POLECAMY

Blizny – jak je usuwać?

Blizny potrafią skutecznie oszpecić nawet najładniejszą twarz. Czy istnieją skuteczne maści na blizny? A może da się je usunąć tylko chirurgicznie? Czy blizny mogą być groźne?
Blizny – jak je usuwać?

Blizna to tkanka łączna włóknista powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Jest to normalny zdrowy proces gojenia się, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką ziarninującą z włóknami kolagenu.

Jak powstają blizny?

Typ nowopowstającej blizny zależy od wielu czynników. Z reguły rany goją się powoli, ale samoistnie, bez lekarskiej interwencji. Blizny nie mają postępującego charakteru. Istnieją jednak blizny nieprawidłowe, twarde, czerwone, które pokrywają obszar znacznie większy od uprzedniego zranienia. Stanowią one problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze, wywoływać ból i swędzenie.

Niektórzy ludzie mają skłonność do wytwarzania przyrosłych bliznowców w miejscu zranienia o nazwie keloid. Są to twarde włókniste guzy, a pokrywająca je skóra jest gładka, sino czerwona lub sinawa. Rozwój keloidów jest powolny i nie ustępują one samoistnie,

Polecamy: Jak dbać o włosy?

Leczenie blizn

Jest wiele sposobów usuwania blizn. Efekt leczenia warunkowany jest przez wiele czynników takich jak rodzaj rany, jej rozmiar, głębokość, część ciała, na której powstała oraz okres, jaki dzieli jej zaistnienie od rozpoczęcia leczenia. Przez pierwsze 12 miesięcy od powstania blizny można wpłynąć na jej wygląd. Duże znaczenie ma tu masowanie blizn oraz stosowanie ucisku. Metody te jednak należą do długotrwałych a efekty widoczne są dopiero po wielu miesiącach regularnych ćwiczeń. Korzystne okazało się także stosowanie silikonu na bliznę, który ma działanie wygładzające i zmiękczające blizny.

Preparaty

Podstawowy środek farmakologicznym w leczeniu blizn są kortykosteroidy. Powodują, że blizny stają się miękkie, a także wyrównują się do poziomu powierzchni skóry. Należy jednak pamiętać o podawaniu ich dokładnie w okolicy blizny, gdyż stosowanie na zdrową skórę może doprowadzić do jej zaniku. 

Polecamy: Pieprzyki - usuwać?

W leczeniu blizn dość powszechnie stosuje się też preparaty z wyciągiem z cebuli morskiej w postaci maści lub żelu. Preparaty te jednak należy stosować kilka miesięcy z duża regularnością.

Chirurgiczne usuwanie blizny

W przypadku starych lub dużych blizn stosowane są techniki chirurgiczne. Operacja plastyczna polega na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry w celu uzyskania gładkiej, równej blizny. Nowoczesna chirurgia używa ekspandera tkankowego. Jest to rozciągliwy woreczek, który wszczepia się pod skórę w sąsiedztwie zmiany przeznaczonej do usunięcia, a następnie przez kilka tygodni wstrzykuje się do niego roztwór soli fizjologicznej. W wyniku takiego rozciągania wytwarza się nadmiar skóry, który można wykorzystać do pokrycia ubytku powstałego po wycięciu blizny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
Trudno usunąć bliznę przy pomocy domowych sposobów, nie słyszałam jeszcze o żadnym, którego rezultaty byłyby zadowalające. Dlatego ze swojej strony polecam mikropigmentację medyczną. To dobry sposób, by pozbyć się swoich blizn. Skorzystałam z niej u Pani Magdaleny Bąk i cieszę się, że się zdecydowałam.
/rok temu
Mi pomogły specjalistyczne zabiegi w Centrum Atena w Nysie :) domowe sposoby nie dawały pożądanych rezultatów
/rok temu
blizny jak są swieże to można usuwać je za pomocą jakis maści chyb ale potem to już tylko lserowo. ja taką starą bliznę usuwałam w KliniceMiracki i naprawdę byłam w szoku, że się udało. myślałam na początku ze to jakis zart taki
POKAŻ KOMENTARZE (6)