Co musisz wiedzieć o szczotce do włosów

Kobiety często inwestują w bardzo drogie narzędzia stylizacyjne i kosmetyki, nie rozumiejąc jak ważna dla kondycji i wyglądu włosów jest dobór właściwej szczotki…
/ 15.03.2013 07:26

Kobiety często inwestują w bardzo drogie narzędzia stylizacyjne i kosmetyki, nie rozumiejąc jak ważna dla kondycji i wyglądu włosów jest dobór właściwej szczotki…

Co musisz wiedzieć o szczotce do włosów

depositphotos.com

Tymczasem, podobnie jak ze szczoteczką do zębów, odpowiedni wybór szczotki do włosów może rozwiązać bardzo wiele problemów i ułatwić układanie fryzury. Co więcej, nieodpowiednia szczotka może skutecznie niszczyć włosy niwecząc tym samym wszystkie nasze zabiegi pielęgnacyjne.

Czy każda kobieta powinna mieć szczotkę do włosów?

Niekoniecznie. Lokowane włosy typu sprężynki nie wymagają wcale czesania - jedynie rozplątywania ewentualnych poplątań. Wszystkie inne typu włosów jednak zdecydowanie skorzystają na czesaniu szczotką, które wspaniale masuje skórę głowy i rozprowadza ochronne substancje po całości włosów. Szczotki znakominie potrafią też wygładzać włosy i są niezastąpione w procesie stylizacji. 

Wybór szczotek
…jest wielki. Mamy różne rodzaje włosia i różne kształty a wszystko to ma znaczenie dla kondycji włosów. Zdecydowanie najbardziej zachwalaną szczotką jest ta wykonana z sierści dzika - poleca się do włosów zniszczonych i wysuszonych, które wymagają rozprowadzenia sebum po całej długości. Po szczotkę z sierści z dzika powinny sięgnąć też wszystkie posiadaczki włosów kręconych, długich i delikatnych.

Nylonowe włókna będą idealne dla włosów bardzo grubych i zdrowych, zaś igły zakończone kuleczkami jako bardzo delikatne dla skóry głowy i włosów polecane są przy wypadających włosach. Nylon jest tańszy niż sierść z dzika ale ma również bardzo dobry wpływ na wygląd fryzury. Plastykowe szczotki są tanie i trwałe ale trudno od nich oczekiwać cudów. Zwykle używa się ich jak grzebieni – do rozczesania włosów.
Wreszcie, szczotki ceramiczne to ulubione narzędzie do stylizacji z gorącym powietrzem – utrzymują one stały - nie za wysoki – poziom temperatury i świetnie sprawdzają się przy suszeniu włosów na szczotkę.

Co musisz wiedzieć o szczotce do włosów

Szczotki różnią się też kształtami:

  • Okrągłe szczotki z włosiem lub ceramiczne również świetnie nadają się do stylizacji, zwłaszcza przy technice suszenia na szczotkę. Takie szczotki używamy jednak także to zwykłego czesania - większa średnica jest odpowiednia dla włosów długich i kręconych, mniejsza dla krótszych i bardziej prostych. Zanim ich użyjemy trzeba jednak rozczesać włosy grzebieniem.
  • Półokrągłe szczotki to idealny sposób jak podkręcić jedynie końcówki włosów.
  • Płaskie szczotki z szeroko rozstawionymi igłami zakończonymi kuleczkami i drewnianym podłożem to idealne narzędzie do rozczesywania skołtunionych włosów. Drewno taki jak bambus przyspiesza proces suszenia i redukuje elektryzację. Szczotki te nie potrafią co prawda nadać objętości tak jak szczotki okrągłe ale ładnie wygładzają włosy i są odpowiednio delikatne do włosów zniszczonych.
  • Wentylowane, czyli płaskie szczotki z dziurami między syntetycznymi igłami to narzędzia do końcowej fazy stylizacji. Są bardzo higieniczne i nadają się do każdego rodzaju włosów. Najlepiej po ułożeniu fryzury spryskać tą szczotkę niewielką ilością lakieru i delikatnie przeczesać włosy.

Tylko na sucho
Wreszcie, przypominamy, że mokrych włosów nie wolno pod żadnym pozorem czesać szczotką. Ewentualne poplątanie rozczesujemy palcami lub bardzo szerokim grzebieniem, a dopiero po całkowitym wyschnięciu włosów zabieramy się za czesanie szczotką. To gwarancja jak nie zniszczyć sobie włosów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)