Jak ulżyć atopowej skórze?

Zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry to pierwsze objawy jakie mogą nas dotknąć, przy tym są bardzo dokuczliwe dla dorosłego człowieka. Jeszcze bardziej jednak dla niemowląt i małych dzieci.
/ 02.04.2019 16:22

Zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry to pierwsze objawy jakie mogą nas dotknąć, przy tym są bardzo dokuczliwe dla dorosłego człowieka. Jeszcze bardziej jednak dla niemowląt i małych dzieci.

Atopowe zapalenie skóry najczęściej rozpoczyna się jeszcze w wieku niemowlęcym i może trwać całe życie. AZS to choroba skóry o podłożu alergicznym. Duże znaczenie w jej rozwoju mają tutaj uwarunkowania genetyczne. Łatwiej byłoby z nią walczyć, gdyby znane były jej przyczyny, niestety tak nie jest. To znacznie utrudnia nam zadanie. Stan zapalny najczęściej dotyka okolic łokci, kolan, twarzy i szyi. Nie ma jeszcze leku, który usunął wszystkie objawy i wyleczył raz na zawsze atopowe zapalenie skóry.
Podsumujmy – nie znamy przyczyny, nie mamy leku. Pozostaje nam tylko nauczyć się żyć z tą chorobą. Bardzo ważne jest, aby właściwie dbać o skórę. Codzienne systematyczne nawilżanie i natłuszczanie za pomocą dermokosmetyków to pierwszy krok do sukcesu. Ich składniki nie podrażniają, a przy tym odpowiednio pielęgnują.
Jednym z takich preparatów jest ATOPIN® - nowość proponowana przez firmę Polfamex S.A.. Pod nazwą ATOPIN® kryje się cała seria dermokosmetyków do pielęgnacji skóry dotkniętej atopowym zapalenie skóry: pianka do mycia ciała, olejek do kąpieli i balsam.

NAWILŻAJĄCA PIANKA DO MYCIA CIAŁA DLA NIEMOWLĄT I DZIECI Z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY (AZS)
Preparat do mycia ciała o konsystencji delikatnej i przyjemnej w aplikacji pianki. Oczyszcza i pielęgnuje skórę, łagodzi zmiany skórne oraz wyraźnie poprawia stan jej nawilżenia. Specjalnie dobrane łagodne składniki myjące skutecznie oczyszczają skórę i eliminują ryzyko podrażnień. Pianka zawiera silnie nawilżający kompleks Lactil® oraz pantenol. Działa kojąco na skórę, łagodząc świąd, zmniejsza szorstkość skóry i zaczerwienienie. Po zastosowaniu preparatu skóra jest delikatnie zmiękczona, gładka i przyjemna w dotyku. Pianka również wyraźnie zwiększa nawilżenie skóry zdrowej.

Wskazania do stosowania:
Przeznaczony jest do stosowania u niemowląt, które ukończyły 1. miesiąc życia oraz u dzieci ze skórą:


 • dotkniętą zmianami o charakterze atopowego zapalenia
 • wrażliwą, skłonną do podrażnień
 • zdrową.

OLEJEK DO KĄPIELI DLA NIEMOWLĄT I DZIECI Z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY (AZS)
Wydajny preparat do kąpieli, zapewniający bardzo dobre nawilżenie i natłuszczenie suchej skóry, przynoszący ulgę, w szczególności wrażliwej skórze atopowej. Olejek tworzy na powierzchni skóry delikatną warstwę i jednocześnie emulsję w wodzie, nie obciążając jej. Zawarte w nim substancje aktywne, olej z ogórecznika, olej kukurydziany, skwalan roślinny oraz kompleks STIMU-TEX® zawierający olej z Arganii, wyciąg z jęczmienia i masło Shea, dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6, pomagają skórze odtworzyć brakujące ceramidy w naturalny, fizjologiczny sposób.
Regularne stosowanie olejku zmniejsza zaczerwienienie, i nadmierne złuszczanie się naskórka, dzięki czemu zapobiega powstawaniu podrażnień i mikrourazów. Łagodzi nieprzyjemne uczucie napięcia skóry i niweluje uczucie świądu. Zdecydowanie wygładza i uelastycznia naskórek.Wskazania do stosowania:
 • wspomagająco u niemowląt i dzieci z AZS, w tym także w okresie zaostrzenia zmian skórnych
 • profilaktycznie u dzieci i osób o skórze bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień i o niskiej tolerancji standardowych kosmetyków myjących
 • profilaktycznie u osób o słabo nawilżonej i natłuszczonej skórze, ze skłonnością do nadmiernego złuszczania naskórka (po solarium, basenie, w okresie letnim, po intensywnym opalaniu).

BALSAM DLA NIEMOWLĄT I DZIECI Z ATOPOWYM ZAPALENIEM SKÓRY(AZS)
Lekka emulsja ochronna do ciała, oparta na specjalnej bazie DMS® o wysokiej tolerancji dla skóry, przypominającej strukturą naturalny płaszcz lipidowy skóry. Natłuszcza, wzmacniając barierę ochronną skóry wrażliwej i atopowej, nie obciążając jej. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie, dając możliwość optymalnego wykorzystania zawartych w balsamie substancji biologicznie czynnych. Zmniejsza zaczerwienienie, szorstkość naskórka. Wygładza i poprawia koloryt skóry. Zawarty w balsamie STIMU-TEX zawierający olej z Arganii, wyciąg z jęczmienia i masło Shea, dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6, pomagają skórze odtworzyć brakujące ceramidy w naturalny, fizjologiczny sposób. Uspokaja podrażnioną skórę, działa przeciwświądowo i przeciwalergicznie. Olej kukurydziany – redukuje zaczerwienienia i zmniejsza ryzyko podrażnień. Olej z ogórecznika – stanowi bogate źródło kwasu gammalinolenowego (GLA), niezbędnego w procesie gojenia się mikrourazów naskórka. Balsam zawiera również witaminy A, C, E i Panthenol.

Wskazania do stosowania:


 • Niemowlęta i dzieci z AZS, a także skórą przesuszoną, skłonną do podrażnień
 • osoby o skórze wrażliwej wykazującej niską tolerancję standardowych kosmetyków pielęgnacyjnych
 • osób o skórze wrażliwej, skłonnej do przesuszania, powstawania podrażnień, stwarzającej problemy w codziennej pielęgnacji
 • profilaktycznie na obszary skóry o wzmożonej potliwości, wilgotności, szczególnie narażone na maceracje i mikrourazy naskórka (pachy, pachwiny, uda, szpary pośladkowe, pod piersiami).

Cała seria dermokosmetyków dostępna jest w aptekach.
Cena poszczególnych preparatów kształtuje się następująco:

 • pianka do mycia ciała – ok. 35,50 zł
 • olejek do kąpieli - ok. 38,00 zł
 • balsam – 47,00 zł