POLECAMY

Aby uszy były piękne, czyli otoplastyka

Czy wiesz, że korzenie plastyki uszu sięgają starożytnych Indii 600 lat p.n.e.? Czego można się obecnie spodziewać po zabiegu korekcji małżowin usznych? Jak skorygować odstające uszy? Jakie są wskazania i przeciwwskazania? Czy w gabinecie chirurga można nadać uszom szpiczasty kształt tak, by wyglądały jak uszy elfa?
Aby uszy były piękne, czyli otoplastyka

Starożytne korzenie

Trudno w  to uwierzyć, ale chirurgia plastyczna uszu, czyli właśnie otoplastyka, sięga korzeniami do starożytności, kiedy to Sushruta (lekarz ze starożytnych Indii) 600 lat p.n.e. wraz ze swoimi studentami zaczął operować uszy, a raczej rekonstruować je. Jego pacjentami byli przestępcy ukarani obcięciem uszu.

Zobacz też: dział Chirurgia plastyczna

Otoplastyka dziś

Współcześnie zabiegi chirurgii plastycznej są dość powszechnie wykonywane, także wśród dzieci i młodzieży. Szczególnie ważne jest to, że dzięki takim zabiegom można zniwelować odstając uszy, co pozwala uniknąć narażania się na drwiny i żarty rówieśników.

Dla kogo?

Zabieg chirurgii plastycznej uszu jest polecany osobom z różnego rodzaju deformacjami małżowiny usznej, przy czym nieważne, czy są one pochodzenia wrodzonego, czy powstały wskutek urazów.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jest świadomy, ale nie czuje bólu. Zabieg trwa godzinę. Rekonwalescencja trwa dwa tygodnie.

Przeciwwskazania

Nie ma konkretnych zaleceń, kto nie może poddać się zabiegowi korekty uszu.

Względną przeszkodą mogą być:

  • infekcje ucha,
  • stany zapalne,
  • cukrzyca,
  • niedokrwistość,
  • nieleczone nadciśnienie.

Ile kosztuje zabieg?

W zależności od kliniki za zabieg operacji plastycznej ucha zapłacimy od 1700 zł do 3000 zł.

Zobacz też: Czy warto robić lifting twarzy i szyi?

„Elfie” uszy

Niedawno pojawił się dość dziwny trend w chirurgii plastycznej uszu: nadawanie górnej części małżowiny spiczastego kształtu „jak u elfa”.  Zabieg cieszy się coraz większą popularnością.

Operacja kosztuje ok. 600 dol.,  a przeprowadza ją "artysta od modyfikacji ciała" Steve Hayworth

Jednak chirurdzy ostrzegają: po pierwsze przez taki zabieg bardzo łatwo o poważną deformację, po drugie – o infekcję ucha.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)