POLECAMY

Biust do korekty

Zbyt mały biust często bywa przyczyną kompleksów. Nic więc dziwnego, że najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej jest powiększanie piersi. Zanim zdecydujesz się na operację, przeczytaj o innych metodach powiększania biustu.
Biust do korekty
Patrząc na Keirę Knightley, której drobny biust nie odbiera pewności siebie, łatwo ulec przekonaniu, że małe jest piękne. Fajnie, jeśli akceptujesz wygląd swoich piersi. Jeśli jednak ich rozmiar jest dla ciebie prawdziwym problemem, nie warto skazywać się na kompleksy.  Współczesna medycyna oferuje wiele metod powiększania piersi. Możesz wybierać między wszczepieniem implantów, podaniem kwasu hialuronowego, a nawet przeszczepem własnego tłuszczu.

Techniki operacyjne
Miejsce umieszczenia implantu nie jest wyłącznie rzeczą gustu czy preferencji, ale wypadkową budowy ciała, stanu skóry i gruczołu oraz kształtu i wielkości implantu. Wkładka może znaleźć się pod mięśniem, pod gruczołem lub zostać włożona częściowo pod mięsień. Obecnie uważa się, że umiejscowienie implantu pod mięśniem daje najlepszy efekt. Mięsień mocno przytrzymuje implant, zapobiegając jego przemieszczaniu i opadaniu pod wpływem grawitacji oraz zmniejszającej się wraz z wiekiem jędrności skóry. 

Cięcie może przebiegać w kilku miejscach: w fałdzie pod piersią, w dole pachowym, wokół brodawki sutkowej, wokół pępka.
Najczęściej stosowaną techniką w Europie jest wykonanie nacięcia w fałdzie pod piersią. Następnie chirurg odpreparowuje od siebie fragmenty tkanek, tworząc miejsce na wkładkę. W tak przygotowaną „kieszonkę” wkłada implant i zaszywa ranę. Po upływie około roku od zabiegu blizna jest prawie niewidoczna.

Wszczepienie implantów
Jest rozwiązaniem najbardziej radykalnym, ale też dającym najbardziej spektakularny efekt. Metoda daje ogromną dowolność wyboru zarówno wielkości, jak i kształtu piersi. Niestety wiąże się z powstaniem blizn.
Dla kogo
Najlepsze rezultaty otrzymuje się u młodych pacjentek z jędrnym biustem. Przy nieco obwisłych piersiach włożenie wkładek zazwyczaj łączy się również z liftingiem.
Przed zabiegiem
Czeka cię konsultacja oraz przymiarka implantów. Wygląd nowych piersi możesz sobie wyobrazić, wkładając specjalny biustonosz z wybranymi wspólnie z lekarzem wkładkami lub oglądając symulację komputerową (przeprowadzaną na podstawie pobranych wymiarów klatki piersiowej i biustu). Gdy już ustalicie termin zabiegu, dostaniesz jeszcze listę badań do wykonania, m.in. badania krwi oraz USG piersi.
Przeciwwskazania
Operacja nie powinna być wykonana, jeśli masz podejrzenie nowotworu lub wiele rozsianych zmian mastopatycznych w piersiach, jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz nieuregulowane ciśnienie, cukrzycę, łuszczycę, zaburzenia krzepliwości krwi lub aktywną infekcję skóry klatki piersiowej. 
Zabieg
Rozpoczyna się rozmową z anestezjologiem, który przygotowuje cię do narkozy. Następnie chirurg rysuje na twoich piersiach miejsca nacięć i linie, które pomogą uzyskać symetrię. Operacja zazwyczaj trwa od godziny do dwóch godzin. Na końcu pacjentka jest ubierana w specjalny stanik stanowiący jednocześnie opatrunek. W większości wypadków podaje się także antybiotyki zapobiegające infekcjom i ułatwiające przyjęcie implantu.
Po zabiegu
Przez pierwsze godziny działa jeszcze znieczulenie, ale później zaczniesz odczuwać ból. Aby go złagodzić, dostaniesz dożylnie specjalne leki i receptę na tabletki do stosowania w domu. Chirurg może też umieścić dreny odprowadzające surowicę i nadmiar krwi. Do momentu zdjęcia szwów, czyli przez 7–10 dni, nie wolno ci moczyć piersi. Specjalny stanik będziesz musiała nosić przez miesiąc. Po około siedmiu dniach będziesz mogła wrócić do pracy. Podczas rekonwalescencji nie wolno ci jednak dźwigać, uprawiać sportu i podnosić rąk.
Kontrola
Powinnaś się na nią stawić po miesiącu, potem po trzech miesiącach i po roku. Po dziesięciu latach powinnaś wykonać USG, które określi stan implantu.
Możliwe powikłania
Infekcje, krwiaki, bliznowce, gromadzenie się płynu wokół implantu, przesunięcie lub sfałdowanie implantu, stwardnienie i ściągnięcie się torebki włóknistej tworzącej się wokół implantu. 
Cena: Od 10 000 zł do 14 000 zł (zabieg + implanty).

