POLECAMY

Cera gładka i bez skazy

Ukrywanie trądziku pod warstwą podkładu nie ma większego sensu. Lepiej skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej i raz na zawsze pozbyć się krostek oraz zaskórników.
Cera gładka i bez skazy fot. FREE
Nie jesteś już nastolatką, a mimo to krostki, zaskórniki i tłusta cera nadal spędzają ci sen z powiek? Wiele dojrzałych kobiet ma taki problem. Ale jeśli podejdziesz do sprawy poważnie, trądzik przestanie być twoim problemem. Przygotuj się jednak na to, że na własną rękę niewiele zdziałasz. Trądzik źle leczony, a przede wszystkim leczony za późno, pozostawi na twojej twarzy szpecące blizny i przebarwienia. Zgłoś się do lekarza, który dobierze terapię odpowiednią do twojego rodzaju zmian trądzikowych, a także najlepszą dla twojego organizmu. Lekarze do dyspozycji mają kuracje doustne antybiotykami lub izotretinoiną, a także zabiegi, które wspomagają leczenie stanów zapalnych skóry, takie jak pilingi i zabiegi z wykorzystaniem lasera. Przygotuj się jednak na to, że terapia będzie trwała minimum kilka miesięcy. Ale za to efekt będzie taki, o jakim zawsze marzyłaś – gładka cera.

Warto zbadać hormony
Trądzik u dorosłych kobiet może mieć podłoże hormonalne, warto więc skonsultować się z endokrynologiem, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne czy dolegliwości ginekologiczne. „U większości moich pacjentek tego typu trądzik spowodowany jest nadmierną wrażliwością skóry na prawidłowy poziom androgenów. Jest to uwarunkowane genetycznie” – mówi Marek Ślusarski, ginekolog endokrynolog. – „Jeśli trądzik pojawia się nagle po okresie dojrzewania lub kiedy półroczne leczenie dermatologiczne nie daje efektów, warto zgłosić się do endokrynologa. Sprawdzi on poziom androgenów nadnerczowych i płciowych, insuliny, prolaktyny, których nadmiar może wywołać trądzik. Jeśli trądzik gwałtownie się nasila, pojawia się owłosienie typu męskiego, a dotychczasowe leczenie było nieskuteczne, przyczyną mogą być guzy endokrynne. Diagnostykę rozszerza się wówczas o USG przydatków i nadnerczy.

Fraxel Re:Store

Zabieg z wykorzystaniem lasera poprzedzony jest JetPeel, czyli pilingiem wodnym, który polega na złuszczaniu naskórka przy użyciu silnego strumienia soli fizjologicznej i powietrza. Dzięki niemu zrogowaciałe warstwy naskórka zostają usunięte, ujścia gruczołów łojowych obkurczone, a skóra nawilżona, schłodzona i świetnie przygotowana do zabiegu z wykorzystaniem lasera – Fraxela Re:Store. Wiązki lasera docierają głębiej, usuwając stare, uszkodzone komórki skóry właściwej, a także ulegające nadmiernemu namnażaniu komórki w ujściach gruczołów łojowych mieszka włosowego, prowadzące do hiperkeratozy, czyli zwężenia kanału wyprowadzającego i powstania zaskórników. Obie metody uzupełniają się, ponieważ każda z nich działa na innym poziomie naskórka i skóry. W wyniku tej łączonej metody uzyskujemy zmniejszenie łojotoku, wygładzenie powierzchni skóry, poprawę tekstury, wyrównanie kolorytu i spłycenie blizn potrądzikowych.

Przeciwwskazania
Doustne przyjmowanie w ostatnim półroczu retinoidów, zewnętrzne stosowanie preparatów z retinolem i kwasami owocowymi i samoopalaczy w ostatnich dwóch tygodniach, świeża opalenizna, aktywne infekcje bakteryjne, a także ciąża i okres karmienia.

Zabieg
Na obszar objęty zabiegiem dermatolog kieruje strumień zimnego powietrza, schładzając w ten sposób skórę i zmniejszając ból. Następnie używając ruchomej głowicy lasera, ustawionego na odpowiednie parametry (uwzględniające stan skóry pacjenta oraz typ zmian), operuje wiązką lasera, która wnika w głąb skóry. Ten typ urządzenia obejmuje tysiące fragmentów skóry o mikroskopijnej wielkości. Wiązki lasera docierają poniżej powierzchni naskórka, usuwając stare, uszkodzone komórki i pobudzają wewnętrzne naturalne procesy regeneracyjne. Uszkodzenia w skórze właściwej wywołane laserem to bodziec do odnowy i wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, czego wynikiem jest spłycanie blizn potrądzikowych. Podczas zabiegu będziesz odczuwać delikatne kłucie.

