Tabletki hormonalne a opalanie

Mam przepisane tabletki hormonalne. Czy mogę się opalać? Słyszałam, że może to spowodować przebarwienia. Agata ze Szczyrku

Tabletki hormonalne a działanie fotouczulające

Wiele leków ma działanie fotouczulające. Nie zawsze lekarze lub farmaceuci informują o takim problemie, dlatego warto samodzielnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Działanie fotouczulające może być szczególnie przykre, gdyż powoduje powstawanie na skórze oparzeń, bolesnych podrażnień i trwałych plam słonecznych, przebarwień trudnych do usunięcia.

Zobacz też: Jakich kosmetyków i zabiegów kosmetycznych lepiej unikać latem?

W trakcie terapii  lekami, a także do 2-3 tygodni po niej należy unikać słońca, a na co dzień stosować filtry SPF minimum 50 (aby osiągnąć taki faktor na odsłoniętą skórę należy nałożyć około 2,5 ml preparatu, cieńsza warstwa zmniejszy faktor ochrony).  Aplikację w ciągu dnia należy powtarzać, a dodatkowo chronić się pod kapeluszem, czapką i okularami, a ramiona okrywać dodatkowym ubraniem.

Przy tych lekach lepiej się nie opalać

Leki hormonalne

Tabletki antykoncepcyjne i hormonalne terapie zastępcze mogą powodować powstawanie plam na skórze.

Leki przeciwbólowe

Przebywając na słońcu unikajmy ibuprofemu, diklofenaku i naproksenu. Można zastąpić je paracetamolem.

Antybiotyki

Każda terapia antybiotykowa to zakaz opalania, szczególnie ostrożnym należy być w czasie przyjmowania tetracyklin (np. doksycyklina) oraz sulfonamidów.

Zioła i olejki

Latem unikajmy naparów i preparatów z arcydzięgla i dziurawca. Niektóre olejki eteryczne również działają fotouczulająca; olejek pomarańczowy i cynamonowy.

Zobacz też: Silikon w kosmetykach - jak wpływa na skórę?

Leki dla cukrzyków

Diabinese, lek podawany zamiast insuliny

Leki moczopędne

Furosemid może działać fotouczulająco

Leki nasercowe

Propranolol oraz leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca oraz preparaty obniżające poziom cholesterolu.

Retinoidy i kwasy AHA, BHA

W czasie terapii cery retinoidami na receptę (Zorac, Artrederm) bezwzględnie należy stosować skuteczną ochronę prze promieniami UV. Należy ostrożnie stosować kremy z kwasami AHA i bezwzględnie używać protektora słonecznego.

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.