Brodawki i włókniaki

Wiesz czym są brodawki i włókniaki na skórze? Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się coraz to nowe zmiany, które z jednej strony nam się nie podobają, a z drugiej zaczynają niepokoić. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa, który po ich rozpoznaniu zaproponuje metodę leczenia. Jakie są rodzaje brodawek, co to są włókniaki i gdzie pojawiają się najczęściej?
/ 24.08.2012 15:15
Brodawki i włókniaki na twarzy fot. Fotolia

Brodawki łojotokowe

Brodawki łojotokowe to najczęściej spotykane zmiany po 30. roku życia. Prawie każdy dorosły człowiek ma pojedyncze zmiany tego typu. U niektórych mogą być bardzo liczne. Występują najczęściej na skórze w okolicy tułowia, twarzy i szyi. Pojawiają się najczęściej w obrębie obszarów, które podlegały ekspozycji na promieniowanie słoneczne (dlatego są rzadko spotykane, np. na skórze pośladków). Brodawki łojotokowe są zawsze zmianami łagodnymi. Mają różny wygląd w zależności od ich czasu trwania i okolicy: od płaskowyniosłych zmian koloru skóry dobrze odgraniczonych od otoczenia do - wyniosłych brodawkowatych o chropowatej powierzchni brunatnych tworów (porównywane do kropli wosku na stole). Przyczyna ich występowania nie jest znana. Rozpoznanie jak i usunięcie tego typu zmiany będącej defektem estetycznym nie sprawia dermatologowi większego kłopotu. Wśród zalecanych metod leczniczych są:

  • krioterapia (zamrażanie ciekłym azotem),
  • łyżeczkowanie,
  • laser CO2,
  • elektrokoagulacja,
  • w przypadku zmian płaskich piling chemiczny (TCA - kwas trójchlorooctowy).

Zobacz też: Skóra naczynkowa - jak sobie radzić z pajączkami?

Brodawki

Brodawki to łagodne zmiany powodowane przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). Zakażenia HPV należą do najczęstszych zakażeń wirusowych u człowieka. Dotyczą 7 - 10 % ludzi na świecie. Brodawki skórne występują głównie u dzieci i młodzieży. Zakazić można się po kontakcie z osobą mającą brodawki lub z materiałem biologicznym (komórki naskórka) zawierającym wirusy HPV, np. na basenie, w salach gimnastycznych, na dywaniku łazienkowym, klamce i  - co ważne - pacjent sam dla siebie jest też zakaźny (autoinokulacja). Istnieje ponad 100 typów HPV, spośród których niektóre powodują odmiany kliniczne brodawek.

Zmiany wywołane przez skórne typy HPV:

  • Brodawki zwykłe - zwane potocznie kurzajkami. Najczęściej umiejscowione na palcach rąk, na wałach paznokciowych, czasem pod płytką paznokciową. Początkowo są to małe grudki o gładkiej powierzchni (wielkości główki od szpilki). Z czasem brodawka powiększa się, ciemnieje a jej powierzchnia staje się szorstka.
  • Brodawki stóp – brodawki podeszwowe mogą występować jako zmiany głębokie i bolesne (myrmecia) lub jako bardziej powierzchowne, zlewne i na ogół niebolesne (mozaikowe).
  • Brodawki płaskie – płaskie grudki często przebarwione występujące najczęściej na twarzy i grzbietach rąk.

Zobacz też: 10 przykazań dla zdrowej i pięknej skóry

Brodawki należy leczyć ze względu na ich zakaźność  tzn. przybywanie zmian u osoby zakażonej oraz zakażanie innych.

W leczeniu brodawek stosuje się łyżeczkowanie, zamrażanie ciekłym azotem (krioterapia), laseroterapię. Stosuje się także preparaty zawierające substancje keratolityczne i antyproliferacyjne. W przypadku brodawek płaskich leczenie polega na stosowaniu retinoidów, środków złuszczających (np.: 5 - 10% rezorcyna), imikwimodu lub wykonaniu płytkiej krioterapii.

Zobacz też: Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

Włókniaki miękkie

Włókniaki miękkie są to uszypułowane zmiany skórne koloru skóry o pofalowanej powierzchni najczęściej kilkumilimetrowe. Występują bardzo często, ma je prawie każdy dorosły. Typowymi okolicami ich występowania są szyja, miejsca tarcia (zwłaszcza o osób z nadwagą) pachy, pachwiny, okolice podsutkowe. Włókniaki miękkie są zmianami łagodnymi, nie ustępującymi samoistnie i o nieestetycznym wyglądzie.  Ze względu na łatwość usunięcia tego rodzaju zmian należy jak najszybciej w tym celu udać się do dermatologa. Zaproponuje jedną z metod: elektrokoagulacje, laser, ścięcie nożyczkami.

Zobacz też: Peeling domowy czy medyczny?

Autor: dr n. med. Beata Matuschke

logo

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.09.2012 12:42
Dobry fotograf, Zielona Góra; fotografia dziecięca, ślub, ciąża, profesjonalne sesje zdjęciowe. Fotografia artystyczna. www.nasniedogoniat.com