pośrednią przyczyną.

Skąd się biorą halluksy?

Halluksy to jednak nie tylko problem ludzi z nadwagą. Bardzo często, na skutek niefizjologicznego obciążenia stóp, cierpią na nie baletnice. Przyczyny tej dolegliwości są dwie. Jedna wynika z naturalnych uwarunkowań, panie mają słabszy układ wiązadłowo-torebkowy stóp niż panowie. Druga to skutek noszenia źle wyważonych butów. Wysoki, niestabilny obcas obciąża przednią część stopy. Natomiast zbyt wąskie nosy wymuszają nienaturalne ułożenie palców i bezpośrednio deformują paluch.

Nie bez znaczenia są też czynniki genetyczne. Wiele zależy od kształtu stopy, jej struktury kostnej czy obecności płaskostopia. Jednak nawet w przypadku osób genetycznie nieobciążonych, kluczowe znaczenie ma prawidłowy dobór obuwia.

Zobacz także: Na szpilkach po halluksy – wywiad z lek. med. Łukaszem Luboińskim

Dobrze dobrane obuwie

Jeśli w naszej rodzinie występowały halluksy, warto zrezygnować z butów na wysokich obcasach. Optymalne obuwie, to takie, które sytuuje piętę nieco powyżej pozostałej części stopy. Wysokość nie powinna przekraczać 5 cm. Ponadto obcas musi być stabilny i dobrze wyważony. Drugą strategiczną częścią buta jest jego czubek, który powinien być szeroki. Dzięki temu duży palec nie będzie nachodził na pozostałe, ani się pod nie chował. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest but.

Skóra, zamsz albo nubuk. Te materiały pozwalają dopasowywać się do naturalnego kształtu stopy i zapobiegać deformacjom – radzi specjalista Marta Rondoś. – Podeszwa buta powinna też być elastyczna, a zapiętek stabilny – dodaje.

Zabieg chirurgiczny

Nieleczone halluksy mogą nawet wymagać interwencji chirurgicznej, co kończy się zazwyczaj długotrwałym unieruchomieniem stopy w gipsie. Najprostszą metodą uniknięcia tego rodzaju sytuacji jest uważny dobór obuwia. Wiele modeli nie uwzględnia jednak dodatkowego miejsca na zniekształconą kość.

– Aby nie uciskać dodatkowo chorego fragmentu stopy najlepszym rozwiązaniem może się okazać wybór obuwia o podwyższonej tęgości. Niektórzy producenci umożliwiają tego rodzaju indywidualizację produktu i dopasowanie go do konkretnych potrzeb klienta. Niestety nie jest to możliwe w przypadku obuwia produkowanego masowo poza granicami Polski, np. w Chinach – uważa Marta Rondoś.

Warto wiedzieć: Jak walczyć z halluksami?

O czym należy pamiętać?

Z halluksami można walczyć także przy pomocy specjalistycznych plastrów, opasek korekcyjnych lub ortez. Warto też wybrać się do lekarza. Może on zalecić zastrzyki z kortykosterydów, które pomogą uśmierzyć ból. Zdecyduje też, czy konieczna jest operacja, czy lepiej zdecydować się na terapię ultradźwiękami. Osoby dotknięte tą przypadłością muszą kontrolować swoją wagę; zbędne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla stóp.

Sprzymierzeńcem w walce z halluksami jest sport. Zaleca się zwłaszcza basen, odradza natomiast bieganie. Jeśli doszło do stanu zapalnego torebki stawowej, w celu złagodzenia bólu można ratować się kompresami z lodu i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).

Halluksy bywają zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Problem ten staje się coraz powszechniejszy ze względu na niewłaściwy tryb życia. Warto jednak każdego dnia, poświęcić chwilę uwagi nie tylko sobie, ale też swoim stopom. Pozwoli to zachować równowagę i zdrowie.

Polecamy: Jak wykonać akupresurę stóp?

Źródło: agencja BrandVoice PR/ ju

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/26.10.2016 13:16
Marciny są bardzo skuteczne. Mi pomogły uniknąć operacji, po której musiałabym długo leżeć, a na to mi moja praca niestety nie pozwala :(
/12.08.2015 12:56
Świetny artykuł tylko szkoda że nie podał konkretnych działań przeciw haluksom. Ja ze swojej strony mogę polecić Hallu forte. Dosłownie uratował mi życie. Mam pracę chodzącą i cały czas jestem w ruchu. Przez haluksy praktycznie nie mogłam chodzić i wyłam z bólu. Ale się zmuszałam bo praca była mi niezbędna ponieważ mam na utrzymaniu dziecko. Po paru dniach stosowania hallu forte ból zupełnie minął, a haluksy zaczęły znikać. Znów mogłam normalnie się poruszać. Nawet mój szef zauważył, że poruszam się teraz niczym nastolatka :)