twarz

Ale plama

Dobra wiadomość: jeśli masz jakiekolwiek przebarwienia skóry, możesz się ich pozbyć natychmiast.
/ 23.05.2008 10:06
twarz
Prostą i bardzo skuteczną metodą, która pozornie niczym się nie różni od znanych peelingów.

Cosmelan pojawił się na naszym rynku stosunkowo niedawno i okazał się prawdziwym przebojem. Ten stworzony przez dr. Eduarda Kruliga (wenezuelskiego lekarza polskiego pochodzenia) peeling nie ma obecnie sobie równych.
I chociaż w swoim składzie zawiera te same substancje czynne, które możesz znaleźć w innych peelingach chemicznych (m.in. kwas kojowy, fitowy, arbutynę, palmitynian retinolu i kwas askorbinowy), jest od nich zdecydowanie skuteczniejszy. W czym tkwi tajemnica? Do końca nie wiadomo, bo preparat chronią prawa patentowe, ale z pewnością dr Krulig zastosował złote proporcje substancji złuszczających i wybielających. W dodatku to jedyny zabieg medyczny niewywołujący stanów zapalnych.

Dla kogo?
Przede wszystkim dla osób z przebarwieniami. W literaturze możesz spotkać się z określeniem, że najlepsze rezultaty przynosi w leczeniu zmian powstałych
na tle hormonalnym, ale równie skutecznie usuwa również przebarwienia pozapalne czy takie, które są skutkiem reakcji fototoksycznych. Jednym słowem Cosmelan jest rewelacyjny przy wszelkiego rodzaju zmianach barwnikowych. Jeśli borykasz się z nieestetycznymi plamkami, próbowałaś już zarówno leków stosowanych zewnętrznie, jak i peelingów chemicznych i nadal nie osiągnęłaś zadowalającego rezultatu, koniecznie spróbuj Cosmelanu. Wcześniej stosowane metody usuwania przebarwień sprawdzają się u 60–70 proc. osób.
U pozostałej części pacjentów efekt nie jest zadowalający. Plamki wprawdzie są zdecydowanie jaśniejsze, ale nie znikają całkowicie. Cosmelan jest dla takich osób jedyną skuteczną metodą.
– Nie miałam pacjentki, która byłaby niezadowolona z zabiegu! – mówi dr Ewa Chlebus.
Zabieg
Nie wymaga żadnego przygotowania skóry w domu., dlatego możesz wybrać się na niego z marszu. No prawie, bo jeśli masz skłonność do opryszczki, powinnaś kilka dni przed zabiegiem przyjmować Heviran. W gabinecie spędzisz najwyżej godzinę. Do domu wracasz z maską na twarzy w kolorze musztardy.
W zależności od fototypu musisz ją „nosić” od 4 do 6 godz. Dopiero potem możesz ją zmyć. Warto wziąć to pod uwagę, ustalając termin i godzinę zabiegu. Nieodłącznym i niezmiernie istotnym elementem kuracji jest stosowanie kremu wybielającego. Przez pierwszy tydzień trzy razy dziennie, w drugim tygodniu już dwa razy, a od trzeciego tygodnia już tylko raz dziennie. Słoiczek kremu dostaniesz podczas zabiegu (wliczony w cenę), kolejne powinnaś dokupić sama. Krem wybielający należy stosować przez minimum trzy miesiące, a najlepiej nawet przez rok, szczególnie latem. Dzięki niemu przebarwienia nie nasilą się o tej porze roku. Pamiętaj jednak, że chociaż krem jest absolutnie niezbędny, nie zastąpi pełnej kuracji zabiegowej. Podejmowano wprawdzie próby stosowania go bez przeprowadzenia uprzednio peelingu. Choć plamki uległy rozjaśnieniu, niestety – nie zniknęły.

Raz, ale skutecznie
Nie trzeba chodzić na serię zabiegów. Jeden jest zazwyczaj absolutnie wystarczający. Najlepsze rezultaty przynosi w przypadku przebarwień na skórze tłustej i mieszanej.
Nie tylko rozjaśnia, ale też reguluje wydwzmocnić barierę naskórkową. Możesz też dokupić krem łagodząco-nawilżający z zestawu Cosmelanu. Zawsze jednak poradź się najpierw lekarza. W razie powikłań czy dużego dyskomfortu zadbaj o to, aby być z nim w ciągłym kontakcie.

Efekt
Pojawia się już po tygodniu (choć największe zmiany zaobserwujesz po upływie miesiąca) i jest naprawdę spektakularny. Potem jednak należy go podtrzymać, stosując krem wybielający.

