Fot. Fotolia
Nadmierna potliwość - co robić, gdy antyperspiranty nie działają?
Lato dla osób z cierpiących na nadpotliwość oznacza jedno – dodatkowy stres i wstyd związany z pocącym się czołem, rękami, pachami czy plecami. Często z problemem tym nie radzą sobie ani antyperspiranty, ani specjalne żele pod prysznic powstrzymujące nadmierne pocenie się. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być zabiegi medycyny estetycznej, które w sposób trwały redukują nadpotliwość zarówno rąk, pleców, pach, jak i całego ciała.
Przyczyny nadmiernej potliwości:
- nadreaktywność gruczołów potowych spowodowana stresem lub wysiłkiem fizycznym,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- choroby nerek,
- palenie papierosów,
- noszenie ubrań nieprzepuszczających powietrza.
"Nieleczona nadpotliwość może doprowadzić do maceracji skóry – uszkodzenia wierzchnich warstw skóry, zmian troficznych np. przebarwień, ścieńczenia skóry i trudno wyleczanych wrzodów, a także wtórnych zakażeń skóry. Jest to więc problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim mogący mieć wpływ na zdrowie skóry" – przekonuje Anna Machnik, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.
Zobacz także: Blokery przeciw nadmiernemu poceniu - przegląd preparatów
Botoks - sposób na nadmierną potliwość
Tradycyjne leczenie nadmiernej potliwości bywa trudne i mało skuteczne. Przyjmowane doustnie leki a także preparaty działające miejscowo na skórę nie powstrzymują nadprodukcji potu. Rozwiązaniem może być wstrzyknięcie botoksu w newralgiczne miejsca.
Zabieg polega on na równomiernym ostrzykaniu w odstępach co 1 cm okolic pach, dłoni lub stóp toksyną botulinową typu A (botoksem). Preparat pozyskuje się z bakterii Clostridium botulinum. Botoks łączy się trwale z zakończeniami nerwowymi w miejscu podania hamując wydzielanie się potu, a dokładnie impuls wysyłany do mózgu.
Zabieg trwa od 15 do 20 minut, a efekt zaczyna być odczuwalny już po tygodniu. W jego efekcie wydzielanie potu zmniejsza się nawet o 80%.
– "Zabieg jest prosty i nieinwazyjny, wykonuje się go w czasie jednej wizyty i w miejscowym znieczuleniu przy pomocy niewielkiej igły, którą lekarz nakłuwa skórę wprowadzając pod nią toksynę botulinową. Efekt kuracji utrzymuje się nawet do 9 miesięcy" – przekonuje Anna Machnik.
Źródło: Materiały prasowe Guarana PR
Zobacz także: 5 sposobów na walkę z nadmierną potliwością
WYPOWIEDZ SIĘ!