3 najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Sprawdź, jakie zabiegi medycyny estetycznej były najpopularniejsze w Polsce w trakcie ostatnich 20 lat. Zabiegi wytypowało 287 lekarzy medycyny estetycznej w specjalnej ankiecie!
/ 24.01.2014 11:00

Okazją do przeprowadzenia ankiety było obchodzone pod koniec 2013 roku 20-lecie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

fot. Fotolia

Badani lekarze dość jednomyślnie wskazali najpopularniejsze zabiegi. Należą do nich toksyna botulinowa (87% lekarzy wskazało na ten zabieg jako najbardziej popularny), wypełniacze, np. kwasem hialuronowym (85%) i mezoterapia (80%). Polacy decydują się najczęściej na zabiegi eliminujące zmarszczki, wśród klientów są także coraz częściej mężczyźni. Dlaczego akurat te zabiegi?

Dlaczego botoks jest taki popularny?

Botoks polecany jest przede wszystkim ludziom młodszym, przed 40. Pozwala w łatwy sposób zniwelować zmarszczki mimiczne i dzięki temu przedłużyć młody wygląd twarzy. Jest to kusząca perspektywa dla osób aktywnych zawodowo, które w ten sposób mogą „konkurować” z młodym narybkiem przed 30-tką. Wszak w ogłoszeniach o pracę szuka się „ludzi młodych z doświadczeniem”.  Poza tym botoks jest atrakcyjny cenowo na tle innych zabiegów, a przy tym bezbolesny, prosty w wykonaniu, nie zajmuje zbyt dużo czasu i jest w pełni bezpieczny. Wykonywany od lat w gabinetach, daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

Wybór wypełniaczy

Popularność wypełniaczy, głównie na bazie kwasu hialuronowego wynika z faktu, że zabieg ten przywraca twarzy młodszy, łagodniejszy wygląd, a co najważniejsze – efekty są bardzo naturalne. Zaleca się go, gdy trzeba uzupełnić głębsze zmarszczki, ubytki tkanki, związane z upływającym czasem (w okolicy policzków, fałdów nosowo-wargowych, ust i konturu twarzy). Wypełniacze, obok botoksu, należą do tzw. zabiegów lunchowych, a więc można je zrobić teoretycznie w przerwie na lunch i zaraz wrócić do bieżącej aktywności. Oczywiście w praktyce zaleca się kilkudniowy odpoczynek, ale szybkość powrotu do normalnego wyglądu i życia jest imponująca.

Lekarze także odpowiedzieli na pytanie o liczbę zabiegów estetycznych - aż 64% ankietowanych potwierdziło wyraźny wzrost liczby pacjentów w ostatnim czasie. Wzrosła także liczba doświadczonych lekarzy uprawnionych do wykonywania zabiegów, a poziom ich wiedzy, dzięki licznym międzynarodowym konferencjom organizowanym w Polsce, jest na najwyższym światowym poziomie. Czy to możliwe, że w przyszłości zabiegi estetyczne będą tak oczywiste jak wizyta u dentysty czy fryzjera?

Polecamy: Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej – wywiad

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging