POLECAMY

Cera trądzikowa kontra słońce

Cera z problemami jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie słońca. Dzieje się tak ze względu na trądzik, który pojawia się wraz z opalenizną. Jak przeciwdziałać i pielęgnować cerę trądzikową w kontakcie z promieniami słonecznymi?
Cera trądzikowa kontra słońce

Opalać czy nie opalać?

Spójrzmy na to od strony dobrodziejstw, jakie niosą nam promienie słoneczne. Ich opalające działanie z początku może wydawać się korzystne – znosi bowiem przebarwienia i przez to sprawia, że problemy skórne są mniej widoczne. Promienie słoneczne także wysuszają skórę, co na początku też jest pozytywnym zjawiskiem w walce z niedoskonałościami.

Jednym z czynników, który predysponuje do pojawiania się trądziku jest przecież nadmiar sebum, co jest charakterystyczne dla tłustej skóry, więc jej wysuszenie nie powinno zbytnio szkodzić. Jednakże po dłuższym czasie przesuszenia, skóra zaczyna być mniej odżywiona i sama zaczyna produkować więcej sebum, będąc bardziej podatną na działanie bakterii. Korzystne zatem dla cery trądzikowej jest opalanie – z umiarem.

Ochroń twarz przed słońcem

Postawą ochrony są kremy z filtrem, dostosowanym do karnacji skóry. Chronią one każdy rodzaj cery przed nadmiernym szkodliwym promieniowaniem. Osoby o cerze trądzikowej, chcące zaznać kąpieli słonecznych muszą używać kremu ochronnego, najlepiej o lekkiej, beztłuszczowej konsystencji. Dzięki temu nie tylko ochroni ją przed promieniowaniem, ale także zapewni regulację nawilżenia i wytwarzania kwasów tłuszczowych, przez co zapobiegnie powstawaniu nowych zaskórników.

Zobacz też: Skąd się biorą przebarwienia po opalaniu?

Pielęgnacja cery trądzikowej po opalaniu

Najważniejszy jest odpowiedni demakijaż – po to, by oczyścić skórę z wszelkich toksyn i zanieczyszczeń, które mogą powodować jej uszkodzenie. Skóra muśnięta słońcem jest bardziej wrażliwa na jakiekolwiek czynniki, mogące powodować szkodę. Nawet jeśli nie stosujesz dużej ilości kosmetyków do malowania, pamiętaj o codziennym przemywaniu twarzy tonikiem lub płynem micelarnym. Dzięki swojej płynnej konsystencji usuwają wszelkie zanieczyszczenia, nie powodując dodatkowego narażenia na natłuszczenie. Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji jest nawilżenie. Lekki krem nawilżający nakładany na noc jest cerze trądzikowej bardzo potrzebny – by ograniczyć produkcję sebum i znormalizować zachwiane opalaniem funkcje skóry.

Pomocna dłoń dermatologa

A jeśli te wszystkie sposoby nie pomogą i trądzik nasili się w czasie opalania lub podrażni skórę, najlepsza będzie wizyta u dermatologa. Zaleci on odpowiednią pielęgnację i leki, które będą mogły zarówno załagodzić skutki nadmiernego opalania albo ochronić ją przed planowanymi sesjami kąpieli słonecznych. Odpowiednie maści z antybiotykami, kremy witaminowe i łagodzące są najodpowiedniejsze dla cery trądzikowej, narażonej na kontakt z promieniami słonecznymi.

Zobacz też: Fototypy skóry – kto łatwiej się opala?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
codziennie używasz tego alaclarin? bo aj teraz po wakacjach mam strasznie dużo przebarwień, wcześniej tyle nie miałam,a teraz po wakacjach zrobiło się gorzej.
/2 lata temu
przy trądziku słonce jets utrapieniem, bynajmnije u mnie tak było, bo szybko powstawały mi blizny, ale żelem alaclarin je złagodziłam, rozjaśniały sie stopniowo,a le i tak często kładłam więcej kremu i podkładu, zeby nie robiły sie ciemniejsze