Ciepło kamieni

Masaż gorącymi kamieniami to połączenie działania kilku rodzajów terapii: drenażu, termoterapii, akupresury i aromaterapii.
/ 01.01.2008 23:16
Masaż gorącymi kamieniami to połączenie działania kilku rodzajów terapii: drenażu, termoterapii, akupresury i aromaterapii.

Specjalne kamienie do masażu, z bazaltu pochodzenia wulkanicznego, mają okrągły kształt i wymiary pasujące do dłoni. Gładka powierzchnia kamienia ułatwia łagodne przesuwanie ich po skórze. Kamienie charakteryzują się znakomitym współczynnikiem magazynowania ciepła, co pozwala na wykonywanie masażu zarówno rozgrzanymi, jak i oziębionymi kamieniami. Wykorzystując różne techniki masażu ciepłymi lub zimnymi kamieniami, uzyskuje się efekt głębokiego relaksu dzięki przepływowi pozytywnej energii i kreowaniu uczucia równowagi. Kamienie używane do masażu są pozyskiwane ze specjalnie selekcjonowanych obszarów dużej aktywności wulkanicznej, a zarazem czystych ekologicznie (np. Hawaje, Filipiny, Bali).

Kamieni podgrzanych w specjalnych urządzeniach używa się nie tylko do masażu ciała, ale i do akupresury. Używane do masażu kamienie są różnej wielkości ze względu na to, że mają być przystosowane są do masażu różnych części ciała. Największych używa się do masażu tułowia, mniejsze umieszcza się między palcami dłoni i stóp oraz na twarzy. Zabieg trwa około półtorej godziny.

Masaż kamieniami jest formą oddziaływania na organizm, która wykorzystuje bodźce mechaniczne w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania fizjologicznych odczynów. Dodatkowo masaż ciepłymi kamieniami wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych. Dzięki temu powoduje sprawniejsze wydalanie produktów przemiany materii.

Masaż kamieniami zalecany jest w stanach wyczerpania psychofizycznego, problemach z przemianą materii, bólach pochodzenia mięśniowego, stanach zapalnych oraz w stanach przeciążeniowych.

Masaż ma wpływ na: układ nerwowy (działa uspokajająco i relaksująco, łagodzi objawy stresu), układ krwionośny i limfatyczny (poprawia krążenie, zmniejszając opór krwi w tętnicach ułatwia pracę serca), tkankę mięśniową (poprawia napięcie i elastyczność mięśni, regeneruje po długotrwałym wysiłku fizycznym, zwiększa zdolność mięśni do pracy), skórę (poprawia elastyczność i jędrność, odżywai, pomaga eliminować cellulit). Terapia kamieniami ma dobroczynne działanie dla emocji – pomaga uporać się z negatywnymi skutkami stresu, bezsennością, depresją) – działa głęboko relaksująco.

Masaż ciepłymi kamieniami jest zabiegiem doskonale uzupełniającym kompleksowe działanie fizjoterapeutyczne, którego zadaniem jest przywrócenie sprawności uszkodzonych narządów. Ma również zastosowanie w gabinetach odnowy biologicznej, przyspieszając procesy relaksacyjne, zwiększając tym samym zdolność wysiłkową organizmu.