POLECAMY

Retinol - witamina młodości

Jaki wpływ na naszą skórę ma retinol zwany witaminą młodości? Witaminy mają dobroczynny wpływ na nasz organizm, ale jeśli chodzi o starzenie się skóry największe znaczenia ma przede wszystkim witamina A. Witaminę A w czystej postaci nazywamy właśnie retinolem. Jak skutecznie chronić skórę przy pomocy retinolu? Musisz pamiętać o kilku wskazówkach stosowania witaminy A.
Retinol - witamina młodości fot. Materiały prasowe Me & My Friends

Używanie kosmetyków, zawierających aktywną postać witaminy A, to jeden z sekretów nieskazitelnej i wiecznie młodej cery. Wraz z upływem lat organizm coraz częściej upomina się o brakujące związki chemiczne. Jednym ze sposobów na uzupełnienie tego zapotrzebowania jest odpowiednia dieta. Nie zawsze jest to jednak środek wystarczający. Wtedy właśnie można sięgnąć po wsparcie retinolu.

Zobacz też: Dobór perfum - jakie będą odpowiednie?

Jak zacząć?

Zgodnie z opiniami kosmetologów kurację retinolem powinno się rozpocząć w okolicach 35. roku życia. Niewykluczone jednak, że organizm zacznie domagać się tego składnika dużo wcześniej. Sygnałem do działania powinny być pierwsze zmarszczki, które mogą pojawić się nawet tuż po 20. roku życia. Retinol działa w ten sposób, że wzmaga produkcję włókien kolagenu i elastyny. Dzięki temu nie tylko wygładza istniejące już zmarszczki, ale również skutecznie zatrzymuje proces powstawania nowych. Wpływa to na poprawę całościowego wyglądu skóry. - Należy pamiętać, że aktywna postać witaminy A to związek o bardzo silnym działaniu, którego dopuszczalne stężenie w kosmetykach wynosi 1 proc. – mówi Piotr Janczak z Beauty Cosmetics. - W praktyce zawartość retinolu w kosmetykach jest dużo mniejsza, dlatego dla lepszych efektów warto pamiętać o regularnej aplikacji tej substancji - dodaje.

Zobacz też: Tańsza opcja - kosmetyki do pielęgnacji

Jak to działa?

Działanie retinolu jest tak efektywne, że czasem, po jego użyciu, na skórze mogą pojawić się delikatne podrażnienia. Nie stanowią one jednak  powodu do obaw. - Zaczerwieniony naskórek lub delikatne swędzenie, które zwykle ustępuje po kilku dniach przerwy w stosowaniu retinolu, to znak, że substancja działa prawidłowo – uspokaja Piotr Janczak. - W tym czasie można zauważyć poprawę kolorytu, elastyczności i jędrności skóry, co przekłada się na wygładzenie zmarszczek - informuje.

Retinol odpowiedzialny jest również za regulację tempa rogowacenia naskórka. Dzięki temu zachowuje on naturalną grubość, która charakteryzuje młodą, zdrową cerę. Aplikowanie witaminy A w czystej postaci wiąże się też ze złuszczaniem naskórka. Warto więc ograniczyć na czas jego stosowania zabiegi kosmetyczne, których działanie przynosi podobny skutek. Mowa tu między innymi o peelingu, a zwłaszcza jego mechanicznej odmianie. Stosując retinol, należy także zrezygnować z preparatów, zawierających kwasy owocowe, które również złuszczają wierzchnią warstwę skóry.

Zobacz też: Czy opłaca się kupować zestawy kosmetyków?

Jak stosować?

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do używania kosmetyków z retinolem. Warto jednak przed rozpoczęciem kuracji odpowiednio zabezpieczyć cerę, używając przez kilka dni kremów regeneracyjnych lub nawilżających. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób o cerze suchej lub ze skłonnościami do podrażnień. Należy również pamiętać, że aplikowanie witaminy A w czystej postaci nie powinno mieć charakteru ciągłego. Po 12 tygodniach intensywna kuracja powinna zostać zakończona. Przerwa w stosowaniu retinolu nie oznacza jednak, że nie jest on dostarczany skórze. Komórki magazynują tę substancję i uwalniają ją w momencie, gdy cera najbardziej tego potrzebuje.

Zobacz też: Jak wybrać szczoteczkę elektryczną do zębów?

Retinol jest dostępny w postaci  kremu, maści, a ostatnio także oleistej mazi, zamkniętej w małych kapsułkach. Ta, nowoczesna forma, pozwala przeciwdziałać utlenianiu substancji i ułatwia jej dozowanie. Warto pamiętać, że poza działaniem przeciwzmarszczkowym, witamina A wykazuje również skuteczność w walce z niedoskonałościami cery. Charakterystyczna jest dla niej wysoka skuteczność. Efekty jej stosowania mogą być widoczne nawet po 7 dniach od pierwszego kontaktu preparatu ze skórą.

Warto jednak pamiętać, że kosmetyki z retinolem są bardzo aktywne, dlatego należy stosować je zgodnie z zaleceniami specjalistów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)