Rodzaje implantów
Wypełnienie: żel silikonowy lub sól fizjologiczna
Implant silikonowy jest bardziej miękki, mniej wyczuwalny i, co ważne, zachowuje się bardziej naturalnie niż ten wypełniony solą fizjologiczną. Ze względu na korzystniejsze własności silikonu – wkładki nim wypełniane są najczęściej stosowane w Europie.
Kształt: okrągły lub fizjologiczny (łza)
Rodzaj wkładek dobiera się do budowy ciała i piersi pacjentki. Jednak bezpieczniejsze wydaje się włożenie implantu okrągłego. Powód? Jeśli dojdzie do zmiany jego ułożenia, nie wpłynie to na zmianę kształtu piersi. Inaczej jest z implantem fizjologicznym – nawet niewielkie przesunięcie będzie już mocno widoczne. 
Powierzchnia: gładka, teksturowana
Ta druga (z widocznymi porami) ma zapewnić lepsze przyleganie implantu do tkanek, co zapobiega ich przemieszczaniu się. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku okrągłych wkładek.
Profil: niski, wysoki
Oznacza, że implanty o tej samej pojemności mogą być nieco mniej lub bardziej sterczące.

Mity o powiększaniu piersi
Nie można później karmić piersią
Fałsz. Podczas operacji nie uszkadza się gruczołu i nie przecina kanalików mlecznych. Karmienie piersią jest później jak najbardziej możliwe. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że podczas ciąży czy karmienia wygląd piersi może ulec zmianom i konieczna stanie się powtórna operacja.
Implanty zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów piersi
Fałsz. Wykonywane są z całkowicie biozgodnych materiałów i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Jedynym problemem może być diagnostyka po zabiegu. Ważne jest, aby uprzedzić specjalistę, np. od USG, że miałyśmy wykonany taki zabieg, bo czasem może mieć to istotny wpływ na obraz piersi. Pamiętaj też, że jeśli jesteś genetycznie obciążona większą predyspozycją do rozwoju nowotworu (twoja babcia i mama chorowały na raka piersi), lepiej zrezygnować z powiększania biustu.
Po kilku lub kilkunastu latach implanty trzeba usunąć lub wymienić na nowe
Fałsz. Po dziesięciu latach od operacji należy jedynie pamiętać o częstszych kontrolach i badaniach sprawdzających stan implantu. Jeśli nie miałaś wypadku samochodowego lub innego urazu, nie ma konieczności jego wyjmowania.

