Chroń swoje usta

Jesień i zima to pory roku, podczas których nasze usta narażone na są szczególnie na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Co zrobić by usta cały czas wyglądały apetycznie?
/ 12.11.2008 12:33
Jesień i zima to pory roku, podczas których nasze usta narażone są szczególnie na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Co zrobić, by usta cały czas wyglądały apetycznie?

Pokusa nie do odparcia
Masz usta, jak maliny! Masz usta jak korale! Takie komplementy chciałaby słyszeć niejedna kobieta. Usta przyciągają uwagę mężczyzn równie często, jak kobiece dłonie, nogi czy biust. Dosłownie wodzą mężczyzn na pokuszenie. Marlena Dietrich, Liza Minnelli, Marylin Monroe, Elizabeth Taylor czy Sophia Loren już wiedziały, że usta bez względu na kształt są ich zdecydowanym atutem. Dzisiaj odbiciem ust doskonałych są usta Angeliny Jolie, aktorki, która zadziwia swoją urodą. Pełne, krągłe, o rzadko spotykanym kształcie są wzorem, z którego czerpią prawie wszystkie kobiety poddające się operacjom plastycznym lub zabiegom powiększającym usta. Faktycznie, usta Jolie są niebywale piękne, ale czy idealne? Moda przecież zmienia się wraz z biegiem lat. Dlatego najważniejsza jest właściwa pielęgnacja ust, która pozwoli nam na utrzymanie ich zawsze z dobrej formie. Wtedy będą wyglądały doskonałe bez względu na to, czy będą wąskie, pełne, czy nałożymy na nie Chroń swoje ustagrubą warstwę szminki czy tylko muśniemy je bezbarwnym błyszczykiem. Bo najważniejsze jest to, aby usta były zadbane. W pewnym sensie można bez obaw powiedzieć, że usta są naszą wizytówką, tak jak przywoływane w wielu porównaniach dłonie.

Grzeszne zaniedbania
Ale zaniedbanie pielęgnacji ust nie będzie tylko świadczyć o naszym braku dbałości czy zwykłym lenistwie. Przecież po prostu dość często brakuje nam czasu na wiele spraw, a co dopiero na znalezienie chwili na pielęgnację ust. Wydawałoby się, że najprostszą metodą na zapewnienie ustom prawidłowego nawilżenia jest ich szybkie oblizanie. Taka metoda nie wymaga specjalnych starań z naszej strony, ale czy jest efektowna? Jest to najczęściej popełniany przez nas błąd, a do tego może doprowadzić do częstego, nie tylko nieestetycznie wyglądającego ale i bolesnego pękania skóry ust. Rzekome nawilżenie śliną daje nam tylko takie poczucie na kilka krótkich chwil, w rzeczywistości usta szybciej wysychają i narażone są na urazy. Kolejnym błędem jest omijanie tej części twarzy podczas wykonywania codziennego demakijażu. A przecież skóra ust także jest narażona na negatywne działanie niektórych środków zawartych w kosmetykach koloryzujących i na zanieczyszczenia płynące ze środowiska, np. z zanieczyszczonego powietrza. Nie zwracamy także uwagi na wpływ na skórę ust suchego powietrza, którym oddychamy przebywając w pomieszczeniach klimatyzowanych. Ponieważ skóra znajdująca się na ustach jest aż 7-krotnie cieńsza od skóry na naszej twarzy możemy sobie tylko wyobrazić, dlaczego tak szybko i tak niekiedy brutalnie odbiera działanie zewnętrznych czynników. Musimy także zrozumieć, dlaczego jest tak ważne, aby ta część naszej twarzy stała się równie istotna podczas zabiegów pielęgnacyjnych, jak skóra wokół oczu czy też dekolt.

To im pomoże
Te proste sposoby sprawią, że poczujesz się lepiej ze swoimi ustami.
  • Stosuj pomadkę ochronną
  • Nie oblizuj ust, zwłaszcza podczas silnego wiatru i mrozu!
  • W żartobliwym akcencie, - nie całuj się na mrozie! Język Ci, co prawda, nie przymarznie, ale możesz mieć już po kilku minutach popękany naskórek na ustach.
  • Kolorowe szminki i błyszczyki zawsze dobieraj pod względem nie tylko ich koloru i ceny, ale głównie względem jakości i zawartych w nich cennych substancji odżywiających i chroniących delikatny naskórek ust.
  • Nie bój się zastosować wazeliny, która natychmiastowo regeneruje skórę ust lub stosuj maść z witaminą A.
  • Nie obawiaj się użycia peelingu. Z gotowych, dostępnych w drogeriach wybieraj peelingi enzymatyczne, ale możesz także zastosować metody tak zwane „domowe”. Czyli peeling za użyciem zwykłego cukru kryształu - delikatny masaż cukrem zwilżonych wodą ust lub maseczka z miodu - na oczyszczone usta nakładaj grubą warstwę miodu i pozostaw do wchłonięcia.
  • Dwa razy w tygodniu nałóż na usta grubą warstwę kremu odżywczego i pozostaw go, aż się wchłonie.
  • Starym, jak świat sposobem na wygładzenie ust jest użycie szczoteczki do zębów. Tylko koniecznie pamiętaj, że musi mieć ona miękkie włosie i zanim zaczniesz masować nią usta posmaruj je kremem.
Szminka czy błyszczyk
Jeszcze niedawno taki dylemat zaprzątał głowy kobiet wraz ze zbliżającym się sezonem jesienno-zimowym. Chęć dodania sobie atrakcyjności, odróżnienia ust i zastosowania szminki, która wyraźnie zaznaczyłaby ich kontury nadając im wyrazistości mieszała się z potrzebą utrzymania właściwego nawilżenia, natłuszczenia delikatnego naskórka ust, czyli zastosowaniem błyszczyka. Niekiedy dylemat szminka czy błyszczyk mógł urastać do rangi „problemu”. Szminka, kojarzona z trwałością koloru czy błyszczyk, który zapewni naszym ustom pełną ochronę i sprawi, że będą wyglądały na bardziej pełne? Przecież w czasie jesiennych wiatrów lub podczas zimowej, śnieżnej zawieruchy, żadna z nas nie chciałaby mieć spierzchniętych i popękanych ust. A wiatr i mróz nieubłaganie robiły swoje. Na szczęście już nie musimy się martwić o takie wybory. Dzisiejsza kosmetyka oferuje szminki i błyszczyki, które zawierają cenne dla skóry ust filtry UV, mikroelementy, zapewniając jej właściwy poziom nawilżenia i natłuszczenia oraz dostarczając im niezbędnych do zachowania zdrowego i atrakcyjnego wyglądu witamin. I tak błyszczyki do ust zawierają nie tylko witaminy i optycznie powiększają usta, ale także tuszują ich niedoskonałości, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. A szminki? Te mają w swoim składzie środki pozwalające na zatrzymanie właściwej wilgotności naskórka ust, jak glicerynę, silnie natłuszczające, jak olejki oraz witaminy A, E, F i odmładzające woski owocowe.

Dzisiaj więc wybór pomiędzy zastosowaniem szminki lub błyszczyka podczas chłodnych pór roku, jak jesień czy zima skupia się tylko na tym, czy chcemy, aby nasze usta miały naturalny zarys, czy mocno zaznaczony kształt. A jeśli zastosujemy się do wskazówek ułatwiających nam dbałość o nasze usta, to nawet po użyciu bezbarwnej pomadki ochronnej nasze usta będą przyciągać spojrzenia mijających nas na drodze nie tylko mężczyzn ale i kobiet. Każda kobieta przecież chce mieć piękne usta.

źródło: MWmedia