Kosmetyki ekologiczne – ile w eko jest eko?

Półki sklepowe uginają się od bogactwa kosmetyków ekologicznych. Bioprodukty to dobry chwyt marketingowy z czego świetnie zdają sobie sprawę twórcy linii kosmetycznych. Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając produkt ekologiczny.
/ 30.06.2011 15:11
Im mnie kolorów tym mniej sztuczne opakowanie.

Certyfikaty

Jeśli dany kosmetyk posiada certyfikat BDIH, Ecocert i Cosmebio, możesz mieć pewność, że kosmetyk spełnił szereg wymagań m.in.: 

  •  Ponad 95% składu kosmetycznego to surowce pochodzące z naturalnych upraw
  • W składzie nie ma surowców modyfikowanych genetycznie
  • Brak sztucznych barwników, konserwantów i zapachów
  • Brak produktów destylacji ropy naftowej np. silikonów
  • Kosmetyk ma biodegradowalne opakowanie, które nadaje się do recyklingu

Otrzymanie certyfikatu wiąże się z długotrwałą procedurą i potężnymi nakładami finansowymi. Wiele firm kosmetycznych spełnia wymogi definicji kosmetyku ekologicznego, ale nie posiada wyżej wymienionego certyfikatu. Wynika to albo z tego, że na niego oczekuje albo w ogóle się o niego nie ubiega (firma jest zbyt mała, żeby pozwolić sobie na dodatkowe koszty). Jeśli na opakowaniu zobaczysz informację, że kosmetyk nie zawiera sztucznych konserwantów, silikonów, sztucznych barwników , olejów mineralnych i ogólny skład kosmetyku w ponad 95% stanowi surowce naturalne, możesz być pewien, że to kosmetyk ekologiczny. 

Zwracaj szczególną uwagę na mylną informację free paraben. Parabeny to nie jedyna grupa konserwantów np. Fenoksyetanol jest równie silnie podrażniającym konserwantem, a występuje w kosmetykach z serii free paraben.

Opakowanie

Pamiętaj, że rezygnacja z konserwantów wiąże się z krótszym okresem przydatności preparatu. Kosmetyki ekologiczne mają zdecydowanie krótszy okres przydatności niż tradycyjne preparaty, dlatego istotną rolę pełni opakowanie. Najlepsze będą opakowania: z pompką, w tubce, ze specjalnym aplikatorem lub z laboratoryjną pipetką. Unikaj kremów w słoiczków, czy błyszczyków, które możesz nakładać palcem. W ten sposób stale wprowadzasz zanieczyszczenia co wspomaga rozwój mikroorganizmów w kosmetyku. 

Zobacz również: Maseczki domowe - z czego je komponować?

Kolor

Stosowanie zielonych opakowań jest celowym zabiegiem marketingowym, ponieważ w świadomości człowieka kojarzy się z naturą i organicznym produktem. Zielone opakowanie niekoniecznie świadczy o tym, że kosmetyk jest ekologiczny. Twórcy takich preparatów często w ogóle rezygnują z barwienia opakowania i sprzedają produkty w przezroczystych lub brązowych szklanych słoiczkach, zamkniętych w tekturowych pudełkach. Im mnie kolorów tym mniej sztuczne opakowanie.

Zobacz również: Waniliowe kosmetyki do ciała - galeria

Kosmetyki wyłącznie ekologiczne – Czy to jest możliwe?

Tylko wtedy, jeśli mowa o kosmetyku jednoskładnikowym, czyli tak naprawdę o naturalnym surowcu, który pełni funkcję kosmetyczne np. olej migdałowy. Jeśli kosmetyk jest kombinacją choćby kilku składników zawsze będzie miał domieszkę związków chemicznych. One nie muszą podrażniać skóry, ale mogą i o tym warto pamiętać.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)