Po zabiegu
Zauważysz zaczerwienienie i obrzęk, a także umiarkowane pieczenie albo swędzenie. Zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni, a skóra może wtedy przybrać ciemniejszy, brązowawy odcień. Po zabiegu będziesz potrzebować od jednego do kilku dni rekonwalescencji. Zazwyczaj po upływie tygodnia wygląd skóry wraca do normy. Pamiętaj o stosowaniu preparatu z wysokimi filtrami słonecznymi (minimum SPF 50), unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce przynajmniej przez trzy miesiące po zabiegu.

Efekty
Większość pacjentów zauważa różnicę już kilka dni po zabiegu. Światło lasera pobudza głębsze warstwy skóry do produkcji nowego kolagenu, dlatego  optymalny efekt jest zwykle widoczny po dwóch, trzech miesiącach. Całkowite wygładzenie i poprawa napięcia skóry następuje w ciągu roku od przeprowadzenia serii zabiegów. Najlepsze rezultaty daje seria 3–5 zabiegów, wykonywanych w odstępach 2–4 tygodniowych.

Przed zabiegiem
Najpierw wykonywany jest JetPeel, czyli piling wodny. Następnie po odczekaniu 15 minut dermatolog zastosuje znieczulenie miejscowe kremem Emla. Po godzinie, gdy krem zacznie działać, jesteś gotowa do zabiegu.

Czas zabiegu: 20–30 minut.


Terapia Izotretinoiną
Według dermatologów to najskuteczniejsza metoda w walce z trądzikiem. Polega na przyjmowaniu tabletek z izotretinoiną. Wpływa normalizująco na powstawanie komórek naskórka, poprawia czynność gruczołów łojowych, wpływa na włókna kolagenowe, przez co hamuje trądzik. Nazwy handlowe leku w Polsce to: Aknenormin, Curacne, Izotek, Tretinex, Roaccutane.

Przeciwwskazania
U kobiet – ciąża i okres karmienia ze względu możliwość uszkodzenia płodu (ale nie ma wpływu na płodność po zaprzestaniu kuracji), stosowanie antybiotków przeciwtrądzikowych oraz zaburzenia czynności wątroby i nerek.

Kuracja
Trwa zwykle 6–9 miesięcy. Co dwa miesiące będziesz musiała powtarzać badanie krwi, by sprawdzić, czy lek nie wpływa negatywnie na twoje narządy wewnętrzne. Tabletki przyjmujesz codziennie. W trakcie kuracji możesz obserwować wysuszenie błon śluzowych nosa, suchość ust i śluzówek oczu. Konieczne jest regularne nawilżanie skóry. Podczas kuracji nie możesz poddawać się zabiegom poprawiającym kondycję skóry, gdyż na twarzy mogłyby pojawić się blizny.

Po kuracji

Nieleczony trądzik może pozostawić blizny. Izotretinoina trochę je zmniejsza, a po 6 miesiącach od zakończenia kuracji możesz dodatkowo poddać się zabiegowi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego.

Efekty
Są zauważalne po 1,5–3 miesiącach. W tym czasie zazwyczaj zaobserwujesz spektakularną poprawę stanu skóry. Kurację powinnaś jednak prowadzić do końca, aby efekty były trwałe.

Przed kuracją

Dermatolog skieruje cię na badania krwi, by sprawdzić morfologię oraz kondycję nerek i wątroby. Skieruje cię również do ginekologa, który dobierze skuteczną antykoncepcję.

Czas trwania: 6–9 miesięcy.


Snow Peel - zabieg na plecy
Jest on przeznaczony dla trądzikowej skóry pleców, dekoltu i ramion. Dermatolog wykorzystuje połączenie działania trzech kwasów: trójchlorooctowego, salicylowego, mlekowego. Kwas salicylowy ma właściwości przeciwłojotokowe, przeciwzapalne i antybakteryjne, mlekowy – rozjaśnia, stymuluje odnowę naskórka i wzmacnia spoistość skóry, a trójchlorooctowy wpływa na włókna sprężyste w skórze, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzaskórnikowo. Jeśli zmiany na plecach są rozległe, dermatolog włącza do terapii antybiotyk.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki pilingu, silna skłonność do tworzenia się przebarwień, ciąża.

