POLECAMY

Kompozycja zapachowa

Dowiedz się, co stanowi podstawę zapachu i co kryje się pod pojęciem nuty głowy, serca oraz bazy.
Kompozycja zapachowa

Tworzenie zapachu jest jak komponowanie muzyki. Aby powstało arcydzieło, trzeba użyć wielu elementów. Kompozycje zapachowe powstają z mieszaniny kilku związków pochodzenia naturalnego oraz tych syntetycznych. Składniki te układają się w warstwy, tworząc tzw. nuty zapachowe:

Nuta głowy Ją pierwszą poczujesz w momencie otwarcia czy aplikacji perfum, jednak zaraz po naniesieniu na skórę – zniknie. Zawiera ona składniki, które są najbardziej lotne i jednocześnie mają intensywny zapach. W jej skład wchodzą zazwyczaj lekkie aromaty kwiatowe lub cytrusy i zioła. Dają one świeży i wyjątkowo delikatny zapach.

Nuta serca Składa się ze związków zapachowych o średniej lotności i dość słabej intensywności. Rozwija się po kilku minutach od aplikacji na skórę. Nuta ta pełni ważną rolę – łączy wszystkie inne nuty i definiuje „osobowość” zapachu. Składa się głównie z aromatów kwiatowych (szybko przechodzą w stan lotny).

Nuta bazy
zawiera najbardziej trwałe związki zapachowe, które stabilizują zapach i określają jego trwałość i moc. W jej skład wchodzą „najcięższe” składniki olejków zapachowych. Nuta ta ma duży wpływ na charakter perfum. Tworzą ją olejki pozyskane z roślin lub syntetyczne związki chemiczne, których zapach ma przypominać naturalne aromaty pochodzenia zwierzęcego np. piżmo, ambra, cybet.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Ja znalazłam ostatnio dla siebie fajne perfumy z niższej półki. Nazywają się LOOSE, mój ulubiony to no.2. Super drzewno-korzenny zapach. I długo się utrzymują.