Co zrobić, aby przebarwienia nie wróciły?

Skuteczny zabieg usuwania przebarwień nie oznacza, że już nigdy się nie pojawią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, przede wszystkim skuteczna ochrona przed słońcem – pod wpływem promieniowania UV dochodzi do zakłócenia pracy melanocytów i ponownego pojawienia się przebarwień.

Dlatego przez cały rok stosuj kremy dzienne z SPF 15. Uważaj latem! Właśnie wtedy pracujesz na przebarwienia, które mogą pojawić się później, nawet jesienią.
Już od kwietnia, najlepiej do końca września, stosuj kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną (SPF 25+).

Po Cosmelanie latem warto sięgnąć ponownie po krem z tej linii (ten sam, który stosowałaś zaraz po zabiegu). Ma nie tylko dużo składników odmładzających, ale też bardzo skuteczne filtry.

Ponawiaj aplikację kremu ochronnego kilka razy dziennie. Jeśli się malujesz, przydadzą Ci się podkłady w kompakcie lub pudry z filtrami,np. Shiseido czy Avene, który ma SPF 50+.

Ten zabieg nie tylko świetnie rozjaśnia plamki, ale również odmładza.
Anna Kondratowicz, 32 lata
Przebarwienia pojawiły mi się 3 lata temu, w ciąży. Jedna, ale dosyć spora ciemna plamka na czole, nad nasadą nosa, kilka kropek na nosie, ciemna linia nad ustami i małe, ale dosyć ciemne i trudne do zamaskowania podkładem plamki na skroniach. W ub.r. robiłam sobie Yellow Peel – rozjaśnił przebarwienia, ale nie na tyle, na ile bym chciała.
dr Ewa Chlebus: Przebarwienia u Ani umiejscowione są dość głęboko w skórze. Dlatego też ciężko je usunąć preparatami zewnętrznymi, a nawet peelingami chemicznymi.
Zabieg: Jest szybki i bezbolesny. Na moją twarz została nałożona maska w kolorze kakao.
Ponieważ trzeba trzymać ją na twarzy kilka godzin, musiałam wrócić w niej do pracy! Wyglądałam tak, jakbym nałożyła grubą warstwę brązującego podkładu. Zmyłam go w domu wodą i tego dnia już nic nie nakładałam na skórę.
Po zabiegu: Następnego zaczęła się zabawa, gdy zaczęłam stosować krem Cosmelan, który w dużej mierze odpowiada za efektywność zabiegu. Zareagowałam na niego nadwrażliwie – po złuszczeniu naskórka (pierwsze 3 dni), dokuczała mi bardzo czerwieniąca się i ściągająca skóra. Wszyscy podejrzewali, że potajemnie chodzę na solarium. Trwało to… miesiąc, mimo że za radą dr Ewy Chlebus przeszłam na system smarowania się tym kremem raz dziennie już po 2 tygodniach. Dodatkowo nakładałam na skórę (ok. 40 min po aplikacji kremu Cosmelan) kosmetyki mocno natłuszczające (Lipobaza, Nanobaza, wazelina); krem nawilżający i łagodzący podrażnienia jest też w ofercie Cosmelanu. Tym reakcjom na pewno nie sprzyjały suche, ogrzewane powietrze
i klimatyzacja. Zdaniem doktor był to efekt przyzwyczajania się mojej skóry do dużej dawki aktywnych retinoidów. Rzeczywiście, po miesiącu problem zniknął.
Efekt: Trudno uwierzyć (w końcu to jeden zabieg i mały słoiczek kremu!), ale jest naprawdę rewelacyjny. Rozlane przebarwienie na czole, plamy nad ustami i na nosie znikły zupełnie, te na skroniach rozjaśniły się niemal całkowicie. Mało tego! Ten zabieg ma świetny efekt odmładzający. Skóra stała się jaśniejsza, promiennie się błyszczy, ma bardziej jednolity kolor, zaskórniki są mniej widoczne. Mam wrażenie, że krem daje też jakieś efekty optyczne, bo zaraz po jego nałożeniu widać zmianę jakości skóry. Postaram się stosować go non stop (rano), a już na pewno sięgnę po niego latem (ma też filtry) – wtedy, kiedy ryzyko pojawienia się przebarwień jest największe. Szkoda byłoby zmarnować taki efekt!
Cena: ok. 1600 zł, 50 ml kremu – 500 zł.
Gdzie: Gabinet Nova Derm, Warszawa, aul. Chłodna 11,
tel. 022 620 98 65, www.novaderm.pl

Anna Kozłowska/ Uroda