POLECAMY

Badania dermatoskopowe przed opalaniem

Zanim zaczniesz się opalać, zbadaj swoje znamiona! Wyjaśniamy, na czym polegają badania dermatoskopowe i przed czym mogą cię ochronić.

Badania dermoskopowe

fot. Fotolia

Pięknie opalona skóra to marzenie niejednej kobiety. Jednak w parze z efektami estetycznymi, trzeba zawsze brać pod uwagę szkodliwe działanie promieni słonecznych. Co robić, aby uchronić się przed nowotworami skóry? Zapytaliśmy specjalistę lekarza dermatologa z warszawskiej Kliniki Medycyna Urody.

W czasie wzmożonego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych lub solariów powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na  pojawiające się na skórze zmiany. Promieniowanie UV jest czynnikiem pobudzającym produkcję naturalnego barwnika skóry - melaniny. Wśród najpoważniejszych, negatywnych konsekwencji jego działania może być niebezpieczeństwo zachorowania na raka skóry.

Zbadaj znamiona przed opalaniem

- Promieniowanie UV odgrywa istotną rolę w rozwoju zarówno różnych typów raka skóry (rak podstawnokomorkowy oraz kolczystokomórkowy) oraz czerniaka złośliwego. Prowadzi ono do powstawania specyficznych zmian w komórkowym DNA – mówi dr n. med. Marcin Pełka, dermatolog z Kliniki Medycyna Urody. W rozpoznawaniu należy zwrócić uwagę, czy zmiany na skórze powiększają się lub czy przekształcają się w pokrytą strupem i niegojąca się  ranę. Aby wcześnie i skutecznie rozpoznać raka skóry ważne jest szybkie działanie.

- Profilaktyka przejawiająca się w ochronie skóry oraz badanie znamion, to najskuteczniejsze metody uniknięcia w przyszłości przykrych następstw. Należy regularnie kontrolować obecne i wszystkie nowo pojawiające się na skórze znamiona. Obserwacja własnego ciała to w początkowej fazie podstawowe działanie, jakie może wykonać pacjent. W dalszej kolejności jest konsultacja z dermatologiem, zalecana w każdym przypadku, gdy coś budzi nasze wątpliwości – kontynuuje dr Pełka.

Rola badań dermatoskopowych

Aby profesjonalnie oraz wcześnie rozpoznać tego typu nowotwory należy wykonywać regularne badania. - W diagnostyce nowotworów skóry olbrzymią rolę odgrywa dermatoskopia. Wykonywane przy pomocy dermatoskopu badanie pozwala monitorować rozwój zmian skórnych, umożliwia postawienie wstępnego rozpoznania czerniaka i zakwalifikowanie części znamion do usunięcia ze względu na duże prawdopodobieństwo ich późniejszych, niekorzystnych przemian – kontynuuje dr Pełka. Przypuszczenie, iż dana zmiana może prowadzić do powstania nowotworu jest podstawą do jej usunięcia oraz poddania badaniu histopatologicznemu. Wycięcie takiego fragmentu zawsze odbywa się z marginesem tkanek zdrowych.

Polecamy: Zasady używania kremów z filtrem

Chroń skórę przed słońcem

Oprócz badań u lekarza dermatologa istotne jest ograniczenie przebywania na słońcu w czasie najsilniejszego działania promieni UV, tj. od godz. 10 do 14. Należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, zasłaniać ciało bawełnianymi ubraniami oraz unikać korzystania z solarium. Takie rozważne postępowanie zmniejszy ryzyko powstania nowotworu.

Warto skontrolować swoją skórę jeszcze przed rozpoczęciem największej jej ekspozycji na słońce i jeśli zajdzie taka potrzeba, natychmiast usunąć niebezpieczną dla zdrowia i życia zmianę.

Polecamy: Problemy skóry, które wykluczają opalanie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
słusznie warto przeprowadzać badania dermatoskopowa ocena zmian skórnych warszawa - http://melitus.pl/
/4 lata temu
ja to sie boje takich rzeczy, lepiej sie badac