Obecnie istnieje wiele wskazań do zabiegu mikrodermabrazji i wiele stanów skóry, w których można ona pomóc. Nie zawsze jednak efekt może być zadowalający./ fot. Fotolia.pl

Aromaterapia – terapia zapachem

Sekret medycyny naturalnej zaklęty w zapachu, czyli aromaterapia, może być przyjemnym dopełnieniem zabiegu terapeutycznego, a także sam może wywołać efekt leczniczy. Przeczytaj, w jaki sposób aromaterapia działa na nasz organizm.
/ 30.06.2011 17:26
Obecnie istnieje wiele wskazań do zabiegu mikrodermabrazji i wiele stanów skóry, w których można ona pomóc. Nie zawsze jednak efekt może być zadowalający./ fot. Fotolia.pl

Czy zapach może leczyć?

Przyjemna woń, roztaczająca się wokół, każdego wprawia w dobry nastrój. Jeśli jest to zapach czegoś do jedzenia, przywodzi na myśl smak tej potrawy. Jeśli zapach ten kojarzy się z jakąś określoną, przyjemną sytuacją – wprawia w dobry nastrój. Niestety nie oznacza to, że jeśli poczujemy zapach wyrobów medycznych i substancji używanych do sterylizacji i dezynfekcji, który zwykle kojarzy się z gabinetem lekarskim, wyleczy to nas z danej choroby bez konieczności badań, wizyt lekarskich i przyjmowania leków.

Aromaterapia pełni rolę wspomagającą w procesie leczenia oraz stanowi istotny element w pielęgnacji ciała i duszy. Wprowadza bowiem ciało w stan odprężenia, co pozwala rozszerzyć efekt leczniczy o głęboki relaks. 

Koniecznie przeczytaj: Aromaterapia, czyli jak używać olejków?

W czym tkwi tajemnica?

Aromaterapia jest metodą terapii, powstającą na bazie substancji naturalnych. To właśnie one są źródłem efektu zabiegów. Mogą dostawać się do naszego ciała w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to inhalacje, czyli wdychanie terapeutycznych oparów. Kontakt z substancjami leczniczymi poprzez drogi oddechowe jest optymalną metodą wprowadzania ich do organizmu. Błona śluzowa jamy nosowej jest bowiem bardzo cienką granicą do przeniknięcia. Jest także bardzo dobrze ukrwiona poprzez gęstą sieć naczyń krwionośnych, które z łatwością transportują substancje wewnątrz organizmu. Druga droga kontaktu z olejkami eterycznymi to skóra (stosowane w formie kremów, kąpieli czy balsamów). Poza efektywną terapią zapachem, skóra jest nawilżana i odżywiana.

Droga wniknięcia substancji aromaterapeutycznych zależna jest też od pożądanego celu zabiegu. Jeśli chcemy poprawić drożność dróg oddechowych w przypadku przewlekłych infekcji – stosujemy inhalacje. Jeśli natomiast chcemy poprawić stan zdrowia skóry – lepsze będą preparaty do stosowania miejscowego.

Aromaterapia – dla każdego?

Osobom ze skórą skłonną do podrażnień i alergii, a także cierpiącym na choroby skóry nie poleca się zabiegów aromaterapeutycznych. Zbyt intensywny olejek eteryczny może wywołać reakcję uczuleniową lub podrażnić skórę, szczególnie w tych miejscach gdzie jest ona bardzo cienka, w okolicach błon śluzowych lub otwartych ran czy otarć.

Przed aplikacją każdego z tych preparatów należy bardzo dokładnie obejrzeć miejsca, na które zamierzasz nałożyć substancję leczniczą, należy sprawdzić, czy skóra jest zdrowa i nie ma na niej żadnych zadrapań. Na rynku kosmetycznym znajdują się gotowe preparaty do stosowania w domowym zaciszu. Salony kosmetyczne w swojej ofercie także posiadają zabiegi aromaterapii – zarówno stosowane miejscowo, jak i w inhalacjach.

Warto przeczytać: Na czym polega aromaterapia?