Cera naczyniowa – jak pozbyć się pajączków?

Jeśli na twojej twarzy pojawiają się zaczerwienienia w okolicy policzków, nosa i brody, to najprawdopodobniej masz cerę naczyniową. Jak pozbyć się szpecących „pajączków”? co jeść, by zmniejszyć ryzyko ich powstawania? Czym jest cera naczynkowa?
/ 02.07.2013 11:01

W przypadku cery naczynkowej skóra jest cienka, a naczynka znajdują się blisko powierzchni, przez co są bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Naczynka łatwiej się wtedy rozszerzają, są kruche i mają większe predyspozycje do pękania.

Mogą pojawiać się tzw. pajączki, a nawet rumień czy trądzik różowaty. Problem ten może występować z każdym typem cery: tłustą, mieszaną i suchą.

Co jeść, gdy mamy cerę naczynkową?

Cera naczynkowa jest zwykle efektem zaniedbania cery tzw. płytko unaczynionej, która nie powinna sprawiać problemów pod warunkiem, że poddajemy ją odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli tego nie robimy, czekają nas problemy i wizyta u dermatologa.

Najbardziej narażona na pojawienie się pajączków wydaje się być cera sucha, ponieważ jest cienka i delikatna.

– W pielęgnacji należy skupić się głównie na wzmacnianiu i uszczelnianiu ścianek naczynek krwionośnych. Skuteczna w tym celu jest suplementacja witaminą C, którą najlepiej przyjmować z pożywieniem, np. owocami cytrusowymi – tłumaczy Daniela Stier, ekspert ze SPA Hotelu Zamek Lubliniec.

Należy jednak pamiętać, że cytrusy bywają silnymi alergenami, dlatego szczególnie powinny uważać na nie kobiety w ciąży, chociaż to wtedy występuje duże zapotrzebowanie na tę witaminę.

Innymi owocami, po które warto sięgnąć, są czarna porzeczka i jabłko. Z warzyw natomiast bardzo dobrym źródłem będą pomidory, papryka i różnego rodzaju kapusty. Również ziemniaki są w stanie uzupełnić niedobory witaminy C, jednak wraz z czasem przechowywania ilość tej witaminy spada w nich nawet o 50%. Należy pamiętać również o uzupełnianie organizmu w niezbędne, chroniące przed pękaniem naczynek minerały: miedź, selen i cynk. Odnajdziemy je w ziarnach sezamu, orzechach czy kakao. Innymi korzystnie działającymi składnikami diety są wapno, rutyna, wyciąg z miłorzębu japońskiego czy ekstrakt z kasztanowca. Można je nabyć w aptece bez recepty, jednak przed ich zażyciem należy się skonsultować z lekarzem.

Czego natomiast powinny unikać osoby z cerą naczynkową? Powinny ograniczyć (a najlepiej zrezygnować) z alkoholu i papierosów oraz ostrych potraw. Wyjdzie to na zdrowie nie tylko cerze.

Zobacz też: Cera naczynkowa - gdzie szukać potrzebnych składników odżywczych?

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Nieprawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej oraz źle dobrane kosmetyki mogą nasilić  negatywne objawy, dlatego powinnyśmy przede wszystkim poznać jej „wrogów’’.

Nie powinnyśmy nadmiernie eksponować się na słońce, ze względu na szkodliwe działanie promieni UV. Niewskazane jest także korzystanie z solarium. Należy również pamiętać, że ten typ cery nie toleruje wahań temperatury oraz dużej wilgotności. Miejmy to na uwadze, szczególnie podczas upalnych dni, wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenia. Aby zapobiegać nadmiernemu rozszerzaniu naczynek, niezbędna jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

– W lecie bezwzględnie należy chronić skórę przed promieniami UV stosując preparaty z filtrami UVB i UVA – dodaje Daniela Stier. – W okresie jesienno-zimowym skóra powinna być zabezpieczona odpowiednimi kremami chroniącym nas przed wilgocią i zimnem, bogatymi w prowitaminy PP oraz C.

W kwestii codziennej pielęgnacji powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Należy unikać chlorowanej wody, produktów z zawartością alkoholu, kosmetyków silnie ściągających oraz zapachowych. Świadomie wybierajmy preparaty, które nie tylko wzmocnią nasze kruche naczynka, ale będą działać przeciwzapalnie, zapobiegając tworzeniu się rumienia.

Do zabiegów polecanych dla skóry naczynkowej zaliczamy przede wszystkim kuracje nawilżające, które wzmocnią barierę lipidową naszej skóry, co w konsekwencji zredukuje stopień zaczerwienienia. Unikać natomiast należy używania kremów z aktywnymi składnikami, np. kwasami owocowymi i peelingów mechanicznych.

Powinnyśmy także zrezygnować z olejków eterycznych na rzecz naturalnych takich jak np. olej tamanu, który działa przeciwzapalnie.

Jeśli borykamy się z problemami cery naczynkowej, odpowiednia pielęgnacja pomoże nam uniknąć pojawiania się pajączków.

Zobacz też: Cera naczynkowa - jak radzić sobie z pajączkami?

Źródło: materiały prasowe InPlus PR/mn