Zanim wyjdziesz na plażę

Na spotkanie ze słońcem trzeba się przygotować. Poznaj swój fototyp i dobierz krem z odpowiednim faktorem.
 
Dermatolodzy twierdzą, że ze względu na zagrożenie nowotworami skóry najrozsądniej byłoby wrócić do ideału urody sprzed 100 lat i starać się o zachowanie mlecznobiałej cery.
Jeżeli uwielbiasz opaleniznę, dużo wcześniej przygotuj się na spotkanie ze słońcem. Kilka tygodni przed plażowaniem zacznij przyjmować beta-karoten oraz witaminy C i E. Przed wyjściem na plażę, nawet w pochmurny dzień, starannie smaruj skórę odpowiednim dla Twojego typu urody mleczkiem lub olejkiem. Zabieg ponawiaj co 2 godziny.


Poznaj swój fototyp
Typ I - nordycki
Skóra bardzo jasna z licznymi piegami, włosy rude lub blond, oczy jasnoniebieskie, brodawki piersi bardzo jasne. Przez tydzień stosuj mleczko z faktorem 25-30, potem 15-20.

Typ II - europejski
Skóra jasna z piegami, włosy ciemnoblond, oczy niebieskie, zielone lub szare, brodawki jasne. Używaj mleczka z faktorem 20-25 przez tydzień, potem 15-20.

Typ III - europejski
Śniada cera bez piegów, włosy brązowe, oczy szare lub brązowe, brodawki ciemne. Stosuj mleczko z faktorem 10-15 przez tydzień, potem 5-10.

Typ IV - śródziemnomorski
Śniada cera, włosy ciemnobrązowe lub czarne, oczy ciemne, brodawki ciemne. Używaj mleczka z faktorem 5-10 przez tydzień, potem 3-5.

Cera pod specjalną ochroną
Jeśli masz jasną cerę z piegami lub znamionami, kruche naczynka, trądzik różowaty - potrzebujesz filtrów o najwyższym faktorze, czyli współczynniku ochrony przeciwrumieniowej.

Kto powinien zostać w cieniu
Wszyscy między godz. 11 a 15. Największą ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i osoby biorące leki: antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, antyhistaminowe, antydepresyjne, kardiologiczne, neuroleptyki, preparaty przeciwtrądzikowe.

Kilka dobrych rad
Do wakacyjnej kosmetyczki, oprócz zestawu specjalnych preparatów do opalania, warto spakować: mleczko z tonikiem do twarzy 3 w 1, krem nawilżający i wodę w sprayu, krem pod oczy, ochronną pomadkę do ust, bezalkoholowy dezodorant, płyn pod prysznic i szampon do włosów z filtrami chroniącymi je przed słońcem.
Bardzo przydatny jest też talk (np. Alantan), który chroni stopy przed bakteriami i pozwala uniknąć odparzeń np. w czasie długich wędrówek górskich.
Jeśli chcesz uniknąć plam na skórze, przyjemność skrapiania się perfumami i wodami toaletowymi zostaw sobie na wieczór.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/13 lat temu
Kib m vu buffuu gsdo ghd