Alergia słoneczna - pierwsza pomoc

Niestety, latem nie każda z nas może do woli korzystać z promieni słonecznych i cieszyć się piękną opalenizną. Wiele osób po kontakcie ze słońcem musi walczyć z alergią słoneczną. Czym się ona objawia? Jak sobie z nią radzić? Jak chronić skórę latem? Dowiedz się więcej!
/ 07.08.2013 19:36

Czym jest alergia słoneczna?

Alergia słoneczna to negatywna reakcja skóry na promienie słońca, która objawia się pojawianiem czerwonych krostek, plamek lub grudek. Inne nazwy alergii słonecznej to fotoalergia, fotodermatoza lub po prostu nadwrażliwość na światło słoneczne. Uczulenie nie zawsze pojawia się po kontakcie z letnim, bardzo ostrym słońcem – niektóre osoby borykają się z tym problemem już wiosną, kiedy promienie słoneczne nie wydają się być jeszcze „groźne”.

Jeśli alergia słoneczna pojawi się u kogoś po raz pierwszy, istnieje duże ryzyko, że od tej pory pojawiać się będzie regularnie. Problem uczulenia na słońce dotyczy statystycznie przede wszystkim kobiet między 15 a 35 rokiem życia.

Uważaj! Jeśli masz wrażliwą skórę, nawet słońce świecące na ciebie przez szybę, może wywołać alergię słoneczną. Zmiany uczuleniowe mogą pojawiać się także na tych częściach ciała, które podczas pobytu na słońcu osłaniasz ubraniem.

Sprawdź też: Kremy BB, CC i DD - czym się różnią?

Jakie są objawy alergii słonecznej?

Objawy alergii słonecznej mogą być różne, m.in.:

 • pojawienie się na skórze grudek, krostek lub czerwonych plam,
 • wystąpienie alergicznego zapalenia spojówek,
 • skóra poddawana po raz kolejny działaniu słońca swędzi i pojawia się pieczenie,
 • możliwe jest wystąpienie gorączki (takiej, która nie jest objawem udaru słonecznego ani przeziębienia),
 • na skórze mogą pojawić się bąble, które trzeba wtedy leczyć lekami przeciwhistaminowymi.

Nie myl objawów alergii słonecznej z poparzeniem! Zwykle przy oparzeniu słonecznym czerwone plamy są dość rozległe, przy alergii natomiast mniejsze. Uważaj również, aby nie pomylić uczulenia na słońce z udarem słonecznym – udarowi towarzyszy zwykle silny ból głowy, wymioty i dreszcze. Nie wolno go bagatelizować i należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jakie są skutki alergii słonecznej?

Same objawy uczulenia na słońce potrafią być bardzo nieprzyjemne i skutecznie utrudnić życie wczasowiczom. Jakie mogą być jednak jego skutki? Czy alergia słoneczna może być naprawdę groźna?

 • Uczulenie na słońce jest dla ciebie sygnałem, że twoja skóra straciła odporność na promieniowanie ultrafioletowe. To może oznaczać, że zwiększa się podatność skóry na nowotwory, a procesy fotostarzenia mogą zostać przyspieszone.
 • Nieleczona alergia słoneczna może doprowadzić do przewlekłego uczulenia. Grudki na skórze mogą zamienić się w bolesne, ropiejące ranki.
 • Po wypryskach, towarzyszących alergii, mogą pozostać nieprzyjemne pamiątki – ciemne, szpecące przebarwienia skóry.

Co zwiększa podatność na fotoalergię?

Istnieje wiele czynników, które zwiększają podatność skóry na uczulenie słoneczne. Często nawet nie przychodzi nam do głowy, jak na własne życzenie osłabiamy zdolność skóry do bronienia się przed promieniami słońca. Co może zwiększać podatność na alergię słoneczną?

 • Leki różnego rodzaju: np. niektóre antydepresanty, środki moczopędne, tabletki antykoncepcyjne, niektóre środki antygrzybiczne,
 • niektóre słodziki,
 • niektóre barwniki chemiczne,
 • niektóre kosmetyki, np. te na bazie alkoholu (zwłaszcza perfumy i dezodoranty), preparaty z lanoliną, mydła zawierające składniki antybakteryjne,
 • intensywne opalanie już uszkodzonego naskórka,
 • depilacja woskiem lub depilatorem – oczywiście, ta przeprowadzana niedługo przed wyjściem na słońce, np. dzień przed opalaniem.

Sprawdź też: Jakie kosmetyki spakować do wakacyjnej walizki?

Jak zapobiegać alergii słonecznej?

Nawet jeśli do tej pory nie zaobserwowałaś u siebie skłonności do fotoalergii, zawsze czytaj ulotki dołączone do leków. Wiele medykamentów ma dołączone ostrzeżenia o możliwości pojawienia się alergii słonecznej. Ryzyko fotoalergii nie wiąże się z przyjmowaniem wszystkich leków, pamiętaj jednak, że przy stosowaniu niektórych, jej pojawienie się jest niemal pewne. Jeżeli przyjmujesz np. antydepresanty lub leki hormonalne, które wiążą się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia fotoalergii, zawsze stosuj kremy z wysokim filtrem – nawet jeśli wychodzisz słońce na krótko i masz ciemną karnację.

Jeżeli wybierasz się na plażę lub w inne mocno nasłonecznione miejsce, nie używaj perfum ani dezodorantów. Nie przebywaj godzinami na słońcu. Jeśli masz skłonność do fotoalergii, pamiętaj o używaniu kremów z wysokim filtrem UV już wiosną.

Oczywiście, stosowanie kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV jest obowiązkiem nie tylko tych osób, które mają skłonności do uczulenia na słońce.

Przykłady kosmetyków ochronnych

Oto kilka przykładów kosmetyków, które mogą być przydatne do ochrony przed fotoalergią.

Soraya, balsam do opalania, SPF 50+, bardzo wysoka ochrona. Balsam do opalania z wysokim faktorem ochronnym, wodoodporny.

Dax Cosmetics, Dax Sun, balsam rodzinny do opalania, SPF 30. Balsam rodzinny, przeznaczony również dla wrażliwej skóry dzieci.

Nivea Sun, mleczko do opalania, SPF 50+. Mleczko, zawierające nie tylko ochronne faktory, lecz także składniki nawilżające.

Flos Lek, Sun Care, ochronny krem do opalania, SPF 30. Krem nie zawierający barwników ani alergenów.

Zajrzyj też do artykułu: Minikosmetyki do wakacyjnej walizki