Gabinety odnowy biologicznej powinny odpowiednio przechowywac odpady/ fot. Fotolia

Botox – po co wstrzykuje się jad kiełbasiany?

Botox - dawniej stosowany przede wszystkim do leczenia mięśni gałki ocznej, obecnie skuteczny w usuwaniu zmarszczek. Mało kto wie jednak, że botox może też wpływać na odczytywanie emocji naszych rozmówców. Co jeszcze warto o nim wiedzieć zanim poddamy się zabiegowi wstrzyknięcia jadu kiełbasianego?
/ 04.10.2016 11:48
Gabinety odnowy biologicznej powinny odpowiednio przechowywac odpady/ fot. Fotolia

Botox – na czym polega zabieg?

Botox jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek. Zabieg polega na wstrzyknięciu w kilka wybranych miejsc skóry twarzy małej ilości toksyny botulinowej, czyli inaczej jadu kiełbasianego. Zabieg trwa ok. 15–30 minut i jest wykonywany bez znieczulenia. Niweluje szczególnie zmarszczki mimiczne górnej części twarzy. Efekt zabiegu zaczyna być widoczny już po 2–3 dniach, a w pełni pojawia się po tygodniu.

Jak działa?

Działanie botoksu opiera się na swoistym sparaliżowaniu mięśni przez uniemożliwienie przepływu impulsów między mózgiem a mięśniami. Mięśnie przestają pracować, nie kurczą się i nie fałdują.

Zobacz też: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

Kiedy stosować botox?

Jakie zmarszczki niweluje botox? Przede wszystkim zmarszczki mimiczne, pojawiające się już u młodych osób jako efekt żywej mimiki twarzy, takie jak tzw. „kurze łapki” wokół oczu, między brwiami (zmarszczki „lwie”), zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki wokół ust, koło powiek, na brodzie.

Ważne!

Warto zaznaczyć, że w celu osiągnięcia trwałego efektu zabieg trzeba będzie co jakiś czas powtarzać, ponieważ działanie botoksu utrzymuje się ok. 3–5 miesięcy. Po tym czasie zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Nie tylko zmarszczki

Botox bywa też stosowany w leczeniu skurczy mięśni gałki ocznej, problemach z koordynacją ruchów gałki ocznej, a także nadpotliwości i migrenowego bólu głowy.

Skutki uboczne

Jak przy każdym poważniejszym zabiegu, również w przypadku wstrzyknięcia botoksu mogą się pojawić skutki uboczne. Najczęściej są to: delikatne mrowienie w miejscu wstrzyknięcia, zwiotczenie mięśni (opadanie kącika ust, opadanie powieki) występujące do ok. 4 tygodni po zabiegu. Mogą też pojawić się małe krwiaki.

Odczytywanie emocji

Jak wykazały badania, działanie botoksu nie ogranicza się tylko do uniemożliwiania przesyłania impulsów elektrycznych do mięśni: David Havas, doktorant z University of Wisconsin-Madison, który na kongresie Society for Personal and Social Psychology w Las Vegas przedstawił wyniki swoich badań dotyczących działania botoksu wstrzykiwanego w mięśnie odpowiedzialne za wyrażanie gniewu poprzez mimikę. Okazało się, że botoks nie tylko hamuje jego wyrażanie, ale również może utrudniać rozumienie emocji malujących się na twarzy rozmówcy.

Przeciwwskazania

Kto nie może się poddać zabiegowi wstrzyknięcia botoksu? Przede wszystkim kobiety właśnie miesiączkujące, będące w ciąży i karmiące. Ponadto zabieg jest niewskazany w przypadku osób z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, a także przyjmujące leki poprawiające rytm bicia serca. Nie powinno się też stosować botoksu u osób chorujących na Alzheimera i choroby grupy ALS. Niewskazany jest również w przypadku osób cierpiących na choroby mięśni.

Leki wykluczające zabieg

Poza tym wstrzyknięcie botoksu wyklucza przyjmowanie następujących leków (zabieg można wykonać po minimum tygodniu od ich odstawienia):

  • aminoglikozydy (streptomycyna, amikacyna, itp.),
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina),
  • linkomycyna,
  • tetracyklina,
  • polimyksyna,
  • d-penicylamina (cuprenil),
  • tubokuraryna,
  • pankuronium,
  • galamina,
  • sukcynylocholina.

Wskazane jest powiadomienie lekarza przed zabiegiem o tym, jakie środki farmaceutyczne się przyjmuje.

Zobacz też: Lepsze niż botoks - sprawdź na własnej skórze!

Ile kosztuje zabieg?

Ile kosztuje zabieg wstrzyknięcia botoksu? Jest to zależne zarówno od miejsca, gdzie są umiejscowione zmarszczki, jak i od samego specjalisty, ale koszty wynoszą zazwyczaj 200–1200 zł.

Przykładowo zabieg usuwania zmarszczek poziomych czoła za pomocą botoksu może kosztować ok. 450–750 zł, kurzych łapek pod oczami ok. 650–750 zł, natomiast usunięcie bruzd na szyi już ok. 850–950 zł.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/16.02.2017 10:50
Według mnie wart iść na botoks. Sama robiłam botoks czoła w AlfaMedycyna w Skoczowie i naprawdę warto. Pamiętać tylko trzeba, by robić je u profesjonalistów, czyli lekarzy, a nie iść do kosmetyczki
/28.12.2016 20:31
Wstrzykuje się jad kiełbasiany po to by wyglądać paskudnie, proste
/06.10.2016 14:52
No i jak, polecasz ten zabieg Zaffiro? Fajny? To Rituals SPA jest godne polecenia? Czytałam sporo dobrego o nich i planuję się wybrać.
POKAŻ KOMENTARZE (5)