POLECAMY

Borowina - jak działa na ciało?

Borowina to rodzaj nieodwodnionego torfu, którego właściwości wykorzystuje się między innymi w kosmetologii. Dowiedz się, jak za pomocą borowiny pozbyć się cellulitu i rozstępów oraz ujędrnić swoje ciało.
Borowina - jak działa na ciało?

Substancje organiczne zawarte w borowinie – kwasy huminowe, białka, enzymy, estrogeny i związki bituminowe regenerują uszkodzone tkanki - zwiększają ich ukrwienie oraz uaktywniają reakcje, które powodują wzrost metabolizmu komórkowego. Odznaczają się też działaniem antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. W borowinie występują również w bardzo niewielkich ilościach hormony: progesteron, estradiol, estriol, testosteron i kortyzol. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszcza się, zjawisko to nazywane jest "dializą skórną".

Zobacz także: Cynamonowe kosmetyki - galeria

Borowina - sposób na cellulit, zmarszczki i włosy

Borowina została wykorzystana przy zabiegach modelujących sylwetkę, likwidujących cellulit oraz rozstępy. Szczególnie duże stężenie aktywnych związków, wchodzących w skład preparatów do zabiegu, mają zasadnicze znaczenie przy odtoksycznianiu tkanek objętych cellulitem, a co za tym idzie znacznemu zmniejszeniu skórki pomarańczowej oraz utracie centymetrów poprzez miejscowe rozgrzanie tkanek i przyspieszenie metabolizmu komórkowego. Na bazie borowiny produkowane są mydła, maseczki, sole, szampony, płyny borowinowe do kąpieli. Maseczki mają działanie opóźniające proces starzenia się skóry, niwelują zmarszczki i bruzdy, rozjaśniają przebarwienia skóry, udrażniają naczynka krwionośne. Posiadają także działanie bakteriobójcze istotne m.in. przy leczeniu trądziku młodzieńczego. Płyny do kąpieli zawierają wyciąg borowinowy o zwielokrotnionej ilości kwasów humusowych i soli mineralnych. Zalecane są przy stanach zapalnych stawów i problemach skóry. Szampony łagodzą podrażnienia skóry, działają przeciwzapalnie i osłaniająco, dzięki czemu włosy stają się mocne, miękkie i elastyczne, są błyszczące i odporne. Dostępne jest także serum borowinowe do zwalczania cellulitu i wyszczuplające. Poprawia jędrność, skóra jest napięta i gładka.

Zobacz także: Jak ograniczyć powstawanie cellulitu?

Przeciwwskazania do kąpieli borowinowych:

 • podczas miesiączki i ciąży,
 • choroby nowotworowe,
 • żylaki, wrzody,
 • choroby serca i układu krwionośnego,
 • stany po zawale i wady serca,
 • zaawansowana miażdżyca naczyń krwionośnych,
 • niewydolność oddechowa,
 • niestabilne ciśnienie,
 • stany osłabienia i wycieńczenia,
 • urazy kości i stawów,
 • nie zaleca się borowiny dzieciom.

Lecznicza kąpiel borowinowa musi mieć ściśle określoną temperaturę, może sięgać najwyżej do okolic pod sercem i nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Ciało zmywamy ciepłą wodą, a po kąpieli konieczny jest dłuższy wypoczynek.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)