kosmetyki fot. Fotolia

Tych kosmetyków nie wolno ze sobą łączyć

Grozi to podrażnieniem i niedoskonałościami.
Małgorzata Machnicka / 27.06.2017 08:11
kosmetyki fot. Fotolia

Z własnego doświadczenia wiem, jaką krzywdę można sobie wyrządzić nieprzemyślaną pielęgnacją (i eksperymentami). Dlaczego wszystkim zawsze powtarzam, że nie ma sensu się wymądrzać i twierdzić, że "wie się lepiej" (od tego, co jest napisane na opakowaniu).

8 najlepszych marek kosmetyków naturalnych

Nie tylko własna głupota może doprowadzić cerę do granic wytrzymałości. Również, jeśli nie najczęściej, cierpimy z powodu niewystarczającej wiedzy na temat pielęgnacji. Jedną z kluczowych zasad, której należy się trzymać przy dbaniu o skórę, to temat łączenia konkretnych składników, a raczej ich... niełączenia. Największe obostrzenia tyczą się kwasów owocowych i retinolu.

Po zachwycie nad azjatyckimi kosmetykami, przyszedł czas na...

Składniki kosmetyków, których nie wolno ze sobą łączyć:

  • witaminy C z retinoidami (kwasowe pochodne witaminy A) - mają zbawienny wpływ na naszą skórę, ale nie mogą być stosowane w tym samym czasie. Retinol, który ma działanie złuszczające i lekko oksydacyjne, unieszkodliwi przeciwrodnikowe właściwości witaminy C - po prostu ją utleni i sprawi, że przestanie działać.
  • retinolu z kwasem glikolowym -  obie substancje mają silne działanie złuszczające. Zastosowane razem są mieszanką wybuchową!
  • kwasu cytrynowego i wszystkich innch składników aktywnych - kwas cytrynowy należy do grupy kwasów AHA i ma silne działanie złuszczające. Stosuje się go w wielu kremach do twarzy, ale w połączeniu z innymi agresywnymi składnikami może powodować silne podrażnienia.
  • kwasu salicylowego z glikolowym - to silnie odmładzające składniki i nie ma sensu, by aplikować je razem, bo mogą tylko podrażnić skórę.  Zdecyduj się na jedną z nich - kwas salicylowy lepiej sprawdzi się w przypadku tej tłustej i mieszanej, zaś glikolowy - normalnej, z tendencją do suchej.
  • retinolu i kosmetyków na trądzik - ten pierwszy jest sam w sobie jest dobrym składnikiem przeciwtrądzikowym i nie ma więc potrzeby łączenia go z innymi. Jednoczesne stosowanie retinolu i nadtlenku benzoilu zupełnie znosi terapeutyczne efekty tych substancji. Z kolei połączenie z kwasem salicylowym powoduje mocne przesuszenie i zaczerwienienie. Jeśli myślisz, że w połączeniu pomogą ci uporać się z wypryskami, mamy złą wiadomość – wzajemnie wykluczają swoje działanie.