Biotatuaż i henna – alternatywa dla tatuażu tradycyjnego?/fot. Fotolia

Biotatuaż i henna – alternatywa dla tatuażu tradycyjnego?

Marzy Ci się tatuaż, ale nie jesteś przekonana czy chcesz się z nim wiązać na całe życie? Pomyśl o tatuażu czasowym - wykonanym henną lub tzw. biotatuażu. To idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych. Nietrwały lecz i niezmywalny.
/ 11.10.2019 16:51
Biotatuaż i henna – alternatywa dla tatuażu tradycyjnego?/fot. Fotolia

Henna

To najlepsze rozwiązanie dla osób, które pragną ozdobić swoje ciało na niedługi czas. Henna jest barwnikiem pochodzenia roślinnego, od wieków stosowana w celach zdobienia ciała. Tatuaże z henny praktykuje się już od ok. 2000 r. p.n.e. Wtedy właśnie, w Afryce Północnej, zrodziła się tradycja mehendi czyli dekorowania stóp i dłoni panny młodej henną. Miało to przynieść szczęście w małżeństwie.

Z biegiem czasu zwyczaj ten rozprzestrzenił się poza kraje arabskie. W XII wieku pojawił się w Indiach, gdzie zyskał popularność pod rządami mongolskimi. Wzory wówczas stały się bardziej skomplikowane i wyrafinowane. W obecnej postaci tatuaż z henny pojawił się w Europie w XX wieku.

Tatuaż z henny jest bezpieczny i bezbolesny. Utrzymuje się na skórze przez 2 – 3 tygodnie, dzięki czemu jest wręcz idealny na lato bądź specjalne imprezy.
Niestety, ma też swoje wady. Sama henna daje zabarwienie brązowo – czerwonawe. By uzyskać odcień czarny do henny dodawana jest substancja chemiczna zwana fenyloenediaminą (PPD). U wielu ludzi wywołuje ona reakcje uczuleniowe.

Polecamy: Nim wybierzemy się do salonu tatuażu, czyli na co zwrócić uwagę...

Biotatuaż

Biotatuaż można nazwać odmianą tatuażu tradycyjnego, z pewnymi jednak różnicami:

  • W przypadku biotatuażu pigment jest implantowany na głębokość ok. 0.6 mm czyli w warstwę skóry, która z czasem ulega naturalnemu złuszczaniu. W tatuażu tradycyjnym barwnik implantowany jest w głębsze warstwy skóry, gdzie pozostaje na zawsze.
  •  Użyte w biotatuażu barwniki są pochodzenia naturalnego czyli nie uczulają. Reakcje uczuleniowe zdarzają się natomiast w przypadku tatuażu zwykłego.
  • Biotatuaż utrzymuje się na ciele 3-5 lat. Tatuaż tradycyjny jest pamiątką na całe życie.

Na trwałość biotatuażu ma wpływ wiele czynników, między innymi nasz układ odpornościowy. Trwałość tego rodzaju tatuażu zmniejszają także wszystkie czynniki stymulujące proces odnowy komórek, np. częste opalanie. Im człowiek starszy tym procesy odnowy komórek jest wolniejszy, więc tatuaż utrzyma się dłużej.

Biotatuaż nie jest jednak ozdobą idealną. Z czasem pigmenty bledną , a wzór w wyniku złuszczania się skóry staje się niewyraźny. Z czasem zacznie przypominać bezkształtną plamę, która będzie widnieć na naszej skórze jeszcze kilka miesięcy.

W dodatku nierzadko zdarza się, że nawet w profesjonalnych salonach tatuaż ten został wykonany nierzetelnie, a barwnik wprowadzono głębiej niż się powinno, w wyniku czego nie znika nawet po bardzo długim czasie.

Przeczytaj także: Makijaż z klasą