POLECAMY

Obalamy mity o kosmetykach pielęgnacyjnych

Sprawdźcie, jakie mity o kosmetykach pielęgnacyjnych kryją się w świadomości wielu z nas. Rozprawiamy się z nimi!

mity o kosmetykach pielęgnacyjnych

fot. Fotolia

Obalamy 8 mitów na temat kosmetyków pielęgnacyjnych!

MIT 1. Składniki aktywne zawarte w kosmetykach, aby działały, muszą przenikać przez barierę skóry.

Nie wszystkie preparaty muszą przenikać w głąb skóry, aby wykazywać działanie. Składniki kosmetyczne mogą działać na różnych poziomach skóry, np. wazelina, olej mineralny i dimetikon (silikon), tworzą na powierzchni skóry wygładzającą warstwę i nie przenikają głębiej. Oczywiście występuje wiele substancji, które muszą przenikać przez barierę skóry, aby skutecznie zadziałać, głównie kosmeceutyki o działaniu leczniczym, np. retinoidy.

MIT 2. Filtry słoneczne o SPF powyżej 15 nie dają dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi.

Filtry słoneczne o SPF powyżej 15 zapewniają dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi, ale jest ona niewielka. Preparat z SPF 30 daje ochronę lepszą jedynie o 4% w porównaniu z produktem z SPF 15. Dlatego preparaty z SPF 15 są najczęściej polecane przez kosmetologów, zapewniają bowiem odpowiednią ochronę, a jednocześnie mają dobre parametry estetyczne (są mniej kleiste od preparatów z wyższym SPF).

MIT 3. Samoopalacze chronią przed promieniami słonecznymi

Kosmetyki będące samoopalaczami zawierają jako substancję czynną dihydroksyaceton. Niestety zmiana koloru skóry na brązowy nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Owszem, samoopalacze mogą działać na skórę tak jak filtry z SPF 3-4 przez okres do 1 godziny po ich zastosowaniu. Tak więc,  dihydroksyaceton stanowi bezpieczną alternatywę dla opalania, jednak nie daje ochrony przed promieniami słonecznymi.

MIT 4. Rzadko spotykane składniki kosmetyków zwiększają ich skuteczność

Drogie kosmetyki często zawierają unikalne składniki, które uważane są za bardziej skuteczne w pielęgnacji skóry. Niestety wartość kosmetyków tylko w niektórych przypadkach jest uzasadniona. Dla przykładu: wysoka cena kremu z rzadkim rodzajem kawioru jesiotra europejskiego wynika z tego, że musi on być zbierany świeży i w takiej postaci natychmiast transportowany do laboratorium, gdzie jest poddawany obróbce. Producent musi również stosować się do bardzo restrykcyjnych regulacji prawnych dotyczących zagrożonych gatunków. Przy wyborze preparatów kosmetycznych obowiązuje zasada: dopóki nie zostaną przeprowadzone badania kliniczne, dopóty nie ma dowodów na efektywność nowych, rzadkich składników aktywnych.

Zobacz także: Symbole na kosmetykach - plansza

 MIT 5. Wartości filtrów przeciwsłonecznych sumują się, czyli stosując krem z SPF 15 i podkład z SPF 15, uzyskujemy ochronę SPF 30

Niestety, wskaźniki ochrony przeciwsłonecznej (SPF) się nie sumują – jeśli używamy kilku preparatów z filtrami, to w efekcie jesteśmy chronieni na tyle wysoko, na ile wskazuje najwyższa wartość jednego z faktorów zastosowanych produktów. Używając dwóch produktów z SPF 15 nie uzyskujemy ochrony SPF 30, tylko tzw. „efekt podwójnej warstwy ochronnej”.

 MIT 6. Kosmetyki mogą odwracać proces fotostarzenia się skóry (spowodowanego promieniowaniem słonecznym)?

Producenci nie mogą umieszczać informacji o „odwracaniu” jakiegokolwiek procesu związanego ze starzeniem się skóry za pomocą kosmetyków. Dlatego na opakowaniach możemy przeczytać, że „kosmetyk poprawia wygląd zmian wynikających ze starzenia się skóry pod wpływem promieni słonecznych”, nie odwracając jednak skutków tego procesu.

 MIT 7. Składniki aktywne zawarte w kosmetykach mogą wpłynąć na zmniejszenie ujść gruczołów łojowych (porów skórnych)?

Niestety, do tej pory nie stwierdzono, aby kosmetyki wykazywały takie działanie. Istnieją jednak substancje tj. kwas glikolowy lub salicylowy, które skutecznie wygładzają powierzchnię skóry i optycznie zmniejszają wymiar ujść gruczołów łojowych, jednak nie zmniejszają wielkości porów w sposób dający się zmierzyć. Warto jednak stosować ww. substancje, ponieważ bez wątpienia mogą spowodować zmniejszenie porów, poprzez usunięcie resztek keratynowych, które przyczyniają się do powstania problemu „rozszerzonych porów”.

 MIT 8. Pielęgnacja skóry wymaga zastosowania wielu kosmetyków oczyszczających i nawilżających.

Nie ma potwierdzonych naukowo dowodów, wskazujących na korzyści kosmetyczne ze stosowania wielu produktów i złożonych schematów pielęgnacji skóry. Japończycy twierdzą, że mają najbardziej wrażliwą skórę, dlatego pielęgnacja twarzy w Japonii jest niezwykle skomplikowanym rytuałem, opierającym się na aplikacji wielu środków oczyszczających, odżywczych i nawilżających. Niemniej jednak, im więcej stosuje się środków do pielęgnacji skóry, tym większe jest ryzyko wystąpienia podrażnień i chorób skóry. Podsumowując, również w przypadku pielęgnacji skóry, najlepiej trzymać się zasady aplikacji kosmetyków z umiarem.

Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Czarnota, ekspert Janssen Cosmetics

Polecamy: Z czego składa się krem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
jakiś czas nie stosuję już tylu kosmetyków co kiedyś a zamiast nich używam olejów do pielęgnacji ciała. do skóry olej z dzikiej róży a do włosów olej lniany. oba z oleofarm. sprawdzają się rewelacyjnie w swojej roli,a i skóra i włosy są w świetnej kondycji.