Operacja/fot. Fotolia

Chirurgia dla otyłych – metody redukcji masy ciała

Gastroplastyka, metody łączone, umieszczanie w żołądku balona czy odsysanie tkanki tłuszczowej to tylko niektóre z metod, które chirurgia oferuje osobom otyłym. Na czym polegają te metody i z jakimi efektami ubocznymi się wiążą?
/ 16.10.2012 12:08
Operacja/fot. Fotolia

Chirurgia dla otyłych

Do leczenia chirurgicznego są kwalifikowane jedynie osoby z otyłością olbrzymią (BMI > 40) lub osoby z BMI powyżej 35 i wysokim ryzykiem zagrażających życiu chorób towarzyszących, po bezskutecznej próbie leczenia zachowawczego.

Operacje chirurgiczne mają na celu ograniczenie przechodzenia pokarmu w przewodzie pokarmowym i upośledzenie jego wchłaniania. Najczęściej są wykonywane:

  • gastroplastyka (gastric banding),
  • metody łączone – np. omijające zespolenie żołądkowe (gastric bypass) czy wyłączenie żółciowo-trzustkowe (biliopancreatic diversion).

Pierwszy zabieg (gastroplastyka) polega na obwiedzeniu żołądka za pomocą elastycznej opaski. Dzięki temu pokarm najpierw dostaje się do części górnej o objętości około 50–60 ml i tam czeka na dalsze trawienie, które odbywa się w dolnej, większej części żołądka.

Zabiegi łączone polegają na podzieleniu żołądka klamrą (staplerem) i połączeniu jego mniejszej części bezpośrednio z jelitem czczym. Alternatywnie – na usunięciu części żołądka i podzieleniu jelita cienkiego na 3 części, które łączą się odrębnie z: żołądkiem, przewodami żółciowymi i trzustką. Współcześnie coraz częściej w tego typu operacjach są wykorzystywane techniki laparoskopowe.

Leczenie chirurgiczne, obok swoich niewątpliwych zalet związanych z szybką i zazwyczaj trwałą redukcją masy ciała oraz poprawą psychofizycznego funkcjonowania pacjentów, ma też kilka wad. Należą do nich m.in. powikłania w postaci infekcji wywołanej nieszczelnością szwów oraz wymiotów prowadzących do zapalenia śluzówki przełyku, jego owrzodzeń, niedoborów żelaza i wapnia, a także niedożywienia białkowo-energetycznego.

W ciągu pierwszych miesięcy po operacji, jako wynik niedoboru soli mineralnych, może się również pojawiać uczucie silnego zmęczenia, łamliwość paznokci, wypadanie włosów.

Nie bez znaczenia są także wysokie koszty przeprowadzenia zabiegu oraz problemy natury psychologicznej, wynikające np. z nieumiejętności zaakceptowania nowego sposobu jedzenia czy braku akceptacji odmienionego wyglądu.

Rozważając zastosowanie metod chirurgicznych leczenia otyłości, oprócz wskazań indywidualnych, należy również uwzględnić takie wskaźniki, jak: wiek, płeć, BMI. Jak wynika z badań, mają one istotny wpływ na długoterminowe efekty terapeutyczne.

Balon i odsysanie tłuszczu

Należy wymienić jeszcze 3 inne medyczne interwencje stosowane w celu redukcji masy ciała. Pierwsza polega na umieszczeniu w żołądku pacjenta specjalnego balona, który fizycznie zmniejsza jego objętość i ogranicza ilość spożywanego pokarmu. Za pomocą endoskopu wprowadza się pacjentowi – będącemu pod narkozą – pusty balon do żołądka. Następnie napełnia się go solą fizjologiczną zabarwioną na niebiesko. Balon przebywa w żołądku przez sześć miesięcy, podczas których pacjent (stosując ścisłą dietę) chudnie.

Balon ułatwia odchudzanie ponieważ, zmniejszając objętość żołądka, pomaga ograniczyć ilość spożywanego pokarmu. Materiał, z którego jest zbudowany balon, wykazuje odporność na kwas żołądkowy. Mimo tego po 6 miesiącach musi zostać usunięty lub w niektórych przypadkach – wymieniony na nowy. Aby nie powrócić do dawnej wagi, pacjent musi przestrzegać ścisłej diety – również po usunięciu balonu – oraz znacznie zwiększyć aktywność fizyczną.

Dwie kolejne metody są domeną chirurgów plastycznych i polegają na odsysaniu tkanki tłuszczowej z określonych partii ciała (w trakcie jednego zabiegu liposukcji można bezpiecznie usunąć 3,5 litra tłuszczu) oraz usunięciu przerośniętych fałdów skórnych, powstałych w wyniku dużej redukcji masy ciała.

Zobacz też: Diety - poradnik dla odchudzających się

Zabiegi i środki wspomagające odchudzanie

W ostatnim czasie coraz prężniej – również w Polsce – rozwija się przemysł kosmetologiczny, oferujący różnego rodzaju środki i zabiegi wspomagające odchudzanie. Do najbardziej popularnych należą m.in.: klasyczny masaż odchudzający, masaż próżniowy, hydromasaż, sauna na podczerwień, kapsuły odchudzające, endermologia, elektrostymulacja. Zabiegi te mają na celu ujędrnienie skóry, likwidację obrzęków, pobudzanie spalania tłuszczu w komórkach. Po serii zabiegów – masażu próżniowego czy promieniami podczerwonymi, można stracić do 5–6 centymetrów w obwodzie talii i bioder oraz do 3–4 centymetrów w udach.

Popularne są również preparaty kosmetyczne reklamowane jako wyszczuplające, modelujące sylwetkę i poprawiające jędrność oraz wygląd skóry. Kosmetyki te zawierają m.in. algi morskie, błoto Morza Martwego, koenzym Q10, kofeinę, ekstrakty roślinne (imbir, cynamon, bluszcz, guarana, arnika).

Zobacz też: Leki i parafarmaceutyki w walce z otyłością

Fragment pochodzi z książki "Między ciałem a umysłem" autorstwa Moniki Bąk-Sosnowskiej (wydawnictwo Impuls, Kraków 2009). Publikacja za zgodą wydawcy. Przypisy dostępne w redakcji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.09.2016 16:06
chirurgia to jednak za bardzo ekstremalne rozwiązanie jak dla mnie, wolę przejść się na karboksyterapię do gentador beauty, rezultaty podobne a technika bezinwazyjna, czyli pozbawiona jakiegokolwiek ryzyka