POLECAMY

Jakich kosmetyków i zabiegów kosmetycznych lepiej unikać latem?

Lato kojarzy nam się z wolnością, wyjazdami i opalenizną. Niestety słońce bywa zabójcze dla naszej cery, dlatego warto wiedzieć jakie kosmetyki i zabiegi mogą podrażnić twoją skórę pod wpływem słońca.

Zabiegi i kosmetyki, których lepiej unikać latem

Uważaj na olejki eteryczne w perfumach

Składniki kompozycji zapachowych z reguły należą do związków fototoksycznych, czyli powodujących podrażnienie skóry pod wpływem działania słońca. Fototoksyczne kompozycje zapachowe to nie tylko surowce laboratoryjne.

Olejki eteryczne w większości powodują podrażnienie np. olejek bergamotowy, cytrynowy, grejfrutowy, limetkowy, mandarynkowy, petitgrain, pomarańczowy.

Depilacja na krótko przed wyjściem na słońce

Nigdy nie depiluj nóg bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Zrób to dzień wcześniej. Podczas depilacji usuwasz ze skóry nie tylko włosy, ale również warstwę naskórka, który stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. W przeciwnym wypadku narażasz skórę na nierównomierną opaleniznę (regenerująca się skóra opala się szybciej), występowanie przebarwień, intensywne pieczenie skóry po opalaniu, podrażnienie, a nawet pojawienie się małych ranek tam gdzie dwukrotnie poprowadziłaś golarkę lub nakleiłaś pasek z woskiem.

Laserowe usuwanie owłosienia lub znamion

Lekarz dermatolog ma obowiązek poinformowania cię, że 4 tygodnie przed zabiegiem i 4 tygodnie po zabiegu nie możesz wystawiać skóry na działanie światła (zarówno słonecznego jak i solaryjnego). Pamiętaj o tym zanim zaplanujesz ten na wakacje. Co prawda na rynku są dostępne preparaty o bardzo wysokim filtrze SPF (ponad 50), ale stałe nakładanie tego preparatu na skórę jest uciążliwe i wymaga samodyscypliny, czego trudno od siebie wymagać na wakacjach. Pamiętaj, że niektóre ubrania przepuszczają promieniowanie słoneczne np. te zrobione cienkiej lnu.

Zobacz również: Olejki do kąpieli - galeria

Peeling chemiczny

Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwala zmniejszać przebarwienia posłoneczne, ale jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, może te przebarwienia wywołać. Najlepiej przeprowadzać zabieg jesienią lub wczesną wiosną, gdy słońce nie operuje tak intensywnie jak latem. 

Zobacz również: Oparzenia słoneczne - jak się przed nimi chronić?

Zamiast ciężkiego fluidu krem BB

Musisz go zdecydowanie ograniczyć lub wyeliminować. Połączenie potu i resztek fluidu stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, co wspomaga tworzenie się wyprysków. Ponadto zbyt duża warstwa podkładu blokuje ujścia gruczołów łojowych, w efekcie skóra „nie oddycha”. Latem lepiej używaj kremu rozświetlającego lub kremu z domieszką fluidu. Nie przesadzaj też z pudrem, mimo, że świetnie absorbuje tłuszcz z powierzchni skóry, to blokuje ujścia gruczołów łojowych i może powodować powstawanie zaskórników.

Masz problemy z trądzikiem, suchą skórą, cellulitem albo kosmetykami do pielęgnacji ciała? Zapytaj eksperta jak im zaradzić. Odpowiedzi na najciekawsze pytania znajdziesz w dziale Porady kosmetologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)