Solarium - przygotowanie do opalania

Chciałabym trochę opalić swoją bardzo jasną skórę w solarium. Czy trzeba się przygotować do takiej wizyty? Dagmara z Gniezna

Jak przygotować się do opalania w solarium?

Pożądany efekt - czyli równomierną i trwałą opaleniznę uzyskasz wtedy, jeśli przed opalaniem zadbasz o czystość i świeżość skóry - usuniesz zrogowacenia i wszelkie zanieczyszczenia. Poddawaj całe ciało delikatnemu peelingowi, w celu uniknięcia niewłaściwych reakcji skóry na promienie UV.

Istotne jest sprawdzenie czy w solarium, w którym masz zamiar poprawić koloryt skóry, są używane lampy emitujące bezpieczny poziom promieniowania ultrafioletowego (0,3 wat na metr kwadratowy). W takich bezpiecznych solariach seanse opalania trwają minimum 15 minut. Jeśli zostanie zaproponowany krótszy czas - najprawdopodobniej lampy znacznie przekraczają dozwolony poziom promieniowania.

Opalaj się nie częściej niż raz dziennie. Po 8 - maksymalnie 10 seansach należy zrobić sobie przerwę. Możemy przyjąć tylko określoną dawkę promieni UV bez szkody dla zdrowia. Pij dużo wody, aby uzupełnić jej utratę (korzystając z solarium bardzo się pocimy).

Zobacz też: Jakie są negatywne skutki opalania?

Przy zażywaniu antybiotyków, niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych, stosując kremy i kosmetyki z wyciągiem z chlorofilu lub zawierające kwasy AHA, należy koniecznie skontaktować się przed opalaniem z kosmetologiem. W przypadku poważnych chorób serca, zaburzeń krążenia, nadczynności tarczycy, gruźlicy i zaburzeń hormonalnych należy zrezygnować z opalania w solarium. Dotyczy to również osób dotkniętych chorobą nowotworową, kobiet miesiączkujących i w ciąży.

Dzień przed skorzystaniem z solarium:

  • zrób peeling ciała
  • pokryj ciało specjalnymi kosmetykami aktywizującymi wytwarzanie melaniny (odpowiedni preparat otrzymasz w gabinecie solarium). Nie używaj preparatów z filtrem przeznaczonych do opalania na plaży, ponieważ blokują dostęp promieni ultrafioletowych do skóry;
  • na usta nałóż sztyft ochronny, ponieważ delikatny naskórek nie ma żadnej ochronnej bariery;
  • należy osłonić płatkami kosmetycznymi lub ligniną brodawki piersiowe, ponieważ skóra na nich jest bardzo delikatna i wrażliwa; to samo dotyczy pieprzyków czy innych zmian skórnych;
  • zdejmij biżuterię i zegarek;
  • wyjmij szkła kontaktowe;
  • załóż specjalne okulary chroniące oczy przed promieniowaniem UV.

Zobacz też: Fototypy skóry – jaki jest Twój?

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.