Przeszczep tłuszczu
Nowością w chirurgii estetycznej jest tzw. wodna liposukcja. Umożliwia ona usunięcie tkanki tłuszczowej z dużą ilością nieuszkodzonych komórek. Tłuszcz można wszczepić potem np. w piersi. Metoda pozwala zwiększyć jędrność i objętość biustu oraz skorygować jego asymetrię.
Dla kogo
Jeśli masz nadmiar tłuszczyku na udach, brzuchu czy talii i chcesz się go pozbyć, a jednocześnie twoim piersiom przydałaby się korekta – ten zabieg jest właśnie dla ciebie. Przed zabiegiem, oprócz podstawowych badań krwi, będziesz musiała wykonać USG i/lub mammografię piersi.
Zabieg
Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Środek znieczulający wprowadzany jest wraz ze strumieniem wody bezpośrednio z kaniuli, która jednocześnie odsysa uwolnione komórki tłuszczowe. Trafiają one do specjalnego pojemnika, gdzie zostają oddzielone od krwi. Pobrany w ten sposób tłuszcz może następnie zostać podany do piersi (po zakończeniu liposukcji danego obszaru). Wstrzykuje się go za pomocą cieniutkiej kaniuli, modelując piersi według wskazań.
Po zabiegu
Zostaną założone opatrunki i ubranko uciskowe. Już po tygodniu będziesz mogła wrócić do codziennych zajęć. Przez dwa, trzy tygodnie piersi mogą być nieco bardziej tkliwe i obrzęknięte.
Możliwe powikłania
Siniaki, infekcje i stany zapalne, nierówności.
Efekt
Bezpośrednio po zabiegu piersi są mocno obrzmiałe. W ciągu czterech tygodni, na skutek wchłaniania się tłuszczu (30–50% wszczepionej ilości), ich objętość zmniejsza się mniej więcej o połowę.
Czas
Na sali operacyjnej spędzisz od trzech do sześciu godzin, w zależności od ilości pobranej tkanki tłuszczowej.
Cena: Około 5000 zł (koszt usunięcia tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru) plus około 6000 zł (koszt reimplantacji tłuszczu do biustu).
Przeciwwskazania:
- źle kontrolowana cukrzyca
- źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- choroby serca
- niewydolność nerek
- niewydolność wątroby
- stany zapalne


Powiększanie piersi kwasem hialuronowym
Preparat Macrolane to kwas hialuronowy w postaci gęstego żelu tworzony technologią NASHA (Stabilized Non Animal Hyaluronic Acid). Efekt powiększenia piersi jest odwracalny, utrzymuje się do dwóch lat, podczas których kwas ulega powolnemu wchłanianiu.
Dla kogo
To doskonała metoda dla wszystkich kobiet, które boją się inwazyjnej operacji plastycznej. Zabieg umożliwia powiększenie piersi o jeden rozmiar.
Przeciwwskazania
Nieprawidłowe wyniki badań piersi (ultrasonografia, mammografia), karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby, nerek i zaburzenia krzepliwości krwi. 
Przed zabiegiem
Konieczne jest wykonanie ogólnych badań krwi oraz USG piersi. 
Zabieg
Wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym lub miejscowym. Preparat może zostać podany na dwa sposoby. Pierwszy polega na dokonaniu niewielkiego nacięcia w fałdzie pod piersią (2–4 mm). Chirurg przygotowuje niewielką kieszeń na preparat, w której następnie umieszcza ok. 100 ml preparatu (podawanego ze specjalnych strzykawek). Drugim sposobem jest wstrzykiwanie kwasu w piersi promieniście, bez nacinania skóry.
Po zabiegu
Na piersi zostaną nałożone opatrunki, a do domu dostaniesz uciskowy stanik do noszenia przez miesiąc. Będziesz odczuwać niewielki ból. Pojawi się lekki obrzęk i siniaczki. Przez miesiąc po zabiegu nie zaleca się spania na brzuchu. W okresie rekonwalescencji (dwa tygodnie) przeciwwskazany jest wysiłek fizyczny.
Kontrola
Kontrole przeprowadzane są tydzień i miesiąc po zabiegu, a następnie po upływie roku od podania preparatu (razem z USG piersi lub rezonansem magnetycznym).
Efekt
W przypadku małych piersi jest dość wyraźny i utrzymuje się przez około dwa lata.
Czas
Od 30 do 90 minut.
Cena
Około 12 000 zł.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)