Ach, to nadmierne owłosienie! Jak sobie z nim poradzić?

Irytujące niechciane włoski - znasz to zapewne z autopsji... Nadmierne owłosienie, pojawiające się w miejscach, które u kobiet powinny pozostać idealnie gładkie, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Zobacz, skąd się bierze nadmierne owłosienie u kobiet i w jaki sposób można sobie z nim poradzić?
/ 28.09.2010 15:51
Ach, to nadmierne owłosienie! Jak sobie z nim poradzić?

W poszukiwaniu przyczyn

Nadmierne owłosienie u kobiet, które występuje na twarzy, klatce piersiowej czy brzuchu to tak zwany hirsutyzm. jest to owłosienie "typu męskiego".

Bardzo często hirsutyzm nie wiąże się z żadnym konkretnym schorzeniem i jest wynikiem wrodzonej, zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny, czyli męskie hormony, które pobudzają włoski do wzrostu. Czasami jednak nadmierne owłosienie może się wiązać z zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmowaniem niektórych leków.

Najczęstsze zaburzenia, którym towarzyszy hirsutyzm to:

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) - w tym schorzeniu zaburzony jest prawidłowy wzrost pęcherzyków jajnikowych i uwalnianie z nich komórek jajowych. Tak zmienione jajniki produkują nadmierną ilość androgenów. Inne objawy PCOS to nieregularne miesiączki, trądzik, przyrost masy ciała, łysienie typu męskiego;
  • Zespół Cushinga - zespół ten wiąże się z nadmiernym wydzielaniem przez nadnercza hormonów steroidowych, głównie kortyzolu. Poza nadmiernym owłosieniem, objawy tego zespołu to otyłość brzuszna, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca;
  • Niedoczynność tarczycy - nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy może być przyczyną zahamowania owulacji, a to z kolei powoduje w organizmie kobiety wzrost produkcji androgenów.

Przyjmowanie leków, takich jak kortykosteroidy czy minoxidil, także może być przyczyną hirsutyzmu.

Polecamy: Bad-hair day

Pożegnanie z włoskami

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje skutecznymi metodami trwałego usuwania niechcianych włosków:

  • termoliza - przy pomocy cienkiej igły kosmetyczka doprowadza do mieszka włosowego prąd o zmiennym natężeniu. Powstałe w ten sposób ciepło niszczy strukturę mieszka włosowego. Wadą tej metody jest jej czasochłonność, ponieważ pozbycie się jednego włoska trwa ok. 1min;
  • mikroliza - włoski są niszczone przy pomocy specjalnego żelu, wprowadzanego do mieszków włosowych z użyciem prądu o niskim napięciu i natężeniu. W wyniku zabiegu zostają usunięte włoski w fazie wzrostu, dlatego do uzyskania pożądanych efektów koniecznych jest zazwyczaj kilka sesji mikrolizy;
  • lasery - wiązka światła emitowanego przez laser wnika do mieszka włosowego i wytwarzając wysoką temperaturę niszczy zarówno sam włosek, jak i komórki rozrodcze, z których powstają nowe włoski. Jest to więc metoda trwałego usunięcia zbędnego owłosienia. Zabieg jest prawie bezbolesny i całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony lekarz. Najlepsze efekty uzyskuje się u kobiet o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. Wadą laserowej depilacji jest jej wysoka cena.

Nadmierne owłosienie to krępujący problem, który może nas wykluczyć z życia towarzyskiego, a nawet stać się przyczyną depresji. Dlatego warto udać się po pomoc do lekarza, który wykluczy hormonalne przyczyny tego zaburzenia i dobierze najlepszą dla nas metodę depilacji.

Polecamy: Nowość - rybi pedicure

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/02.07.2012 11:22
Bardzo dobry artykuł. Sama mam niedoczynnosc tarczycy jednak lekarz stwierdził, że nie jest to powiązane z moim nadmiernym owłosieniem, ale widocznie się myli i moze jest jakiś ratunek dla mnie. Jeśli hormony tarczycy ustabilizują się dzięki lekom to co stanie się z moim owlosieniem: będzie słabsze, zniknie?