Kosmetyki z komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste w kosmetykach to fakt. Czas doprecyzować wiedzę na ich temat. Przedstawiamy 5 faktów na temat wyjątkowego odkrycia. Przykładem służą polscy naukowy i ich przełomowe odkrycie – komórki macierzyste MIC-1!
/ 09.01.2013 12:07

Komórki macierzyste w kosmetykach to fakt. Czas doprecyzować wiedzę na ich temat. Przedstawiamy 5 faktów na temat wyjątkowego odkrycia. Przykładem służą polscy naukowy i ich przełomowe odkrycie – komórki macierzyste MIC-1!

Kosmetyki z komórkami macierzystymi

Mijający rok należał do komórek macierzystych. Decyzją Kapituły Noblowskiej tegorocznymi laureatami w dziedzinie medycyny i fizjologii zostali John B. Gurdon i Shinya Yamanaka, czyli pionierzy badań funkcji  komórek macierzystych. Również polska nauka nie została w tyle. Wrocławscy naukowcy, badający od lat właściwości komórek macierzystych wyprowadzili ich stabilną linię, potwierdzając tym samym ich ogromny potencjał regeneracyjny i skuteczność działania. Co warto wiedzieć o tym odkryciu?

Fakt 1: Ogromny potencjał regeneracyjny

Z biegiem lat skóra człowieka starzeje się, gdyż zmniejszają się jej zdolności autoregeneracyjne. W wielu ośrodkach badawczych na świecie opracowywane są innowacyjne składniki i metody stymulacji procesów regeneracyjnych skóry. – Doskonałym przykładem są komórki macierzyste MIC-1, które odkryli polscy naukowcy. Produkują one kilka czynników wzrostu istotnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry i włosów. Zadaniem czynników białkowych zawartych w biodermokosmetykach jest intensywne pobudzenie komórek skóry do wytwarzania nowych struktur białkowych oraz aktywacja komórek macierzystych włosa. Procesy te zostały potwierdzone licznymi badaniami naukowymi i testami in vitro – wyjaśnia dr Ilona Iżykowska, koordynator ds. medycyny z laboratorium marki Revitacell.

Fakt 2: Naukowe potwierdzenie

Prace nad komórkami macierzystymi zostały w tym roku uhonorowane Nagrodą Nobla, warto więc wspomnieć, że w procesie badań nad ich unikatowymi możliwościami swój wkład mają także rodzimi naukowcy. Komórki MIC-1, sukces naukowców związanych z Akademią Medyczną we Wrocławiu, to jedno z ważniejszych odkryć biotechnologicznych w Polsce w ostatnich latach. – Liczne prace badawcze potwierdziły duży potencjał regeneracyjny komórek MIC-1. W prowadzonych na komórkach skóry badaniach in vitro wykazano, że keratynocyty i fibroblasty zostają pobudzone przez komórki MIC-1 do proliferacji i syntezy białek, co prowadzi do wzrostu jędrności skóry – ­przyznaje dr Ilona Iżykowska.

Fakt 3: Naturalne działanie

Niezwykłe działanie komórek macierzystych MIC-1 polega na naturalnym i natychmiastowym pobudzeniu komórek skóry i włosów do regeneracji. – Pozyskany z komórek macierzystych MIC-1 surowiec kosmetyczny NHAC Biocervin MIC-1, który stanowi podstawowy składnik wszystkich produktów biodermokosmetycznych Revitacell, w naturalny sposób przywraca komórkom skóry ich prawidłową funkcję. Skóra dostaje impuls do rewitalizacji, a włosy do wzrostu – tłumaczy dr Ilona Iżykowska.

Fakt 4: Bezpieczeństwo stosowania

Badania nad zastosowaniem komórek macierzystych są strategicznym kierunkiem rozwoju światowej medycyny. Obecnie komórki macierzyste stosuje się w leczeniu wielu schorzeń z uwagi na bardzo dobre rezultaty i ich bezpieczeństwo. – Komórki MIC-1 nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, co oznacza, że organizm nie traktuje ich jak obcych komórek, które należy usunąć lub zniszczyć – mówi dr Ilona Iżykowska. – Dzięki takim właściwościom wszelkie preparaty bazujące na ich unikalnych właściwościach nie podrażniają i nie uczulają – dodaje.

Fakt 5: Komórka komórce nierówna

Roślinne komórki macierzyste różnią się od ludzkich komórek macierzystych i komórek macierzystych MIC-1 budową, funkcją i rodzajem produkowanych substancji. Roślinne komórki macierzyste zawierają fitohormony, których głównym zadaniem jest kierowanie rozwojem rośliny, a ich wpływ na ludzką skórę ogranicza się zazwyczaj do działania antyoksydacyjnego.
– Komórki MIC-1, które pozyskane zostały z pobranych wycinków poroża jelenia szlachetnego, podobnie jak komórki macierzyste własnego organizmu, mają ogromny potencjał regeneracyjny, który z powodzeniem można wykorzystać do stymulacji komórek skóry – komentuje dr Ilona Iżykowska z Revitacell.

Źródło: materiały prasowe