ABC chirurgii plastycznej

ABC chirurgii plastycznej

Jeszcze kilkanaście lat temu chirurgia plastyczna w Polsce była mało znana i kojarzyła się bardziej z amerykańskimi gwiazdami kina niż z rzeczywistością. Obecnie każdy, jeżeli tylko chce i ma trochę oszczędności, może zrobić sobie operację plastyczną. Ale czy naprawdę wiesz, czym jest i czym zajmuje się chirurgia plastyczna?
/ 18.10.2010 18:17
ABC chirurgii plastycznej

Kilka słów historii

Szukając informacji w Internecie na temat historii chirurgii plastycznej znajdujemy niesamowite opowieści, jak chociażby ta o przeszczepieniu psu kawałka nosa. Wszystkie te opisane metody może i są prawdziwe, ale z prawdziwą chirurgią plastyczną nie mają zbyt wiele wspólnego.

Początek rozwoju chirurgii plastycznej datowany jest na lata II wojny światowej, a w Polsce tuż po. Początkowo miała nieść pomoc weteranom wojennym, którzy w wyniku działań zbrojnych odnieśli poważne i bardzo szpecące rany. Wówczas mało kto myślał, że rozwinie się ona w tak niewyobrażalny sposób. Dzisiaj kojarzona jest głównie z poprawianiem wyglądu, ale nie zapominajmy, że cały czas niesie pomoc ludziom skrzywdzonym przez los np. rekonstrukcje po operacjach usunięcia guzów w obrębie twarzy czy piersi, wypadkach komunikacyjnych czy wadach wrodzonych (rozszczep wargi, podniebienia itp.).

Zobacz też: Zanim wejdziesz do gabinetu chirurga plastycznego

Co oferuje chirurgia plastyczna?

W obecnych czasach możemy zmienić w naszym wyglądzie niemal wszystko. Począwszy od najpopularniejszych implantów piersi, przez korekcje nosa, odstających uszu, liposukcji, aż do operacji narządów płciowych, w tym także zmiany płci.

Ograniczeniem może być tylko grubość portfela pacjenta, ponieważ ceny zabiegów nie należą do najtańszych (od kilkuset złotych w przypadku usuwania blizn, aż do kilkudziesięciu tysięcy, gdy chcemy zrobić sobie lifting całego ciała).

Zobacz też: Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?

Dlaczego to jest takie drogie?

Patrząc na ceny operacji plastycznych aż włos jeży się na głowie. Pojawiają się pytania skąd biorą się takie wysokie ceny? Pozornie mogłoby się wydawać, że to zwykła zachłanność lekarzy, ale w rzeczywistości koszty, które ponosi klinika w związku z zabiegiem są również wysokie.

Kupno sprzętu oraz jego ciągły serwis, zaopatrzenie w narzędzia i ich sterylizacja po każdym zabiegu, wyposażenie sali operacyjnej (oświetlenie, stół operacyjny), pensje chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek, instrumentariuszek składają się na cenę zabiegu. Każda, nawet najdrobniejsza, rzecz musi posiadać specjalny certyfikat medyczny, a produkty z takim certyfikatem są niesamowicie drogie. Ponadto na cenę zabiegu wpływa technika jego wykonania. Oczywiste jest, że im nowocześniejsza metoda zostaje zastosowana do wykonania operacji, tym jej cena bardziej rośnie.

Słownik podstawowych pojęć z zakresu chirurgii plastycznej

  • abdominoplastyka – operacja brzucha, polegająca na usunięciu nadmiaru tłuszczu i skóry oraz odpowiednie ukształtowanie mięśni brzucha;
  • augmentacja piersi – powiększanie piersi;
  • botox / dysport – usunięcie zmarszczek na twarzy poprzez zastosowanie wstrzyknięć z toksyny botulinowej;
  • dermabrazja – usunięcie przebarwień, blizn poprzez ręczne ścieranie skóry;
  • hydradermabrazja – dermabrazja + oczyszczenie i odmłodzenie skóry;
  • liposukcja – odsysanie tłuszczu;
  • macrolane – powiększanie piersi poprzez ostrzykiwanie ich kwasem hialuronowym;
  • mastopeksja – modelowanie piersi;
  • rolletic – leczenie cellulitu.