zabiegi z kwasem hialuronowym fot. Fotolia

Cienie pod oczami – metody, kosmetyki i zabiegi

Cienie pod oczami sprawiają, że twarzy wygląda na starszą i zmęczoną. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć z tym problemem!
Marta Słupska / 17.06.2016 14:40
zabiegi z kwasem hialuronowym fot. Fotolia

Skąd najczęściej biorą się cienie pod oczami?

Cienie pod oczami to najczęściej wynik opadania tkanki tłuszczowej policzka. W efekcie pomiędzy tkanką tłuszczową powieki dolnej i policzkiem powstaje zagłębienie. Proces ten nasila się z wiekiem.

- Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna, cienka, pozbawiona gruczołów łojowych, przez co łatwo się przesusza. Dodatkowo, wraz z wiekiem, kiedy zanika naturalna podściółka tłuszczowa, naczynia krwionośne zaczynają być jeszcze bardziej widoczne, tworząc wyraźne zacienienia – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Zobacz też: 6 nietypowych zabiegów z kwasem hialuronowym!

Jak przeciwdziałać cieniom pod oczami?

Najskuteczniejszym zabiegiem rozwiązującym problem cieni pod oczami jest zabieg wypełnienia z użyciem kwasu hialuronowego. To obecnie najpopularniejsza metoda stosowana w gabinetach medycyny estetycznej.

Zabieg polega na podaniu odpowiedniej dawki preparatu w leczoną okolicę. Kluczowa jest technika podania, doświadczenie i zmysł estetyczny lekarza, wykonującego zabieg.  

Efekt jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu zagłębienia, jakie tworzą się pod oczami, spłycają się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy się w obrębie oczodołu. Wygładzenie optycznie odmładza twarz i nadaje jej wypoczęty wygląd. Efekt zabiegu bardzo silnie odmładza twarz, która sprawia wrażenie „wyspanej”, „wypoczętej”. Jednak zabieg ten należy do bardziej wymagających, dlatego niezmiernie ważnym jest, żeby wykonywał go doświadczony lekarz.

By wzmocnić rezultat kuracji, lekarz może zalecić dodatkowe zabiegi, których głównym celem będzie poprawa kondycji skóry i jej struktury. W grupie tego typu rozwiązań  (stosowanych przed uzupełnieniem naturalnych braków tkanki tłuszczowej w okolicy oka) warto wymienić:

  • Lasery frakcyjne (na przykład Fraxel Re:Strore, Alma Pixel Pro, Renas, Pixel CO2, eMax) – w precyzyjny sposób indukują w skórze strefy termicznych mikrouszkodzeń, co prowadzi do złuszczania skóry i stymulacji jej odnowy. To wpływa na pogrubienie, wzmocnienie oraz poprawę napięcia skóry dolnej i górnej powieki.
  • Osocze bogatopłytkowe nowej generacji i-PRF – to specjalny program biostymulacji komórek skóry, który opiera się na uzyskaniu osocza bogatopłytkowego z własnej krwi pacjenta. Wstrzykiwana fibryna zawiera komórki i czynniki wzrostu, które pobudzają skórę do regeneracji. I-PRF redukuje cienie i obrzęki. Efekt warto wzmocnić laserem frakcyjnym.
  • Mezoterapia – to krótki i niemal bezbolesny zabieg, który szybko poprawia  kondycję okolicy oczu. Polega na płytkim ostrzykiwaniu skóry odpowiednio dobranym preparatem (na przykład z witaminą C). Hitem ostatnich miesięcy jest mezoterapia z wykorzystaniem urządzenia Dermapen, która korzysta z pulsujących igieł, przez co zabieg jest zdecydowanie bardziej komfortowy dla pacjenta.

Podczas konsultacji, na podstawie indywidualnej oceny, lekarz dobierze najbardziej optymalne zabiegi.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Z uwagi na specyfikę skóry wokół oczu zalecana jest specjalistyczna pielęgnacja – stosowanie kosmetyków przeznaczonych do tej okolicy (mniejsze ryzyko podrażnienia). Ich zadaniem będzie nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry, dostarczy jej substancji rozjaśniających czy odżywczych.

Systematyczna aplikacja kosmetyków wokół oczu (krem, serum) ma jeszcze jeden walor - usprawnia cyrkulację limfy, zmniejsza obrzęki i cienie w tej okolicy.

Do maskowania cieni pod oczami przydadzą się na przykład: Light Fantastic Cellular Concealing, który rozświetla, poprawia kondycję, ukrywa niedoskonałości skóry i stanowi bazę pod makijaż okolicy oczu, La Prairie, cena: 292 zł; AA Hydro Algi, krem korektor pod oczy, cena: 18,99 zł/15 ml; CASHMERE Corrector, korektor rozświetlający, cena ok. 34 zł, poj.: 2,5 ml; Rozświetlający podkład mineralny Annabelle Minerals w dobranym do cery odcieniu (dostępne są 22 odcienie), cena: 34,99 zł/4 g

Ciemna strona spojrzenia

To jak bardzo i czy w ogóle cienie są widoczne, najczęściej zależy od czynników genetycznych. W większości przypadków wiążą się z postępem procesu starzenia. Warto jednak pamiętać, że sińce mogą być następstwem nieprawidłowego trybu życia (niedosypiania, stresu czy długiego przesiadywania przed komputerem). Zdarza się również, że sygnalizują chorobę – wówczas najczęściej towarzyszą im symptomy dodatkowe.

Na przykład w przypadku anemii, oprócz cieni pod oczami, obserwuje się brak apetytu i osłabienie. Sińce w towarzystwie osłabienia, spadku wagi i gorączki mogą oznaczać choroby wątroby. Problem może być również związany z chorobami: tarczycy (wówczas towarzyszy mu dodatkowo uczucie zimna, depresja, zmęczenie), trzustki (ból brzucha), nerek (opuchlizna).

- W razie wątpliwości zawsze warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci badania, a w razie potrzeby zaproponuje indywidualnie dobrane metody leczenia – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz.

Zobacz też: Oto sposoby na nadpotliwość!

Konsultacja: dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu www.dermamed.com.pl