Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej – wywiad

O bezpieczeństwie zabiegów medycyny estetycznej, które cieszą się coraz większym powodzeniem w Polsce, rozmawiamy z doktorem Andrzejem Ignaciukiem. Nasz ekspert tłumaczy, jak najlepiej wybrać gabinet lekarza i na co zwracać uwagę podczas pierwszych wizyt.
/ 07.01.2014 11:54

- Kiedy udać się po raz pierwszy na zabieg?

Andrzej Ignaciuk*- Nie ma żadnej granicy wiekowej. Jedynym wyznacznikiem jest to, jak czujemy się sami ze sobą, czy zaczynamy mieć zastrzeżenia do swojego wyglądu lub zaczynamy dostrzegać defekty estetyczne. Pytania typu: „jesteś dziś niewyspana?” czy „ostatnio więcej pracujesz?” – mogą dodatkowo dać nam do myślenia.  Słowem, gdy zaczynamy się źle czuć we własnym ciele i pojawia się naturalna potrzeba zmiany.

fot. Fotolia

- Do kogo najlepiej się wybrać?

A.I.: Oczywiście do lekarza specjalisty. Najlepiej do kogoś, kto wzbudza nasze zaufanie, kto został nam polecony lub o kim udało się nam czegoś wiarygodnego dowiedzieć. Najważniejszym kryterium w wyborze specjalisty powinno być jego doświadczenie i profesjonalizm.

Polecamy: Jakie zabiegi estetyczne po 30., 40., i 50. roku życia?

- Na co zawrócić uwagę podczas pierwszej wizyty?

A.I.: Przede wszystkim, sam gabinet powinien wzbudzić w nas poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważny jest także kontakt z pacjentem. Lekarz powinien uświadomić nas na temat zalet, a także wad oferowanej terapii, oraz szczegółowo odpowiedzieć na każde nasze pytanie i rozwiać ewentualne wątpliwości. Najważniejsza jest sama rozmowa zapoznawcza, podczas której specjalista powinien być dla nas partnerem, który zostawia nam czas do zastanowienia się.

- Na ile ewentualne zabiegi są bezpieczne?

A.I.: Zabiegi są bezpiecznie, ale zawsze trzeba brać pewną poprawkę ze względu na indywidualne potrzeby pacjenta. O wszystkich ewentualnych zagrożeniach również powinien poinformować nas lekarz.

- Na ile zabiegi są efektywne i jak często trzeba je powtarzać?

A.I.: Efektywność zabiegów zależy od bardzo wielu czynników, związanych z naszym sposobem życia i indywidualnymi cechami naszego organizmu. Proces starzenia się jest permanentny, więc zabiegi trzeba dostosowywać do jego tempa. Każdy zabieg należy  zaplanować indywidualnie tak, by pasował do aktualnego wyglądu pacjenta, a w miarę upływu czasu – ewentualnie go skorygować.

Polecamy także: Bezpieczeństwo zabiegów z kwasem hialuronowym

Dr Andrzej Ignaciuk*, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging, jest jednym z najbardziej doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej w Polsce oraz jednym z najbardziej znanych polskich lekarzy medycyny estetycznej na świecie. Specjalizuje się w korekcji defektów estetycznych twarzy przy użyciu toksyny botulinowej (botox), wypełniaczy i kwasu polimlekowego oraz diagnostyce i terapii cellulitu, stosowaniu tkanek autologicznych oraz innych zabiegach anti-aging.