Naturalny szampon, który nie tuczy

Rutynowe czynności w życiu każdego człowieka to mycie zębów, mycie twarzy a także mycie włosów. Wybór szamponu i odżywki to dwie czynności, którym nie zawsze poświęcamy wiele uwagi.
/ 22.05.2013 07:51

Rutynowe czynności w życiu każdego człowieka to mycie zębów, mycie twarzy a także mycie włosów. Wybór szamponu i odżywki to dwie czynności, którym nie zawsze poświęcamy wiele uwagi. Może czas zacząć zastanawiać się nad tym czy używając danego szamponu nie szkodzisz  włosom i nie tylko im ale również całemu organizmowi?

Naturalny szampon, który nie tuczy

Naukowcy z Mount Sinal Medical Center w Big Apple stwierdzili, że ftalany zawarte w szamponach mogą być przyczyną wzrostu ciała. Niemożliwe? Odrobina szamponu miałaby przyczynić się do otyłości? Biorąc pod uwagę częstość mycia włosów, narażenie na kontakt z ftalanami może być znaczny.

Ftalany zawarte w kosmetykach to diethylphtalat (DEP) oraz dimethylphtalat (DMP). Nie ma obowiązku by producent wymieniał go w składzie, dlatego często nie wiemy czy szampon go zawiera. Naukowcy z Munt Sinal Medical Center w Big Apple stwierdzili, że ftalany mogą zakłócać pracę układu hormonalnego. Natomiast badania prowadzone przez zespół naukowców w Rochester wykazały, że stosowanie kosmetyków zawierających ftalany przez kobiety może mieć niekorzystny wpływ na rozwój gonad męskich u płodu.

Fot. Depositphotos

W takim razie czy warto sięgać po szampon, którego skład może być nam nieznany? Wybór należy do każdego z was. My jednak zachęcamy do samodzielnego przygotowania szamponu wolnego od „chemicznych kalorii”.

Szampon z jajek

Potrzebujesz:

 • 2 jajka,
 • 1 szklanka ciepłej wody.

Sposób przygotowania:
Jajka dokładnie umyj. Oddziel żółtka od białek. Żółtka ucieraj dodając wodę. Po zakończeniu tej czynności wetrzyj szampon we włosy. Owiń głowę ręcznikiem lub chustką. Pozostaw chustkę na głowie przez godzinę. Po tym czasie spłucz włosy ciepłą wodą.

Szampon pokrzywowy do włosów tłustych

Potrzebujesz:

 • 10 dag liści pokrzywy,
 • 10 dag korzenia łopianu,
 • 1 litr wody.

Sposób przygotowania:
Wodę zagotuj. Wrzącą woda zalej pokrzywę i łopian. Gotuj na małym ogniu przez pół godziny. Całość odstaw na 24 godziny. Po upływie doby „szampon” odcedź. Do tego celu wykorzystaj gęste sito lub gazę opatrunkową.

Szampon z łopianu do włosów normalnych i tłustych

Potrzebujesz:

 • 5 dag suszonego korzenia łopianu,
 • 1 litr wody.

Sposób przygotowania:
Wodę zagotuj. Do wrzącej wody dodaj łopian. Całość gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny. Napar odstaw na godzinę. Następnie odcedź. Szampon jest już gotowy do użycia.

Płukanka do tłustych włosów

Potrzebujesz:

 • liście rozmarynu (suszone),
 • 1 cytryna,
 • 1 łyżeczka węglanu potasu,
 • woda.

Sposób przygotowania:
Do garnka wlej zimną wodę. Dodaj garstkę suszonego rozmarynu. Całość zagotuj. Po zagotowaniu dodaj sok z cytryny i węglan potasu. Całość dokładnie wymieszaj.
Aby uzyskać pożądany efekt 2 razy w tygodniu myj włosy w płukance. Przed rozpoczęciem mycia płukankę zagrzej.

Gdy nie masz możliwości umyć włosów możesz odświeżyć je używając suchego szamponu.

Suchy szampon z płatków owsianych

Potrzebujesz:

 • 1 szklanka płatków owsianych,
 • 1 szklanka sody oczyszczonej.

Zmiksuj płatki owsiane. Następnie połącz je z sodą oczyszczoną. Proszek wsyp do zamykanego pojemnika i wykorzystaj w razie potrzeby.

Jak „umyć” włosy?

Niewielką ilość suchego szamponu wetrzyj we włosy. Możesz rozprowadzić go np. pędzlem do nakładania pudru. Odczekaj 1-2 minuty i wyczesz suchy szampon. Najlepiej zrób to pochylając głowę do przodu nad wanną lub ręcznikiem. W ten sposób zaoszczędzisz sobie sprzątania.
Zamiast płatków i sody możesz zastosować mąkę ziemniaczaną.

Źródło:"Medycyna naturalna dla kobiet" A. Szymański, "Niezwykłe zastosowania zwykłych rzeczy" Readers Digest, healthinformationworld.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)