naturalne kosmetyki fot. FREE

Naturalne kosmetyki – przygotuj je sama

Jeśli długa lista nieobojętnych dla zdrowia substancji znajdujących się na opakowaniu większości kosmetyków przyprawia cię o dreszcze, przygotuj własny krem do twarzy, balsam do ciała, peeling i antyperspirant. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Katarzyna Krajewska / 09.06.2016 10:54
naturalne kosmetyki fot. FREE

Kosmetyki naturalne – zdrowa alternatywa

Takie kosmetyki jak dezodoranty i antyperspiranty zawierające niebezpieczne dla zdrowia aluminium, mydła i płyny do kąpieli z dodatkiem substancji powodujących alergie skórne, peelingi stworzone na bazie chemicznych substancji, balsamy do ciała i kremy, których składniki nie zawsze są obojętne dla naszej skóry wydają się niezbędne podczas codziennej pielęgnacji ciała. Chciałybyśmy jednak uniknąć tych niezdrowych substancji, które się w nich znajdują. Nie musimy w tym wypadku rezygnować z kosmetyków całkowicie. Wystarczy, że przygotujemy własny krem, antyperspirant, peeling, krem i balsam do ciała. Nie zajmie nam to dużo czasu, a będziemy cieszyć się naturalnymi kosmetykami o niesamowitym działaniu.

Banalnie prosty przepis na skuteczny antyperspirant

Większość dezodorantów i antyperspirantów zawiera niebezpieczne dla zdrowia aluminium. Poza tym kosmetyki tego typu często zatykają ujścia gruczołów potowych na wiele godzin, co powoduje zatrzymywanie w organizmie toksycznych dla organizmu substancji. Poza tym składniki dezodorantów i antyperspirantów wchłaniają się w okolicach ważnych dla organizmu węzłów chłonnych, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Między innymi z tych powodów warto zacząć używać równie skuteczne naturalne zamienniki.

Przepis na naturalny antyperspirant nie zatykający porów, a  tylko zatrzymujący namnażanie się bakterii, które są przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu: mieszamy 1/3 szklanki sody oczyszczonej z olejem kokosowym (zapachowym lub bezzapachowym) w takiej ilości, bu powstał kosmetyk o gęstej konsystencji. Jeśli nie lubimy zapachu kokosa, użyj oleju bezzapachowego i dodajmy kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego.

Fot. Fotolia

Naturalne mydło domowej roboty lub ze sklepu

Jeśli masz czas, możesz sama zrobić mydło używając wody destylowanej, wytłoków z oliwek oraz wodorotlenku sodu. Ostrzegamy jednak, że niektóre z was mogą uznać ten proces za zbyt skomplikowany i pracochłonny. W tym wypadku warto kupić gotowe naturalne mydło w sklepie mydlarskim.

Naturalny kosmetyk do złuszczania – peeling

Peeling warto wykonać samodzielnie. Można użyć do tego kilka łyżek fusów z zaparzonej wcześniej kawy i oliwy z oliwek. Taki peeling wygładza skórę, pomaga w pozbyciu się cellulitu i poprawia krążenie. Jeśli lubisz, jak twoje kosmetyki ładnie pachną, możesz do peelingu dodać np. cynamon.

Balsam do twarzy i ciała, który zrobisz sama

Wiele balsamów to mieszanka chemicznych substancji, które z naturą mają niewiele wspólnego. Nie jesteś jednak skazana na ich używanie, jeśli chcesz mieć nawilżoną skórę. Podajemy przepis na balsam do ciała, który możesz przygotować wyłącznie z naturalnych składników.

Przygotuj szklankę ulubionego oleju, zetrzyj niecałą szklankę pszczelego wosku na najmniejszych oczkach, dodaj dużą łyżkę witaminy E i szklankę ziołowej herbaty. Wosk z olejem podgrzej w rondelku w kąpieli wodnej na małym ogniu i poczekaj do rozpuszczenia się wosku. W drugim rondelku wymieszaj herbatę z witaminą E. Gdy w pierwszym garnku po krótkim ostudzeniu uzyskamy plastyczną masę, dodajemy do niej powoli ciepłą mieszankę herbaty z witaminą E miksując wszystko na najniższych obrotach około 20 minut.

Naturalny kosmetyk do twarzy – krem domowej roboty

Samodzielnie możesz zrobić również krem do twarzy. Wystarczy, że przygotujesz mieszankę podobnie jak w przypadku balsamu. Pamiętaj tylko, że nie będziesz potrzebowała do twarzy takiej ilości kosmetyku co do całego ciała. Pomniejsz więc porcję o połowę. Dodatkowo możesz dodać podczas miksowania ulubiony naturalny olejek i łyżkę soku z cytryny.

Naturalne kosmetyki domowej roboty warto przełożyć w kolorowe słoiki i trzymać w lodówce. Można z nich korzystać nawet 3 miesiące.