Operacja plastyczna/ fot. Fotolia

Abdominoplastyka, czyli chirurgia plastyczna brzucha

Czy wiesz, na czym polega abdominoplastyka? Dla kogo jest przeznaczona? Kiedy wykonanie tego zabiegu jest zupełnie niewskazane, a kiedy wręcz przeciwnie? O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na taki zabieg chirurgiczny?
/ 21.06.2011 15:19
Operacja plastyczna/ fot. Fotolia

Na czym polega?

Abdominoplastyka to inaczej chirurgia plastyczna brzucha. Zazwyczaj zabieg operacyjny polega na usunięciu nadmiernej ilości skóry oraz tłuszczu z podbrzusza lub śródbrzusza oraz „poprawieniu” mięsni brzucha.

Dla kogo?

Największą korzyść z przeprowadzenia takiego zabiegu odniosą osoby posiadające nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w obrębie obwisłej skóry brzucha. Nadmiar, który nie daje się zredukować mimo stosowanych ćwiczeń i diet, może zostać zakwalifikowany w czasie zabiegu. Abdominoplastyka może też pomóc w przypadku śladów po przebytych ciążach, kiedy skóra brzucha jest mocno obwisła.

Zobacz też: Powiększanie ust - całuśne spełnienie marzeń

Przeciwwskazania

Abdominoplastyce nie powinny się poddawać kobiety, które panują w przyszłości zajść w ciążę. Przeciwwskazaniami do operacji są również choroby układu krążenia bądź oddychania, żylaki lub przebyta zakrzepica żylna. Wykluczają ją zaś zaburzenia krzepnięcia oraz problemy hormonalne. Przeciwwskazaniem jest również nadmierna otyłość. Do zabiegu należy przystąpić zdrowym, bez przeziębienia, opryszczki. W razie potrzeby zaleca się przed nim wykonanie dodatkowych badań.

Zamiast odchudzania?

Nie można traktować tego zabiegu jako alternatywy dla odchudzania, raczej pomoc w przypadku, gdy odchudzanie albo nie przynosi efektów, albo zostawia nieestetyczne zmiany. Abdominoplastykę warto zastosować wtedy, gdy mniej inwazyjne metody (jak np. liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu) nie pomagają.

Jak wygląda zabieg?

Jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym – zewnątrzoponowym lub dolędźwiowym, pod nadzorem anestezjologa – lub ogólnym. Trwa ok. 2–2,5 godziny.

Po zabiegu

Przez kilka pierwszych dni brzuch jest zabandażowany, trzeba też zażywać środki przeciwbólowe. Ponadto przez 10 dni po zabiegu trzeba unikać prostowania się, a także przemęczanie mięśni brzucha. Ważne jest też przestrzeganie odpowiedniej diety, co jest związane m.in. ze zmianą położenia jelit.

Zobacz też: dział Chirurgia plastyczna

Ile kosztuje?

W zależności od kliniki, w której poddajemy się zabiegowi, cena wynosi od ok. 4000 zł do 13000 zł.