Przed zabiegiem
Efekt będzie lepszy, jeżeli przez dwa tygodnie przed zabiegiem będziesz smarować plecy preparatem z retinoidami lub kwasem salicylowym.

Zabieg
Po przemyciu pleców tonikiem dermatolog za pomocą pędzelka smaruje powierzchnie objęte trądzikiem cienką warstwą pilingu. W przypadku nasilonych zmian nakłada go kilka razy. Możesz odczuwać pieczenie. Po kilku minutach lekarz smaruje plecy maścią natłuszczającą, która łagodzi podrażnienie.

Po zabiegu
Po kilku dniach na skórze pleców zaobserwujesz efekty stanu zapalnego – będziesz odczuwać lekkie pieczenie, skóra może ci się wydawać ściągnięta. Taki stan może się utrzymywać przez dwa tygodnie. W tym czasie nie wolno uprawiać sportu, ponieważ pocenie się może dodatkowo podrażniać skórę.

Efekty
Możesz się ich spodziewać po około 10 dniach od zabiegu. Zwykle wystarcza jeden zabieg. Jeżeli nie, po 3–4 miesiącach Snow Peel może być powtórzony, aż do ustąpienia trądziku.

Czas trwania: 20 minut.

Piling Pirogronowy połączony z antybiotykoterapią
Piling wykonywany jest za pomocą 50-proc. kwasu pirogronowego. Ma on działanie przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne. Jest dermoplastyczny – wpływa na niewielkie uszkodzenia naskórka, niwelując je i w ten sposób poprawiając wygląd skóry trądzikowej. Na poziomie mieszka włosowo-łojowego ma wysokie właściwości bakteriostatyczne oraz działanie przeciwzaskórnikowe. Reguluje również wydzielanie sebum, przez co zmniejsza tłustość skóry łojotokowej i trądzikowej. Sam zabieg jednak nie wystarczy. Dermatolog łączy serię pilingów z antybiotykami doustnymi działającymi przeciwzapalnie. Antybiotyk podawany jest 5 dni po pierwszym zabiegu, a kuracja trwa miesiąc.

Przeciwwskazania
Czynna opryszczka, ciąża, infekcja wirusowa, stany zapalne skóry. 

Zabieg
Rozpoczyna się od zmycia cery specjalnym tonikiem, który obniża pH skóry do 4,5. Następnie dermatolog pędzelkiem nakłada na twarz kwas pirogronowy. Ma on duszący zapach, dlatego zabieg odbywa się w pobliżu włączonego wiatraka. Przez trzy minuty piling zostaje na twojej twarzy, możesz wtedy odczuwać pieczenie. Po tym czasie dermatolog neutralizuje piling specjalnym tonikiem. Następnie aby zwiększyć skuteczność kuracji, smaruje twarz retinoidami, które mają właściwości przeciwtrądzikowe, wpływają na zaskórniki i wygładzają skórę.

Po zabiegu
Nie myj twarzy do rana następnego dnia. Przez 5 dni rano i wieczorem powinnaś smarować twarz kremem, który działa przeciwzapalnie i wspomaga gojenie. Po zabiegu możesz zauważyć złuszczanie się naskórka, ale nie zrywaj fragmentów skóry. Przez 7 dni nie korzystaj z basenu i siłowni, unikaj drażniących kosmetyków. Chroń twarz przed słońcem kremem z wysokim SPF.

Efekty
Poprawa nastąpi już po pierwszym zabiegu i przyjmowaniu antybiotyku. Najlepszy efekt uzyskasz po czterech zabiegach wykonanych w miesięcznych odstępach. 

Przed zabiegiem
Na dwa tygodnie przed zabiegiem smaruj twarz na noc kremem z kwasami retinowym lub glikolowym. Natomiast 10 tygodni przed nie powinnaś poddawać się depilacji elektrolizą i kuracjom złuszczającym.

Czas trwania: około 20 minut.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
u mnie dobrze sprawdziły się zabiegi mikrodermabrazji :) skóra odzyskała blask, zaskórniki znikneły i nie mam już takiego problemu z sebum :) robiłam całą serię w arkadii w opolu i zdecydowanie mogę ich polecić :)
/6 lat temu
W tym przypadku warto na pewno zasięgnąc opini lekarza,który po przeprowadzonej konsultacji dobierze odpowiedni sposób leczenia farmakologiczny czy też możliwośc wykonania zabiegu,który będzie odpowiedni do tego typu problemu.Polecam sprawdzony gabinet ,który pracuje na wysokiej jakości sprzęcie i posiada wykwalifikowanych lekarzy.ELMED Ul.Haffnera 6 Sopot